Przejdź do treści
16:27 Ukraina: w Dniu Niepodległości odbyła się kolejna wymiana jeńców z Rosją
15:59 NATO: Kanada szóstym krajem, który sfinansuje sprzęt z USA dla Ukrainy
15:32 Warmińsko-mazurskie: koniec utrudnień po wypadku na DK51 w Wichrowie
15:03 Zełenski: do dalekich uderzeń w Rosję mamy własną broń i nie pytamy o zgodę USA
14:55 Poznań: do 26 września konsultacje społeczne na temat polityki na rzecz integracji migrantów
14:40 Ukraina: Wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg otrzymał w niedzielę medal za zasługi pierwszej klasy z rąk prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Uroczystość zorganizowano w Dniu Niepodległości Ukrainy
14:01 O 21:30 w programie „Klub Republiki” wystąpią: Olga Semeniuk-Patkowska (PiS), Piotr Goruk-Górski (Unii Pracy), Rafał Mekler (Konfederacja), dr Oskar Kida, prof. Piotr Grochmalski, Mateusz Duch, publicysta
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie W czwartek 28 sierpnia 2025r. o godzinie 16:00, w auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przy ul. Zwycięstwa 14 w Białymstoku odbędzie się spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytomiu zaprasza 8 września na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, Anną Zyzek oraz Pawłem Piekarczykiem. Restauracja "W Starym Kinie", ul. Alojzjanów 27. Początek godz. 18:00.
Wydarzenie Klub "GP" w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza 9 września na spotkanie z Piotrem Nisztorem. Hotel i Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58 Aleksandrów Łódzki. Godz. 18.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Pentagon ma opracować opcje militarne. Chodzi o Kanał Panamski

Źródło: USS Fitzgerald - x.com/@USNavy

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zwróciła się do Pentagonu z prośbą o opracowanie "wiarygodnych opcji militarnych" w celu zapewnienia nieograniczonego dostępu Stanów Zjednoczonych do Kanału Panamskiego - poinformowała w czwartek stacja CNN.

Informację tę potwierdziła agencja Reutera u dwóch wypowiadających się anonimowo urzędników Pentagonu, którzy stwierdzili, że wojsko USA musi podjąć działania, aby zapewnić Stanom Zjednoczonym pełny dostęp do Kanału Panamskiego.

Jeden z urzędników powiedział, że dokument zaadresowany do Pentagonu, opisany jako tymczasowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa narodowego nowej administracji, wzywa wojsko do rozważenia opcji wojskowych w celu zabezpieczenia dostępu do Kanału Panamskiego.

Drugi urzędnik zdradził, że armia USA ma szeroki wachlarz potencjalnych opcji zabezpieczenia dostępu, w tym zapewnienie ścisłej współpracy z wojskiem Panamy.

NBC News wcześniej w czwartek także poinformowała, że Biały Dom nakazał Pentagonowi stworzenie opcji dla Kanału Panamskiego.

Kilka dni temu, w przemówieniu przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu, Trump ponownie sugerował, że Chiny wpływają na zarządzanie Kanałem Panamskim, i zapowiedział przejęcie kontroli nad tą drogą wodną. "Już zaczęliśmy to robić" – przekonywał.

Wcześniej amerykańskie przedsiębiorstwo inwestycyjne BlackRock poinformowało, że uzgodniło zakup udziałów większościowych w portach nad Kanałem Panamskim od firmy Hutchinson z siedzibą w Hongkongu.

Mierzący nieco ponad 80 km długości Kanał Panamski jest głównym szlakiem handlowym łączącym Azję i wschodnie wybrzeże USA. Przechodzi przez niego około 5 proc. światowego handlu morskiego. W 1999 roku USA przekazały kontrolę nad nim władzom panamskim.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

O godz. 17:45 zapraszamy na program W Ruchu Miłosza Kłeczka

Głupota czy działanie z premedytacją? Niemądry wpis poseł z PO komentują politycy i internauci

Biznes ostrzega przed nową aferą KPO w sektorze obronności

Abp Szewczuk: istnieje wielka nadzieja, że wojna na Ukrainie się skończy

Wpadka Trzaskowskiego i Tuska. Skandaliczny wpis Żukowskiej. Mazurek gasi Szczerbę

Keith Kellog wyróżniony ukraińskim Orderem Zasługi Pierwszej Klasy

Rakiety Patriot i Sky Saber zniknęły z Polski? Skurkiewicz pyta Tuska i Kosiniaka

Andrzej Duda nie będzie starał się o posadę w MKOl

Kownacki: Kosiniak-Kamysz powinien podać się do dymisji po kompromitacji z dronem!

Protest „Sierpnia 80” przeniesiony z Jastrzębia-Zdroju. Związkowcy przyjadą do Warszawy

Czy Władimir Putin zatrzyma się na Ukrainie? Sondaż nie pozostawia wątpliwości

Spotkanie Trump–Putin na Alasce. Nowa Jałta czy początek końca wojny?

W Moskwie eksplodował balon z gazem. Jedna ofiara

Przydacz: przed wizytą w USA prezydent będzie konsultował się z liderami regionu. A z premierem?

Chiny gotowe wysłać wojska na Ukrainę w ramach misji ONZ

Najnowsze

O godz. 17:45 zapraszamy na program W Ruchu Miłosza Kłeczka

Wpadka Trzaskowskiego i Tuska. Skandaliczny wpis Żukowskiej. Mazurek gasi Szczerbę

Keith Kellog wyróżniony ukraińskim Orderem Zasługi Pierwszej Klasy

Rakiety Patriot i Sky Saber zniknęły z Polski? Skurkiewicz pyta Tuska i Kosiniaka

Andrzej Duda nie będzie starał się o posadę w MKOl

Głupota czy działanie z premedytacją? Niemądry wpis poseł z PO komentują politycy i internauci

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Biznes ostrzega przed nową aferą KPO w sektorze obronności

Abp Szewczuk: istnieje wielka nadzieja, że wojna na Ukrainie się skończy