Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili około 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
06:57 Watykan: Papież Leon XIV odwiedzi Hiszpanię - Madryt, Barcelonę i Wyspy Kanaryjskie
05:32 Finlandia: Sieć chińskich firm próbowała kupić grunty w pobliżu strategicznych obiektów wojskowych zlokalizowanych w różnych częściach Finlandii. Ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego transakcje zostały zablokowane
03:12 Kuba: Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel skrytykował w czwartek decyzję władz USA o nałożeniu sankcji na niego i inne kubańskie podmioty. Określił amerykański rząd jako „agresywny i spaczony”, zapowiadając przy tym opór wobec „imperialnej ofensywy”
01:24 Brazylia: 34 tysiące członków różnych Kościołów chrześcijańskich przeszło w czwartek przez centrum Sao Paulo w Marszu dla Jezusa. W ekumenicznym wydarzeniu wzięło udział kilku polityków, m.in. syn byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, Flavio
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie W sobotę 6 czerwca o godz. 18.00 przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się uroczystości związane z 16. rocznicą jego beatyfikacji. Jednym z wyjątkowych punktów wydarzenia będzie posadzenie drzewka tatrzańskiego przez górali
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na Jubileuszowe Spotkanie Czcicieli Męczenników z Pariacoto, 06-07 czerwca, Kalwaria Pacławska
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" Kołobrzeg, Koszalin zapraszają na spotkanie dr. Markiem Wochem 6 czerwca, godz. 16:00. Hotel Stary Koszalin, ul. Szczecińska 32
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Poznań zaprasza na spotkanie z posłem Januszem Kowalskim i konstytucjonalistą dr. Oskarem KIDĄ. 8 czerwca, godz. 18:00. Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Elbląg i poseł Teresa Wilk zapraszają na spotkanie z legendą Solidarności Adamem Borowskim. 9 czerwca, godz. 17:00, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego filia w Elblągu, ul. Stoczniowa 10
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem. 10 czerwca, godz. 18:00, aula w domu katechetycznym, ul. Mikołaja Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenia Informujemy, że powstał 565. Klub „Gazety Polskiej” w Hajnówce (woj. podlaskie)
Wydarzenia Informujemy, że reaktywował się Klub "Gazety Polskiej" Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.

„Śmierć Stalina” zakazana w Rosji!

Źródło: twitter

Ministerstwo Kultury Rosji wydało zakaz publicznego wyświetlania filmu „Śmierć Stalina”, który miał wejść do kin 25 stycznia. Nie wykluczone, że białoruscy urzędnicy mogą pójść w ślady rosyjskich kolegów, którzy uznali satyrę na sowieckich przywódców za atak na historię Rosji i również zakazać wyświetlania tego obrazu.

„Śmierć Stalina” to komedia angielskiego reżysera Armando Ianucci’ego, którego gatunek określa się jako biograficzny, dramat, komedia. Obraz przedstawia w krzywym zwierciadle rzeczywistość ZSRR. To polityczna satyra, której akcja rozpoczyna się w po śmierci Stalina i przedstawia chaos tego okresu. W obsadzie znaleźli się Steve Buscemi jako Nikita Chruszczow, Jason Isaacs jako Gieorgij Żukow oraz Simon Russell Beale jako Ławrientij Beria.

Film, światową premierę miał 8 września zeszłego roku. W Polskich kinach nie był jeszcze grany, w Rosji natomiast, widzowie w ogóle go nie zobaczą gdyż dzieło Armando Ianucciego uznano za obraźliwe, prowokacyjne i niezgodne z faktami historycznymi. Mówi się także o tym, że film, mógłby wpłynąć na wynik wyborów.

Rosyjscy działacze i politycy wysłali do ministra Władimira Miedinskiego list, z prośbą o wprowadzenie zakazu dla produkcji. Ich zdaniem film zawiera treści, które można uznać za ekstermistyczne czy nawet, urągające ludzkiej godności a także, że ukazuje nieodpowiednie podejście do hymnu. Premiera filmu, miała by obrazić wszystkich, którzy zginęli w bitwie pod Stalingradem.

Death of Stalin banned in Russia, labelled ‘extremist' https://t.co/Hj3C2Lvb70 pic.twitter.com/edS6K2G4v9

— Indy Film (@TheIndyFilm) 24 stycznia 2018

 

Jedną z osób, która także skarżyła się na wydźwięk filmu, była córka marszałka Gieorgija Żukowa, jednego z głównych dowódców armii radzieckiej podczas II wojny światowej, przedstawionego w filmie w niezbyt pochlebny sposób.

Niektórzy politycy rosyjscy twierdzą nawet,  że film jest zaplanowaną prowokacją, która ma na celu destabilizację kraju.

Natomiast na Białorusi Ministerstwo Kultury poprosiło o zaprzestanie sprzedaży biletów na film “Śmierć Stalina”. Urzędnicy chcą zapoznać się z obrazem przed premierą i podjąć decyzję co do dalszego losu filmu.

W ubiegłym roku niemal równy sprzeciw wywołał film „Matylda” z polską aktorką, Michaliną Olszańską. W Rosji jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnej daty premiery rozpoczął się spór o to, czy produkcja traktująca o romansie cara Mikołaja II z polską tancerką, Matyldą Krzesińską, obraża uczucia narodowe i religijne.

Russia has banned 'The Death of Stalin' because it was viewed as "ideological warfare" https://t.co/whIkOO1NX6

— TIME (@TIME) 24 stycznia 2018

 Zobacz trailer filmu "Śmierć Stalina".

Telewizja Republika, bielsat, pl.sputniknews.com