Przejdź do treści
09:07 Ukraina: rząd zawiesił ministra sprawiedliwości, w tle śledztwo w sprawie korupcji w energetyce
08:34 Wenezuela: Na wypadek ataku USA siły zbrojne Wenezueli planują odpowiedzieć walką partyzancką; rozmieszczają jednostki, niektóre wyposażone w sprzęt wyprodukowany wiele lat temu w Rosji
08:03 ONZ: w Afganistanie nasila się największy kryzys humanitarny od czasu powrotu talibów do władzy
07:30 Świat: na giełdach paliw ceny ropy idą w dół
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rubcow od ponad 15 lat szpiegował dla Rosjan

Źródło: Zrzut ekranu/Republika

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, używający hiszpańskiego nazwiska Pablo Gonzalez, szpiegował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU od co najmniej 15 lat – wynika z dokumentów, do których dotarła hiszpańska telewizja Antena 3.

Stacja skupiła się na dokumencie z 2017 r., w którym Rubcow prosił o podwyżkę. Wynika z niego, że Rubcow od 2010 r. zarabiał 3,1 tys. euro miesięcznie, nie wliczając kosztów podróży; chciał otrzymywać 4,3 tys. euro. Wnioskował też o uznanie stażu pracy, mieszkanie w Moskwie i zapewnienie emerytury.

Rubcow vel Gonzalez podlega departamentowi GRU zajmującemu się tzw. nielegałami, tj. szpiegami działającymi pod przykrywką, w warunkach głębokiej konspiracji, bez legalnego wsparcia ambasady – poinformowała telewizja.

„Dziś wiemy, że Pablo Gonzalez jest zaangażowany w +targetowanie+: identyfikuje i wskazuje osoby i miejsca +będące przedmiotem zainteresowania+, które mogą później stać się celem Kremla” 

– podała Antena 3.

Na początku października hiszpański dziennik „El Mundo" poinformował, że podający się za dziennikarza Rubcow inwigilował środowisko współpracowników amerykańskiego wywiadu w Europie Wschodniej oraz potencjalnych kandydatów na tych współpracowników.

Wcześniej hiszpańskie media pisały, że celem Rubcowa była rosyjska i białoruska opozycja w krajach europejskich, w tym w Polsce. „El Mundo” podawał też, że szpieg zbierał informacje na temat rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i przekazywał Moskwie dane europejskich klinik, w których go leczono.

Rubcow został zwolniony z polskiego aresztu w ramach wymiany więźniów między Rosją a krajami Zachodu, która odbyła się 1 sierpnia w Ankarze. Działał m.in. w Polsce, gdzie miał wykorzystywać status dziennikarza do zbierania informacji w Ukrainie dla rosyjskich służb specjalnych. Został zatrzymany na granicy polsko-ukraińskiej w 2022 r., a później oskarżony o szpiegostwo.

Źródło: PAP

Wiadomości

Nadchodzi podatek od smartfonów. Ceny elektroniki wzrosną

Ceny ropy w dół. Świat szykuje się na nadwyżkę surowca

Sakiewicz: Tusk jest wyizolowany z głównego nurtu Polskości

Anna Lewandowska bryluje u boku męża na szczycie Empire State Building.

Skandal w Kościele protestanckim. "Ślub" poliamoryczny 4 mężczyzn

Nowy most w Chinach runął do rzeki. Co z nowym lotniskowcem?

Prezydent ostrzega przed polityką Mamdaniego i oferuje azyl w Argentynie

Ziobro proponuje przesłuchanie w Brukseli lub na Węgrzech

Zakaz wstępu do szkół i przedszkoli dla aktywistów LGBT

Tak więźniowie na Białorusi wspierają rosyjskich żołnierzy

Niespodziewany raport: tyle kosztowałaby przegrana Ukrainy

Kolos dotarł na miejsce. Ostatnio tak było 26 lat temu

Smutny sygnał od Widza. Tak „świętowała” wrocławska instytucja

Goście "W punkt" o Marszu Niepodległości i świętowaniu

W wieku 99 lat zmarła Carmen Moreno. Była legendą polskiego jazzu

Najnowsze

Nadchodzi podatek od smartfonów. Ceny elektroniki wzrosną

skandal w kościele ewangelickim

Skandal w Kościele protestanckim. "Ślub" poliamoryczny 4 mężczyzn

chiński postęp techniczny

Nowy most w Chinach runął do rzeki. Co z nowym lotniskowcem?

Javier Milei

Prezydent ostrzega przed polityką Mamdaniego i oferuje azyl w Argentynie

Ziobro proponuje przesłuchanie w Brukseli lub na Węgrzech

Ceny ropy w dół. Świat szykuje się na nadwyżkę surowca

Karol Nawrocki

Sakiewicz: Tusk jest wyizolowany z głównego nurtu Polskości

Anna Lewandowska bryluje u boku męża na szczycie Empire State Building.