Przejdź do treści
14:31 Mazowieckie: Akt oskarżenia w sprawie śmierci noworodka w Brzezinach
14:23 Polska: Prezydent podpisał nowelę mającą poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym
13:29 Kancelaria prezydenta: Karol Nawrocki powołał Marcina Zarzeckiego w skład Rady Polityki Pieniężnej
13:27 Polska: PiS przeprowadzi kontrolę poselską w resorcie rolnictwa
12:10 Bp Chrząszcz do Polonii: jesteście niezastąpioną częścią naszej narodowej wspólnoty
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Talibowie: Zniszczyliśmy kryjówkę Państwa Islamskiego w Kabulu

Źródło: Fot. Flickr/Laila Roth

Talibowie, którzy rządzą Afganistanem, przekazali, że ich siły zniszczyły kryjówkę komórki Państwa Islamskiego prowincji Chorasan (IS-Ch) w stolicy kraju. Stało się to po niedzielnym ataku na kabulski meczet Eid Gah – podała agencja Reutera.

Podejrzewa się, że ataku na świątynię dokonali bojownicy Państwa Islamskiego, którzy brali odpowiedzialność za wcześniejsze ataki i którzy pozostają w konflikcie z obecnym rządem talibów.

Zabihullah Mudżahid, rzecznik talibów poinformował, że akcję militarną przeprowadzono na północy miasta, w 17. dzielnicy. Baza ISIS została całkowicie zniszczona, a wszyscy członkowie tej organizacji zginęli w wyniku zdecydowanego i udanego działania - napisał w poniedziałek na Twitterze.

Mudżahid powiedział też AFP, że śledztwo wciąż trwa, ale „wstępne informacje wskazują, że to grupy powiązane z Państwem Islamskim przeprowadziły atak”.

Lokalne media doniosły w poniedziałek o „ciężkich” starciach w okolicach Kabulu, a ich mieszkańcy mówili, że słyszeli w nocy eksplozje i strzały. Abdul Rahman, mieszkaniec Kabulu, powiedział AFP, że „duża liczba” sił talibańskich zaatakowała co najmniej trzy domy w jego dzielnicy. Walki trwały przez kilka godzin – dodał.

Według doniesień AFP, w niedzielnym ataku na Eid Gah, drugi największy meczet Afganistanu, zginęło pięć osób a jedenaście zostało rannych. BBC z kolei informowała o ośmiu ofiarach śmiertelnych. Urzędnik talibański przekazał anonimowo agencji, że zginęli zarówno cywile, jak i talibowie. Zatrzymaliśmy też trzy osoby związane z wybuchem – powiedział.

W meczecie odbywały się nabożeństwa żałobne w intencji matki Zabihullaha Mudżahida. Ładunek został umieszczony przy wejściu do świątyni i wybuchł w momencie, gdy wierni wyszli z niej, wskazało źródło AFP.

Od czasu przejęcia 15 sierpnia przez talibów władzy w Afganistanie nasiliły się zamachy bojowników organizacji Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch). 26 sierpnia to radykalne ugrupowanie dokonało przy lotnisku w Kabulu samobójczego ataku bombowego, zabijając około 200 osób, w tym 13 amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej.

W sobotę dwóch talibów i troje cywilów zginęło w mieście Dżalalabad w zamachu, do którego również przyznało się IS-Ch. Z kolei w piątek talibowie zaatakowali kryjówki tego ugrupowania na północy Kabulu, zabijając i zatrzymując nieokreśloną liczbę bojowników. Rywalizacja i walki między obiema grupami stale eskalują – podkreślają agencje.

PAP/RMF

Wiadomości

Ropa mocno drożeje. Wiemy z czego to wynika!

PILNE: Akt oskarżenia przeciwko Danielowi Obajtkowi [SZCZEGÓŁY]

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Protest w PG "Silesia". Górnicy chcą pilnego spotkania z Motyką!

Dramat mamy pięcioraczków tuż przed Świętami. „Konta zablokowane, zostałam z niczym”

Po 17 latach Jessica Mercedes spotka się z ojcem: „Spędzimy razem święta”

Ofiary przestępstw i przemocy bez wsparcia. "Urzędnicy boją się podejmować decyzje"

Crosby rekordzistą Penguins. Historyczny wieczór w NHL

DLACZEGO prokuratura nie przedstawia wszystkich akt ws. Zbigniewa Ziobry?

Ogromna kasa do wygrania w amerykańskiej loterii!

Zbigniew Ziobro: to kompromitacja i złamanie prawa

Mercosur wjedzie tylnymi drzwiami? Von der Leyen nie odpuszcza

Poznaliśmy następcę Papszuna w Częstochowie. Tomczyk przejmuje Raków!

William wraca do miejsca, które odwiedził z Dianą – 32 lata później z synem!

Odpowiedzialność Donalda Tuska? Müller: rozbawił mnie minister Szłapka

Norbi do dziś zmaga się ze skutkami narkotyków. „Lekarz powiedział, że tak już zostanie”

Najnowsze

Ropa mocno drożeje. Wiemy z czego to wynika!

Po 17 latach Jessica Mercedes spotka się z ojcem: „Spędzimy razem święta”

Ofiary przestępstw i przemocy bez wsparcia. "Urzędnicy boją się podejmować decyzje"

Crosby rekordzistą Penguins. Historyczny wieczór w NHL

DLACZEGO prokuratura nie przedstawia wszystkich akt ws. Zbigniewa Ziobry?

PILNE: Akt oskarżenia przeciwko Danielowi Obajtkowi [SZCZEGÓŁY]

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Protest w PG "Silesia". Górnicy chcą pilnego spotkania z Motyką!

Dramat mamy pięcioraczków tuż przed Świętami. „Konta zablokowane, zostałam z niczym”