Przejdź do treści

Zamaskowani bojówkarze w Tibilisi. Zielone ludziki Putina?

Źródło: zamaskowani egzekutorzy moskiewskiej woli - x.com/@Maks_NAFO_FELLA/screenshot

Ludzie w maskach i czarnych ubraniach brutalnie zaatakowali w sobotę uczestników proeuropejskiej demonstracji w centrum Tbilisi. Ofiarami przemocy są również dziennikarze. Według doniesień medialnych policja nie interweniowała.

W sobotę grupa zamaskowanych bojówkarzy zaatakowała uczestników proeuropejskiej demonstracji przed budynkiem parlamentu w centrum Tbilisi. Brutalnie pobita została reporterka oraz operator opozycyjnego kanału telewizyjnego TV Pirveli, którzy relacjonowali przebieg protestu. Według mediów, policja obserwowała ataki, nie podejmując interwencji.

Gruziński rzecznik praw obywatelskich Levan Ioseliani, który ostatnio zaprotestował przeciwko torturowaniue w więzieniu aresztowanych dysydentów, wezwał policję do niezwłocznej reakcji na przemoc i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Wezwał władze do pociągnięcia sprawców przemocy do odpowiedzialności. Przemawiając w telewizji, Ioseliani powiedział, że nastroje w kraju osiągnęły "punkt wrzenia".

Działania sił porządkowych wobec demonstrantów skrytykowały Unia Europejska i USA.

W centrum Tbilisi dziesiąty dzień z rzędu tysiące osób protestują przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu negocjacji o przystąpieniu Gruzji do UE. Premier Irakli Kobachidze oświadczył, że rządząca partia Gruzińskie Marzenie zdecydowała do końca 2028 r. nie uwzględniać w porządku obrad parlamentu kwestii negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.

W nocy z piątku na sobotę gruzińskie siły bezpieczeństwa rozpędziły antyrządową demonstrację przed parlamentem w centrum Tbilisi, wykorzystując armatkę wodną i gaz łzawiący - napisał portal Echo Kawkaza. Jak podało MSW, zatrzymano 48 osób.

Pojawienie się zamaskowanych, brutalnych i wiedzących z góry po co przyszli grup mężczyzn może wskazywać na ślad moskiewski. Putin nie może pokonać Ukrainy, rozsypał mu się reżim Asada, przegrał z demokracją w Mołdawii i Rumunii, więc odzyskanie wpływów w Gruzji byłoby dla niego politycznym sukcesem. Porażka w Tibilisi nie będzie porażką rządu, którego nie uznała ani gruzińska prezydent, opozycja czy Unia Europejska. Porażka w Tibilisi będzie porażką Putina.

Źródło: PAP

Wiadomości

Kolejne dwa amerykańskie stany odchodzą od politycznej poprawności

Republika. O godz. 20:05 zapraszamy na Gościa Dzisiaj

Bąkiewicz: Trzaskowski drenuje budżet miasta stołecznego Warszawy

Matczak broni WOŚP i Owsiaka, ale Polacy domagają się przejrzystości

Express Republiki 18.01.2025

Co czwarty młody Niemiec jest zagrożony ubóstwem

prof. Szewczak: Tusk wykonywał wszystkie polecenia Angeli Merkel

TikTok znika z USA. 170 milionów osób bez dostępu do platformy

Polacy na piątym miejscu w Pucharze Świata w skokach Zakopanem, wygrali Austriacy

Był skrajny hejt, a dziś? Disco polo jest już całkiem spoko. Bo idą wybory

Kurzejewski: sztab Trzaskowskiego robi mu krzywdę, ale to nie jest nasz problem

Wpisy Muska nie pozostawiają wątpliwości. Dąży do zmian politycznych w Europie

Hołda: aplikacja mobilna Radia Republika odniosła ogromny sukces

Tragiczny wypadek na plaży – Polacy nie żyją, służby poszukują Polaka

Kaczyński o zarzutach wobec Morawieckiego: „Są absurdalne”

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Matczak broni WOŚP i Owsiaka, ale Polacy domagają się przejrzystości

Express Republiki 18.01.2025

Co czwarty młody Niemiec jest zagrożony ubóstwem

prof. Szewczak: Tusk wykonywał wszystkie polecenia Angeli Merkel

Kolejne dwa amerykańskie stany odchodzą od politycznej poprawności

Republika. O godz. 20:05 zapraszamy na Gościa Dzisiaj

Bąkiewicz: Trzaskowski drenuje budżet miasta stołecznego Warszawy