Rusza 55. Światowe Forum Ekonomiczne pod hasłem "Współpraca w inteligentnym wieku"
55. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (WEF), które rozpoczyna się w poniedziałek, odbędzie się pod hasłem "Współpraca w inteligentnym wieku". Obrady będą się koncentrować na wyzwaniach dla demokracji oraz szansach i ryzykach związanych z eksplozją nowych, inteligentnych technologii. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.
Forum pod znakiem Trumpa
Udział w spotkaniu zapowiedziało 350 przywódców politycznych, w tym 60 szefów państw i rządów, a także blisko 3 tys. politycznych liderów z ponad 130 krajów oraz ponad 900 szefów firm. Do szwajcarskiego kurortu przyjadą między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i wicepremier Chin Ding Xuexiang, a także prezydent Izraela Icchak Herzog i premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Mustafa.
Początek szczytu w Davos przypada na dzień zaprzysiężenia prezydenta USA Donalda Trumpa, który z uczestnikami Forum będzie rozmawiał przez łącza wideo.
Jak komentuje agencja AFP, Trump i jego polityka zmonopolizują znaczną część obrad i nieformalnych dyskusji. Szef WEF Borge Brende powiedział, że goście Davos są bardzo zainteresowani możliwościami "odszyfrowania i zrozumienia polityki nowej administracji (USA), będzie to zatem bardzo intersujący tydzień".
Brende dodał, że amerykański prezydent ma zamiar intensywnie włączyć się w rozmowy przywódców uczestniczących w Forum pod koniec szczytu, który potrwa do 24 stycznia.
Sztuczna inteligencja w geopolityce
Międzynarodowe organizacje będą reprezentować między innymi sekretarz generalny NATO Mark Rutte, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Krystalina Georgiewa, dyrektor generalna Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala i szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Na wtorek zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Załenskiego. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie już podczas poprzednich spotkań w Davos była dominującym tematem obrad.
Według oficjalnych zapowiedzi WEF wiele uwagi uczestnicy Forum poświęcą szansom rozwojowym, jakie oferuje sztuczna inteligencja (AI), ale też trudnym konsekwencjom jej ekspansji, takim jak utrata miejsc pracy, konieczność przekwalifikowania milionów pracowników, zmiany w systemach edukacji i społecznych ubezpieczeń.
Konieczne jest wypracowanie myślenia o sztucznej inteligencji i automatyzacji w kategoriach geopolitycznych - podkreślają organizatorzy Forum.
Jednak dyrektor think tanku Atlantic Council ds. gospodarki globalnej Josh Lipsky powiedział agencji AFP: "Najważniejsze wydarzenie dla światowej gospodarki odbędzie się w tym tygodniu bez wątpienia w Waszyngtonie, a nie w Davos (...). Nie chodzi o sama inaugurację (Trumpa), ale o jego dekrety, których oczekujemy od pierwszego dnia (prezydentury), w tym w sprawie taryf celnych".
Wina za 1845 euro!
"Financial Times" przypomniał historyczne i humorystyczne relacje z Davos głównego komentatora dziennika ds. zagranicznych Gideona Rachmana, którego najbardziej zaskoczył kiedyś taki pomysł organizatorów, jak dyskusja o zmianach klimatycznych między byłym prezydentem Izraela Szimonem Peresem a supermodelką Claudią Schiffer.
Znacznie lepiej Rachman ocenił fakt, że "jest wielu miliarderów, dla których nie jest problemem" oferować w Davos butelki "dystyngowanych win", jak Chateau Yquem za 1845 euro, w ramach degustacji połączonych z nieformalnymi dyskusjami.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X