Wykonano wyrok śmierci na członkach gangu oszustów telekomunikacyjnych
Dzisiaj, władze Chin poinformowały o wykonaniu kary śmierci na 11 członkach grupy przestępczej rodziny Ming. Gang, zajmował się oszustwami telekomunikacyjnymi na masową skalę oraz odpowiada za śmierć 14 chińskich obywateli.
Apelacja została odrzucona...
„Grupa przestępcza rodziny Ming, w zmowie z innymi gangami, dokonywała umyślnych zabójstw i bezprawnych uwięzień, powodując śmierć 14 obywateli Chin i raniąc wielu innych”
– orzekł Najwyższy Sąd Ludowy w uzasadnieniu cytowanym przez państwową agencję Xinhua.
Sąd podkreślił, że „natura przestępstw była wyjątkowo podła, a ich skutki szczególnie poważne”.
Wśród straconych znaleźli się kluczowi liderzy klanu, w tym Ming Guoping i Ming Zhenzhen.
Pierwotny wyrok zapadł we wrześniu ubiegłego roku, a apelacje oskarżonych odrzucono w listopadzie.
Czym zajmował się gang?
Od 2015 roku mafia stworzyła w birmańskim regionie Kokang imperium zajmujące się hazardem i oszustwami, oferując „zbrojną ochronę” mniejszym grupom przestępczym. Szacuje się, że obrót z nielegalnej działalności przekroczył 10 mld juanów (ok. 1,4 mld USD). Proceder opierał się na masowym handlu ludźmi; tysiące obywateli Chin było zwabianych do przygranicznych kompleksów i zmuszanych siłą do pracy przy wyłudzeniach finansowych.
Jak wyjaśnia BBC, rozbicie gangu nastąpiło w 2023 roku, gdy pod presją polityczną Pekinu birmańska junta aresztowała podejrzanych i przekazała ich stronie chińskiej. Był to punkt zwrotny w kampanii wymierzonej w tzw. „fabryki oszustw” w Azji Południowo-Wschodniej.
Choć Pekin nie ujawnia danych dotyczących wykonanych wyroków śmierci, to organizacje międzynarodowe, m.in. Amnesty International, szacują, że co roku wykonuje się tam tysiące egzekucji.
Źródło: Republika, x, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X