Przejdź do treści
15:39 Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że w Iranie w ciągu 48 godzin wykonano co najmniej 17 wyroków śmierci. Wśród straconych znalazł się student skazany za rzekome szpiegostwo na rzecz Izraela
14:56 Niemcy: pierwsza deportacja do Syrii od wybuchu wojny domowej w tym kraju
14:33 Policja: podejrzany o zabójstwo 16-latki w Mławie we wtorek ma być w Polsce
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Inowrocławiu zaprasza na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, 29 grudnia,godz. 14.00, Hotel Saline, ul. Solankowa 17, Inowrocław
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Rządowe bandy zastraszają obywateli

Źródło: peoplesdispatch.org

Zbrojne bandy zmuszają mieszkańców stolicy Haiti, Port-au-Prince, do udziału w codziennych demonstracjach protestacyjnych przeciwko zapowiedzianemu na 26 maja przybyciu do tego kraju sił międzynarodowych w ramach misji stabilizacyjnej pod egidą ONZ.

Zbrojne bandy, kontrolujące stolicę oraz większą część terytorium Haiti, zmuszają od kilku dni tysiące mieszkańców Port-au-Prince do udziału w codziennych demonstracjach protestacyjnych przeciwko zapowiedzianemu na 26 maja przybyciu do tego kraju sił międzynarodowych pod dowództwem kadry oficerskiej z Kenii. Ich zadaniem będzie przywrócenie w tym najuboższym kraju Ameryki Łacińskiej rządów prawa. Demonstracjami kieruje koalicja organizacji przestępczych pod nazwą „Vivre Ensemble” (Żyć Wspólnie), na czele której stoi były haitański policjant Jimmy Cherisier alias „Barbecue”. Cała południowa część Port-au-Prince była w weekend praktycznie sparaliżowana, ponieważ jej mieszkańcy, sterroryzowani przez bandy Cherisiera, zostali zmuszeni do masowego udziału w proteście przeciwko „obcej interwencji na Haiti”.

Zaaprobowana w październiku ubiegłego roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ międzynarodowa interwencja w kraju od wielu miesięcy pustoszonym przez bandy kryminalistów, uległa wielomiesięcznemu opóźnieniu. Jedną z przyczyn było to, że Sąd Najwyższy Kenii próbował nie dopuścić do udziału w operacji pod egidą ONZ kadry dowódczej kenijskiej policji, mającej dowodzić siłami interwencyjnymi. Podczas gdy pomoc międzynarodowych sił policyjnych dla Haiti opóźniła się, przestępcza koalicja Cherisiera podporządkowywała sobie wciąż nowe terytoria kraju. W większości doniesień prasowych mówi się o Haiti jako „kraju kontrolowanym w 90 procentach przez coraz lepiej zorganizowane grupy przestępcze”.

W piątek zbrojny oddział pod wodzą „Barbecue” zajął komisariat policji w miejscowości Gressier na północnym skraju Port-au-Prince. Jednocześnie trwają przygotowania do operacji wojskowo-policyjnej mającej przywrócić rządy prawa w kraju. Od kilku dni na stołecznym lotnisku Toussaint Louverture lądują samoloty wojskowe USA. Jak podają kontrolowane przez legalne władze źródła informacyjne, „w najbliższych dniach należy spodziewać się lądowania ponad stu amerykańskich samolotów wojskowych”.

Tymczasem po powołaniu w kwietniu Przejściowej Rady Prezydenckiej Haiti poprzedzonym dymisją premiera Ariela Henry'ego,(okazał się politykiem zupełnie bezradnym wobec sytuacji w kraju) wyznaczono datę wyborów nowego prezydenta Haiti - powinny się one odbyć najpóźniej 7 lutego 2026 roku.

Po raz ostatni wybory prezydenckie w Haiti odbyły się w 2016 roku. Wygrał je Jovenel Moise, który został zamordowany w swej rezydencji w Port-au-Prince 7 lipca 2021 roku. Przed swą tragiczną śmiercią prezydent Jovenel Moise pracował wraz z grupą zaufanych doradców nad sporządzeniem listy wpływowych haitańskich polityków i biznesmenów zamieszanych w handel narkotykami na wielka skalę. Moise zamierzał dostarczyć tę listę rządowi Stanów Zjednoczonych wraz ze szczegółową dokumentacją dotyczącą każdego przypadku. Jak później ustalono, mordercy dokładnie przetrząsnęli dom prezydenta w poszukiwaniu dokumentacji gotowej do przekazania władzom USA.

Wdowa po prezydencie, Martin Moise, która została ciężko ranna, zeznała później, że napastnikami byli w większości Kolumbijczycy. W niespełna pół roku po zamordowaniu prezydenta Haiti, dochodzenie w tej sprawie utknęło w martwym punkcie. Prezydent Moise w wywiadzie, którego udzielił na kilka miesięcy przed śmiercią hiszpańskiemu dziennikowi „El Pais” powiedział, że wpływowa grupa przedsiębiorców szykuje na niego zamach.

 

PAP

Wiadomości

Górnicy protestują pod ziemią. Prezydenccy ministrowie schodzą na dół, rząd wysyła list

Prośba o wsparcie. "Nadzieją jest leczenie alternatywne"

Guardiola stawia warunki na święta! Chodzi o zbędne kilogramy

Kolejna zmiana w kierownictwie PKP Cargo – spółka i nominaci koalicji 13 grudnia w ogniu kontrowersji

Wigilia bez Samotności

Al Nassr z zakazem transferowym FIFA. W tle milionowy dług

W Boże Narodzenie trafia do śmietników najwięcej jedzenia

Rośnie zadłużenie polskiego przemysłu. W najtrudniejszej sytuacji są najmniejsze firmy

Górnicy z Silesii: „To strzał w twarz”. Mocna konferencja protestujących w Czechowicach-Dziedzicach

Polska coraz bliżej niebezpiecznej granicy zadłużenia

NBA i FIBA szykują nową ligę w Europie!

Urszula Dudziak wspomina byłego męża: „Będę mu wdzięczna na zawsze”

Portugalski gigant chce Pietuszewskiego. Padnie rekord Ekstraklasy?

Wigilijny rachunek w górę. Polacy liczą każdą złotówkę [SONDA]

Rabenda o sytuacji górników kopalni Silesia: chcemy, by mieli taką samą ochronę jak pracownicy spółek skarbu państwa

Najnowsze

Górnicy protestują pod ziemią. Prezydenccy ministrowie schodzą na dół, rząd wysyła list

Wigilia bez Samotności

Al Nassr z zakazem transferowym FIFA. W tle milionowy dług

W Boże Narodzenie trafia do śmietników najwięcej jedzenia

Rośnie zadłużenie polskiego przemysłu. W najtrudniejszej sytuacji są najmniejsze firmy

Prośba o wsparcie. "Nadzieją jest leczenie alternatywne"

Guardiola stawia warunki na święta! Chodzi o zbędne kilogramy

Kolejna zmiana w kierownictwie PKP Cargo – spółka i nominaci koalicji 13 grudnia w ogniu kontrowersji