Europejska Agencja Leków wydała w czwartek pozytywną opinię w sprawie szczepionki Johnson & Johnson. Jeśli amerykańska firma dostarczy do UE jednodawkową szczepionką do Polski trafić może ona już połowie kwietnia.
Komisja Europejska wydała pozytywną opinię o pinię o szczepionce Johnson & Johnson przeciwko COVID-19. Badania potwierdziły, że szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna i skuteczna. Komisja Europejska oświadczyła, że zajmie się jak najszybszym pozwoleniem na jej dopuszczenie do obrotu.
- Na rynku pojawiają się bezpieczniejsze i skuteczniejsze szczepionki. Przed chwilą zezwoliliśmy na stosowanie szczepionki Johnson & Johnson w UE, po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków. Dzięki liczbie zamówionych przez nas dawek moglibyśmy zaszczepić nawet 200 mln ludzi w UE - poinformowała Ursula von der Leyen.
Johnson & Johnson w Polsce może być już od połowy kwietnia
Z informacji przekazanych przez prezesa RARS Michała Kuczmierowskiego wynika, że w drugim kwartale do Polski ma trafić ok. 2,5 mln dawek tego preparatu.
- Zapis w umowie z firmą Johnson & Johnson jest taki, że dostawa preparatu nastąpi miesiąc od potwierdzenia harmonogramu dostawy. Nie dostaliśmy jeszcze harmonogramu, czyli można się spodziewać, że pierwsza dostawa nastąpi w drugiej połowie kwietnia - poinformował w środę PAP Kuczmierowski.
Kolejna szczepionka przeciwko #COVID19 została zatwierdzona przez Komisję Europejską. Szczepionka firmy Johnson & Johnson jest czwartą dopuszczoną do obrotu w #UE.
— Komisja Europejska (@EUinPL) March 11, 2021
KE zabezpieczyła 200 mln dawek z opcją zakupu dodatkowych 200 mln.
???? https://t.co/Az2FVkVEGR pic.twitter.com/6dLNrYjWiA
Szczepionka firmy Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Co oznacza, że wystarczy jeden zastrzyk, aby uzyskać zakładaną odporność na COVID-19.
Czwartkową decyzję EMA przesłaniają jednak obawy o to, czy amerykańska firma dostarczy do UE w II kwartale tego roku taką liczbę dawek, jaka została zapisana w kontrakcie zawartym przez KE.
Przypominamy, że na ten moment na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Trzeci preparat (jedna z serii została wycofana) produkuje AstraZeneca. To szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie