Przejdź do treści
22:26 Jemen: Statek, na którego pokładzie znajdowało się 154 etiopskich migrantów, zatonął w niedzielę u wybrzeży jemeńskiej prowincji Abyan. W katastrofie zginęło co najmniej 68 osób, a 74 uznano za zaginione
22:07 Wielka Brytania ogłosiła w niedzielę, że osobom reklamującym w serwisach społecznych nielegalne przekraczanie granicy lub sprzedaż fałszywych paszportów grozi kara do pięciu lat więzienia. Ma to pomóc w zawalczeniu gangów zajmujących się przemytem ludzi
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Systemy rakietowe z USA wzmocnią obronę powietrzną. Chiny już reagują!

Źródło: canva.com

Jak przekazał w niedzielę portal Taiwan News, ministerstwo obrony w Tajpej oceniło, że decyzja USA o sprzedaży Tajwanowi systemów rakietowych o wartości 1,16 mld dolarów wzmocni siły obrony powietrznej kraju.

Wczoraj wieczorem Pekin zapowiedział podjęcie "wszelkich niezbędnych środków w celu zdecydowanej obrony suwerenności" w reakcji na ogłoszenie przez USA możliwości sprzedaży Tajwanowi systemów rakietowych ziemia-powietrze. W oświadczeniu MSZ Chin napisano, że transakcja "poważnie narusza suwerenność" Chin, "znacząco szkodzi stosunkom chińsko-amerykańskim" oraz "zagraża pokojowi" w Cieśninie Tajwańskiej.

Resort obrony w Tajpej poinformował dzisiaj o wykryciu 19 samolotów wojskowych ChRL, w tym myśliwców Su-30, przeprowadzających "wspólny patrol gotowości bojowej" wokół wyspy wraz z okrętami chińskich sił morskich. Armia Tajwanu wysłała swoje jednostki w celu monitorowania tych działań.

Umowa, która - oprócz przekazania Tajpej przez Waszyngton trzech zaawansowanych systemów rakietowych NASAMS i 123 pocisków rakietowych średniego zasięgu - obejmuje także dwa systemy radarowe o wartości 828 mln dolarów, wymaga zatwierdzenia przez Kongres.

Amerykańskie systemy "zwiększą możliwości Tajwanu w zakresie obserwacji, prowadzenia ognia, dowodzenia i kontroli oraz integracji danych wywiadowczych, co okazało się skuteczne podczas wojny w Ukrainie" 

- ocenił w sobotę resort obrony w Tajpej.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Wyspy zagrożone overtourismem. Obłożą turystów nowym podatkiem

Chiny będą stać z boku. To może im zaszkodzić

Polska mistrzyni odpadła z WTA 1000 w Montrealu

Exodus Demokratów do Ilinois. Dlaczego uciekają z Teksasu?

W Wyspy Brytyjskie uderzy Floris. Możliwy paraliż komunikacji

Nowy raport ONZ o tym, że mało kto czyta… raporty ONZ

Kolejna obietnica wyborcza, której nie zrealizuje ekipa Tuska? Kropiwnicki atakuje część prokuratorów

Kim jest Gawłowski? Kiedyś prominentny polityk, dziś skazaniec

Cieszyński: Tusk jest pod ścianą. W Pabianicach błagał zwolenników, aby uznali wynik wyborów

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o bardzo ważnej rocznicy

Policjant z narkotykami zatrzymany podczas festiwalu muzyki elektronicznej w Kołobrzegu

Piebiak o możliwości siłowego przejęcia KRS: wielu sędziów ma pozwolenie na broń

Franciszkańskie „pokój i dobro” na Jasnej Górze

Wpływ migracji na system emerytalny. Prezes ZUS zaprezentował dane

"Będziemy improwizować... Dla Ciebie, Asiu" – Kabaret Hrabi wraca na scenę po stracie Kołaczkowskiej

Najnowsze

Wyspy zagrożone overtourismem. Obłożą turystów nowym podatkiem

sztorm Floris uderzy w Wyspy Brytyjskie nad ranem

W Wyspy Brytyjskie uderzy Floris. Możliwy paraliż komunikacji

Nowy raport ONZ o tym, że mało kto czyta… raporty ONZ

Kolejna obietnica wyborcza, której nie zrealizuje ekipa Tuska? Kropiwnicki atakuje część prokuratorów

Kim jest Gawłowski? Kiedyś prominentny polityk, dziś skazaniec

Chiny będą stać z boku. To może im zaszkodzić

Polska mistrzyni odpadła z WTA 1000 w Montrealu

Demokraci opuszczają Teksas

Exodus Demokratów do Ilinois. Dlaczego uciekają z Teksasu?