Rutte naciska na państwa NATO. To w ich interesie

Sekretarz Generalny NATO, Mark Rutte, zaproponował państwom członkowskim Sojuszu podniesienie wydatków na obronność do poziomu 3,5% PKB oraz dodatkowe przeznaczenie 1,5% PKB na szersze wydatki związane z bezpieczeństwem. Celem tej propozycji jest spełnienie żądań Donalda Trumpa, dotyczących osiągnięcia poziomu 5% PKB na cele obronne.
Źródła zaznajomione z tematem podają, że propozycja Rutte ma na celu umożliwienie prezydentowi USA ogłoszenie sukcesu podczas szczytu NATO w Hadze w czerwcu, bez konieczności nakładania na kraje europejskie i Kanadę zobowiązania do wydawania 5% PKB na wojsko, co wielu uważa za niewykonalne politycznie i ekonomicznie.
Obecny cel NATO, zakładający wydatki na obronność na poziomie co najmniej 2% PKB, jest realizowany przez 22 z 32 państw członkowskich. Jednak przywódcy NATO uważają, że cel ten jest niewystarczający w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, po jej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.
Szczegóły dotyczące tego, co dokładnie będzie wchodzić w skład szerszej kategorii wydatków związanych z obronnością, nie zostały jeszcze ustalone. Według urzędników, kategoria ta może obejmować koszty modernizacji dróg i mostów w celu wsparcia transportu ciężkiego sprzętu wojskowego.
Rzeczniczka NATO, Allison Hart, zapytana o potwierdzenie propozycji Rutte, nie udzieliła bezpośredniej odpowiedzi. Stwierdziła, że Rutte "wielokrotnie podkreślał, że konieczne jest zwiększenie wydatków na obronność w celu realizacji celów dotyczących zdolności, które sojusznicy wkrótce uzgodnią, oraz zapewnienia bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń między sojusznikami". Dodała, że "będzie to wiązało się prawdopodobnie nie tylko z większymi inwestycjami w obronność, zgodnie z uzgodnionymi definicjami NATO, ale także z dodatkowymi inwestycjami w pokrewne obszary, takie jak infrastruktura i odporność".
Hart poinformowała, że Sekretarz Generalny ściśle współpracuje z sojusznikami w celu przygotowania decyzji w tej sprawie na szczyt w Hadze.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X