Przejdź do treści
13:14 Pomorskie: Czerwone flagi na kąpieliskach w północnej Polsce z powodu m.in. wysokich fal
12:30 Warszawa: 25 lat więzienia za zabójstwo właściciela warzywniaka w Ząbkach
12:26 IMGW: wtorek i środa z zachmurzeniem i lokalnymi burzami
12:19 Mazowieckie: Pięć osób z dwóch zwaśnionych rodzin zatrzymanych w związku z postrzeleniem 45-latka
11:38 Gdynia: Policja zatrzymała 19-latka grożącego podłożeniem bomby na wiecu politycznym
11:10 Francja: Połowa zdjęć dzieci, publikowanych w internecie, trafia na strony pornograficzne
10:51 Karol Nawrocki: Instytut Pamięci Narodowej jest wielkim sukcesem polskiej demokracji i Polski po 1989 r.
09:28 Ukraina: Były szef władz obwodu ługańskiego aresztowany w ramach śledztwa w sprawie korupcji
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sytuacja jest krytyczna. Pożar wokół elektrowni w Czarnobylu zbliża się do składu odpadów radioaktywnych

Źródło:

Pożar w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie dotarł do miasta Prypeć; jest w odległości 2 km od składu z odpadami promieniotwórczymi i od samej elektrowni – podał prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników Jarosław Jemelianenko. Sytuacja jest „krytyczna” – dodał.

Walka z pożarem w strefie czarnobylskiej trwa od 4 kwietnia.

Według Jemelianenki, który jest też członkiem rady społecznej przy państwowej agencji zarządzającej strefą czarnobylską, sytuacja jest „krytyczna”.

„Sytuacja jest krytyczna. Strefa płonie. Miejscowe władze meldują, że wszystko jest pod kontrolą, ale w rzeczywistości ogień gwałtownie obejmuje nowe terytoria” – napisał Jemelianenko na Facebooku w poniedziałek po południu. Jak dodał, rozpatruje dwa warianty: „do rządu nie docierają informacje o prawdziwej sytuacji albo wybrał on (rząd) politykę przemilczania jak radzieckie władze w 1986 roku (data katastrofy w Czarnobylu – PAP)”.

– Teraz ogień dotarł do Prypeci i jest dwa kilometry od składów radioaktywnych odpadów „Pidlisnyj”, gdzie znajdują się najbardziej wysokoaktywne odpady radioaktywne z całej czarnobylskiej strefy, i od samej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej – podkreślił. – Dosyć udawania, że wszystko jest ok! Powiedzcie ludziom, co naprawdę dzieje się z pożarem – zaapelował do ukraińskich władz.

Jak informował Jemelianenko, pożar jest już w odległości 2 km od składu z odpadami promieniotwórczymi. Z kolei na informującym o sprawie profilu Napromieniowani na Facebooku czytamy, że „ogień jest już 500 metrów od sarkofagu przykrywającego IV blok Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Prawdopodobnie płoną teraz budynki, których używano do budowy obiektu”.

Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazała, że według stanu z godziny 17 w poniedziałek w strefie czarnobylskiej kontynuowana jest akcja gaśnicza. Dodano, że główne dziania trwają w pobliżu miejscowości Nowyj Myr, gdzie rozprzestrzenia się pożar trawy i ściółki leśnej.

Zapewniono, że tło radiacyjne w Kijowie i obwodzie kijowskim jest w granicach normy.

Policja ustaliła w ubiegłym tygodniu, że przyczyną jednego z ognisk pożaru było podpalenie trawy i śmieci przez 27-letniego mężczyznę, który, jak powiedział, zrobił to „dla zabawy”.

Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

TVP info, Media, Twitter

Polecamy Sejm

Wiadomości

Monika Richardson uderza w Korwin-Piotrowską i Izbę Weterynaryjną! „Pastwią się nad moją żałobą”

Jagodzianki – smak lata prosto z Lubelszczyzny [wideo]

Prezydent krytykuje działania Żurka: sam powinien mieć postępowanie dyscyplinarne

Historyczny wyczyn w rzucie oszczepem! Brazylijczyk bije rekord

Aktualne ceny ropy w USA z małymi zmianami

"Emigracja albo więzienie". Żurek tłumaczy czemu musi "zreformować sądy"

Ciecióra: możliwe są przyspieszone wybory

Nawrocki: jutro zaczynamy nowy rozdział w historii naszej ukochanej Polski. Bądźmy razem [WIDEO]

Stefaniuk: ta władza się sypie! Nadzieja w prezydencie Karolu Nawrockim

Strzelanina pod Kłobuckiem. Napastnik i postrzelony 39-latek są spokrewnieni, trwa obława

Zabójstwo prokuratora federalnego przy granicy z USA

Chcą odebrać Antoniemu Macierewiczowi immunitet. "Nie ujawniłem żadnej tajnej informacji"

Mariusz Staniszewski o kadencji Dudy: kluczowe relacje z USA

Odwołania ministrów i orędzie. Oto plan Andrzeja Dudy na dziś!

Ciało nastolatka znaleziono w Odrze w centrum Wrocławia. Trwa ustalanie jego tożsamości

Najnowsze

Monika Richardson uderza w Korwin-Piotrowską i Izbę Weterynaryjną! „Pastwią się nad moją żałobą”

Aktualne ceny ropy w USA z małymi zmianami

"Emigracja albo więzienie". Żurek tłumaczy czemu musi "zreformować sądy"

Ciecióra: możliwe są przyspieszone wybory

Nawrocki: jutro zaczynamy nowy rozdział w historii naszej ukochanej Polski. Bądźmy razem [WIDEO]

Jagodzianki – smak lata prosto z Lubelszczyzny [wideo]

Prezydent krytykuje działania Żurka: sam powinien mieć postępowanie dyscyplinarne

Historyczny wyczyn w rzucie oszczepem! Brazylijczyk bije rekord