Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Tarcia między UE a Wielką Brytanią w sprawie Irlandii Północnej. Johnson wzywa do kompromisu

Źródło: Fot. PAP/EPA/NEIL HALL/POOL

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał do „kompromisu ze wszystkich stron” w sprawie postbrexitowych ustaleń handlowych dotyczących Irlandii Północnej — poinformowało w sobotę jego biuro.

Przy okazji odbywającego się w Carbis Bay w Kornwalii szczytu przywódców grupy G7 Johnson spotkał się w sobotę z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak poinformowało biuro brytyjskiego premiera, przywódcy UE zgodzili się kontynuować rozmowy, aby spróbować znaleźć rozwiązanie kwestii dotyczących protokołu w sprawie Irlandii Północnej. Johnson dał jasno do zrozumienia, że Wielka Brytania jest zobowiązana do znalezienia „praktycznych rozwiązań w ramach protokołu w sprawie Irlandii Północnej” i „jasno wyraził pragnienie pragmatyzmu”, ale podkreślił również, że ochrona porozumienia wielkopiątkowego jest najważniejsza, powiedział jego rzecznik. „Położyliśmy wszystkie opcje na stole” - dodał.

Jedną nogą w Wielkiej Brytanii, drugą nogą w Unii

Nieporozumienia między Wielką Brytanią a UE dotyczą wdrożenia w życie protokołu w sprawie Irlandii Północnej, będącego częścią umowy o warunkach brexitu, którego celem jest uniknięcie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Brak kontroli został uznany za kluczowy dla podtrzymywania procesu pokojowego w Irlandii Północnej, który został zapoczątkowany porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 r.

Aby było to możliwe, Irlandia Północna pozostała w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami, co oznacza, że towary wysyłane do niej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa mają podlegać kontrolom. To powoduje zakłócenia w dostawach towarów do Irlandii Północnej. Najnowszą odsłoną sporu jest schłodzone mięso, którego sprowadzania na swoje terytorium UE nie dopuszcza, a z końcem czerwca upływa okres przejściowy, po którym nie będzie ono mogło być wysyłane z Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii) do Irlandii Północnej.

Końca sporu nie widiać

Brytyjski rząd sugeruje, że jest gotowy do jednostronnego przedłużenia tego okresu przejściowego dotyczącego schłodzonego mięsa, tak jak to zresztą już zrobił w marcu w przypadku innych produktów. To według UE byłoby złamaniem uzgodnień zawartych w protokole.

Przed szczytem G7 Komisja Europejska oświadczyła, że jej cierpliwość jest „na wyczerpaniu”, a von der Leyen — że protokół jest jedynym sposobem na zapobieżenie powrotowi twardej granicy w Irlandii i musi być w pełni wdrożony w życie. Z kolei podczas sobotniego spotkania z Johnsonem Macron miał powiedzieć, że poprawa francusko-brytyjskich relacji jest możliwa tylko, jeśli Londyn będzie wypełniał swoje zobowiązania.

PAP

Wiadomości

Rosja intensyfikuje ofensywę w północno-wschodniej Ukrainie

Japończycy wybudowali stację kolejową w tydzień - drukarką 3D

Izrael planował atak na obiekty nuklearne Iranu. Trump zablokował

UE: rząd Meloni świętuje, organizacje pozarządowe krytykują

Rosyjski atak dronowy w Dnieprze: ofiary śmiertelne i ranni

Izraelczycy zbanowani w egzotycznym kraju. Nie pojadą na wczasy!

Fico wzywa do debaty o stanie demokracji w UE

Kolejny sąsiad Rosji wycofuje się z Konwencji Ottawskiej. Został jeden

Znamy półfinalistów Ligi Mistrzów! Kto powalczy o wielki finał?

Daniel Obajtek odpowiada na ataki: kampania nienawiści nie przykryje fatalnych wyników Orlenu

Dramat na rzece Kongo. Wybuchł pożar, dziesiątki ludzi spłonęło, trwają poszukiwania zaginionych [WIDEO]

Drożyzna, zwolnienia, deficyt. Republika Wieczór o rządzie Tuska przed Wielkanocą

Mieszkańcy na Śląsku mówią „nie” ośrodkowi dla nielegalnych migrantów

Niemiecki lekarz zabijał pacjentów. Ofiar jest 15, ale może ich być dużo więcej

Moskwa zaciska pięść. Czterech dziennikarzy w łagrach za powiązania z Nawalnym

Najnowsze

Rosja intensyfikuje ofensywę w północno-wschodniej Ukrainie

Rosyjski atak dronowy w Dnieprze: ofiary śmiertelne i ranni

Izraelczycy zbanowani w egzotycznym kraju. Nie pojadą na wczasy!

Fico wzywa do debaty o stanie demokracji w UE

Kolejny sąsiad Rosji wycofuje się z Konwencji Ottawskiej. Został jeden

Japończycy wybudowali stację kolejową w tydzień - drukarką 3D

Izrael planował atak na obiekty nuklearne Iranu. Trump zablokował

UE: rząd Meloni świętuje, organizacje pozarządowe krytykują