Rumunia zbudowała lotniskowiec. Będzie nie tylko dronowcem
Zamówiony przez portugalską marynarkę wojenną lotniskowiec dronów NRP D. Joao II został wybudowany w stoczni w Gałaczu, na wschodzie Rumunii, a jego wodowanie zakończyło się sukcesem, przekazały w piątek lizbońskie media.
Według portugalskiej telewizji CMTV rozpoczęto już testy nowej jednostki w porcie na Dunaju.
Jak poinformował Vasco Lobo z kierownictwa portugalskiej spółki EID, wkrótce lotniskowiec dronów zostanie wyposażony w sieć C4I, czyli zintegrowany zaawansowany system teleinformatyczny wspierający procesy decyzyjne i wzmacniający skuteczności i bezpieczeństwa operacji jednostek morskich.
Według portugalskiej marynarki wojennej NRP D. Joao II, który zasili portugalską flotę wojenną w drugiej połowie 2026 r., będzie pierwszą w UE „wielofunkcyjną platformą morską zdolną do obsługi dronów”.
NRP D. Joao II został zaprojektowany z myślą o prowadzeniu misji bojowych, trwających do 45 dni, a także służących m.in. operacjom patrolowania akwenów, monitoringu środowiska, badaniom naukowym i akcjom ratownictwa morskiego.
Łączny koszt budowy jednostki szacowany jest przez portugalską marynarkę wojenną na 132 mln euro.
Źródło: Republika/PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X