Jose Barroso oświadczył, że decyzja Szkotów o utrzymaniu jedności Zjednoczonego Królestwa jest dobra dla Europy. Z wyniku szkockiego referendum cieszy się też szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
- Cieszę się z decyzji narodu szkockiego o utrzymaniu jedności Zjednoczonego Królestwa. To dobry wynik dla zjednoczonej, otwartej i silniejszej Europy, której broni Komisja Europejska - oświadczył Barroso, komentując wynik czwartkowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, w którym większość opowiedziała się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii.
Dodał, że KE cieszy się również z tego, iż "przez wiele minionych lat szkocki rząd i szkocki naród wiele razy potwierdzali swoje europejskie zaangażowanie".
- Komisja Europejska będzie nadal angażować się w dialog ze szkocki rządem w dziedzinach, które są w jego kompetencjach i są ważne dla przyszłości Szkocji, w tym w sprawach dotyczących miejsc pracy i wzrostu, energii, zmian klimatycznych i ochrony środowiska oraz poprawy regulacji - oświadczył Barroso.
Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił ze swej strony, że "szanuje i cieszy się z wyboru, dokonanego przez naród szkocki". "Cieszę się, że Zjednoczone Królestwo pozostanie razem, jak oświadczył premier Cameron tego ranka".
- Zjednoczone Królestwo jest i pozostanie ważnym członkiem UE, na czym skorzystają wszyscy obywatele i wszystkie kraje Unii Europejskiej - dodał Van Rompuy.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w rozmowie z niemieckim radiem Deutschlandfunk, że wynik referendum w Szkocji przyjął z ulgą.
- Jestem zadowolony z wyniku - powiedział Schulz. - Myślę, że w Wielkiej Brytanii odbył się wewnętrzny, demokratyczny proces, w którym referendum uznane zostało przez rząd w Londynie. To, że przebiegło to właśnie w taki sposób, uspokoiło mnie. I muszę przyznać: wynik przyjąłem z ulgą - powiedział Schulz.
- Gdy następny razem spotkam premiera Camerona, to powiem mu, że podoba mi się Zjednoczone Królestwo w zjednoczonej Europie - dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Cameron: Referendum rozstrzyga na pokolenie kwestię szkockiej niepodległości
Darling: Wybraliśmy jedność nie podziały. Salmond: Akceptuję wolę szkockiego narodu
"Nie" dla niepodległości Szkocji. Nie będzie podziału w Zjednoczonym Królestwie