Sprawa Nawalnego wciąż żywa. Sąd przedłużył areszt domowy dla rzeczniczki opozycjonisty

Rosyjski sąd przedłużył w środę do stycznia przyszłego roku areszt domowy dla Kiry Jarmysz, rzeczniczki opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - poinformowali jej prawnicy. Jarmysz w areszcie domowym przebywa od lutego br.
Postępowanie karne wobec Jarmysz i kilku innych opozycjonistów, nazywane przez nich „sprawą sanitarną”, wszczęto w związku z protestem w obronie Nawalnego 23 stycznia w Moskwie. Władze zarzucały aktywistom, że na ich wezwanie na nielegalną demonstrację przyszli obywatele, w tym zakażeni koronawirusem, stwarzając "ryzyko masowych zachorowań".
W kwietniu z kolei Jarmysz została skazana na 10 dni aresztu za wzywanie do nielegalnych, zdaniem Moskwy, akcji protestu.
- Przedłużyli jej areszt domowy o sześć miesięcy! Do 6 stycznia 2022 roku – napisała na Twitterze prawniczka Jarmysz Weronika Poliakowa. Według niej orzeczenie sądu wygląda na część strategii, mającej na celu "wieczne" trzymywanie w areszcie domowym opozycjonistów.
Nawalny odsiaduje karę 2,5 roku więzienia w kolonii karnej nr 2 w Pokrowie za rzekome malwersacje finansowe.
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Burza po słowach Wielińskiego ws. wysłania żołnierzy na Ukrainę. Internauci: „Weź karabin i jedź sobie”
Robert Bąkiewicz o sytuacji na granicy: Niemiecki policjant celował bronią palną w kierunku polskiego obywatela na polskiej ziemi
Najnowsze

Nie chcesz powrotu tęczy na Plac Zbawiciela? Podpisz petycję

W Polsce znikają elektrownie atomowe, choć jeszcze żadnej nie mieliśmy

Burza po słowach Wielińskiego ws. wysłania żołnierzy na Ukrainę. Internauci: „Weź karabin i jedź sobie”
