Pół miliona „inżynierów” może niebawem przedostać się do Europy
Około 550 tys. migrantów i uchodźców przebywa obecnie w Libii, oczekując na możliwość przedostania się do Europy — przekazał grecki minister ds. migracji Atanasios Plewris. Z kolei dane Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ wskazują, że w ubiegłym roku drogą morską do Grecji dotarło 42 tys. migrantów.
Tysiące imigrantów czeka na wpuszczenie do Europy. Ich liczba rośnie
Jak podaje niemiecka agencja dpa, minister Plewris zaznaczył, że Grecja prowadzi ścisłą współpracę zarówno z unijną agencją Frontex, jak i z władzami Libii. Działania te mają na celu walkę z siatkami przemytników ludzi oraz ograniczenie nielegalnego przekraczania granic Unii Europejskiej.
W niedzielę grecka straż przybrzeżna uratowała 125 osób płynących dwiema łodziami na południe od Kreta — poinformowało greckie radio publiczne. Funkcjonariusze spodziewają się, że sprzyjająca pogoda może skłonić kolejne grupy migrantów do wypłynięcia z Libii w kierunku greckich wysp.
Według danych Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, w 2025 roku około 42 tys. migrantów dotarło drogą morską na greckie wyspy, a tym samym na teren Unii Europejskiej.
Grecja od lat znajduje się na jednym z głównych szlaków migracyjnych prowadzących z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji do Europy. W kulminacyjnym okresie kryzysu migracyjnego w latach 2015–2016 na greckie wyspy, m.in. Chios, przypłynęło z Turcji niemal milion migrantów.
W ostatnich latach liczba przybywających osób spadła, a greckie służby znacząco wzmocniły kontrole graniczne i patrole.
Zarzuty dla organizatorów przemytów
Na początku maja sąd w Lille skazał 19 członków grupy zajmującej się dostarczaniem sprzętu przemytnikom organizującym przeprawy migrantów przez Kanał La Manche. Oskarżeni — głównie obywatele Iraku, ale także Turcji i Syrii — mieli od 22 do 49 lat.
Śledczy zarzucili im działanie w zorganizowanej grupie pomagającej osobom o nieuregulowanym statusie w nielegalnym wjeździe, przemieszczaniu się i pobycie na terytorium Francji. Według ustaleń sądu siatka sprowadzała z Niemiec łodzie oraz kamizelki ratunkowe do północnej Francji, skąd migranci próbowali nielegalnie dostać się do Wielkiej Brytanii.
W grupie byli zarówno organizatorzy procederu, jak i osoby wykonujące pomocnicze zadania, m.in. obserwację terenu. Najsurowsze wyroki — siedem i sześć lat więzienia — usłyszeli obywatele Iraku. Najłagodniejszą karę, dwa lata więzienia, z czego rok w zawieszeniu, otrzymał 22-letni obywatel Syrii. Jedyna kobieta wśród oskarżonych, 44-letnia obywatelka Turcji, została skazana zaocznie na dwa lata więzienia. Oprócz kar pozbawienia wolności sąd nałożył także grzywny i zakaz wjazdu do Francji dla wszystkich skazanych.
Źródło: Republika, interia.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X