Przejdź do treści
16:00 W Sejmie odbywa się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu "Ruch Obrony Granic" - do Warszawy przyjechali wolontariusze ROG z całej Polski
14:46 IMGW: 4 stacje hydrologiczne z rekordem dobowego intensywnego opadu deszczu
14:18 Poznań: Dożywocie dla obcokrajowca m.in. za brutalne zabójstwo w Środzie Wlkp.
14:07 Świat: Grecja przestanie przyjmować wnioski o azyl dla migrantów przybywających na łodziach z Afryki
13:21 IMGW: ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu będą obowiązywały do czwartku do godz. 20.00
12:45 IMGW: opady niemal w całym kraju, niż nad Polską utrzyma się przynajmniej do poniedziałku
12:23 Politycy PiS o Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej: Inicjatywa przechodzi w fazę realizacji
12:09 ETPCz: Rosja dopuściła się łamania praw człowieka w Ukrainie
10:49 SG: we wtorek bez incydentów na granicy z Litwą, ruch odbywa się płynnie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sawczenko wylądowała w Kijowie

Źródło: WIKIPEDIA/ CC BY 3.0

Jak podają agencje informacyjne, po miesiącach negocjacji, do prezydenta Ukrainy wysłano prośbę o ułaskawienie skazanych żołnierzy rosyjskiego wywiadu GRU w zamian za uwolnienie ukraińskiej pilotki. Agencja Reuters podała, że Sawczenko wróciła już na Ukrainę na pokładzie samolotu Poroszenki, wylądowała na lotnisku w Kijowie.

Informację o wymianie więźniów media podawały już od marca. W rozmowach rosyjsko-ukraińskich mówiono o sytuacji rosyjskich więźniów Jewgienija Jerofiejowa i Aleksandra Aleksandrowa skazanych przez sąd w Kijowie. Zostali oni skazani na 14 lat za udział w "agresywnej wojnie" przeciwko Ukrainie. Tuż po ogłoszeniu wyroku ws. Sawczenko Ukraina proponowała wymianę więźniów, właśnie Jerofiejowa i Aleksandrowa na Sawczenko.

Prośba o ich ułaskawienie, prawdopodobnie w zamian za ukraińską pilotkę, została wysłana do prezydenta Poroszenki i jak podała agencja Interfax, do Rosji poleciał samolot prezydenta Petro Poroszenki z dwoma Rosjanami na pokładzie. 

Około godziny 10, agencja Reuters podała, że ukraińska pilotka wraca już na Ukrainę na pokładzie samolotu prezydenta Poroszenki.

Nadia Sawczenko została schwytana we wschodniej Ukrainie w czerwcu 2014 roku i wysłana do Rosji. 21 marca 2016 roku rosyjski sąd uznał ukraińską pilot za winną zabicia dwóch rosyjskich dziennikarzy. Sawczenko została skazana na 22 lata pobytu w kolonii karnej. Według rosyjskich mediów najbardziej prawdopodobna jest możliwość wymiany Sawczenko na dwóch rosyjskich żołnierzy, skazanych przez ukraiński sąd na 14 lat więzienia. Ich wyrok uprawomocni się 25 maja i dopiero wtedy będzie można uruchomić ich ekstradycję. Wymiana Sawczenko na żołnierzy ma dojść do skutku na mocy międzynarodowej konwencji, która zezwala na odbywanie kary więzienia we własnym kraju.

 CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Proces Nadii Sawczenko. Ukrainka skazana na 22 lata łagru

Rosja stawia nowe warunki w związku z wydaniem Sawczenko Ukrainie

reuters.com, TVN24, abcnews.go.com

Wiadomości

Lipiec na talerzu: te sezonowe przysmaki działają jak naturalny detox! Jedz je, a twoje ciało ci podziękuje

Iga Świątek w półfinale Wimbledonu!

Polska Grupa Zbrojeniowa ma zbudować trzy fabryki amunicji

Największa kwalifikacja wojskowa od lat. Kogo wezwą w 2026 roku?

Andruszkiewicz: pozycja Tuska słabnie, więc będzie atakował

Legia zaczyna grę o Europę. Na początek rywal z Kazachstanu

Dziecko wypadło z okna z pierwszego piętra. Jest w dobrym stanie

F1: Wielkie rozstanie po 20 latach! Horner odejdzie z Red Bulla

Mosiński: Tuskowi się wszystko rozsypuje, dziś jest w ciemnej dziurze

Lubuskie: Prominentny działacz PSL stracił prawo jazdy, ale nadal prowadził auto

Kiedy Radosław Sikorski zastąpi Donalda Tuska?

Uwaga na szlakach, wciąż pada deszcz!

SPRAWDŹ TO!

Sikorski bawi się w internetowego hejtera. Uderzył w prezydenta i... Bąkiewicza [SONDA]

Żygadło: kontrole na granicy z Niemcami to fikcja

Jarosław Rzepa: Oczekuję wyjaśnień od marszałka Szymona Hołowni

Najnowsze

Lipiec na talerzu: te sezonowe przysmaki działają jak naturalny detox! Jedz je, a twoje ciało ci podziękuje

Andruszkiewicz: pozycja Tuska słabnie, więc będzie atakował

Legia zaczyna grę o Europę. Na początek rywal z Kazachstanu

Dziecko wypadło z okna z pierwszego piętra. Jest w dobrym stanie

F1: Wielkie rozstanie po 20 latach! Horner odejdzie z Red Bulla

Iga Świątek w półfinale Wimbledonu!

Polska Grupa Zbrojeniowa ma zbudować trzy fabryki amunicji

Największa kwalifikacja wojskowa od lat. Kogo wezwą w 2026 roku?