Były dowódca ostrzega: Rosja testuje granice NATO

Według byłego dowódcy wojsk amerykańskich w Europie, generała Ben’a Hodges’a, Rosja nieustannie dąży do odzyskania kontroli nad Republiką Mołdawii i krajami bałtyckimi. Wojska rosyjskie stają się coraz bardziej aktywne, a nadchodzące manewry "Zapad 2025" mogą stanowić istotny test dla reakcji NATO.
Generał Ben Hodges oświadczył w udzielonym ostatnio wywiadzie dla kanału na platformie YouTube, że Rosja prowadzi już de facto wojnę przeciwko Zachodowi, kontemplując kolejne agresywne kroki wobec Estonii, Łotwy, Litwy i Mołdawii. Zdaniem Hodgesa, Moskwa nęka państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby sprawdzić, jak daleko może się posunąć bez konsekwencji ze strony Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów europejskich.
W nadchodzących manewrach "Zapad 2025", organizowanych wspólnie z armią białoruską, Rosja zamierza pokazać swoje zdolności militarne. Generał zwrócił uwagę, iż przypominają one wcześniejsze ćwiczenia "Zapad 2021", które były preludium do inwazji na Ukrainę. Ekspert podkreślił, że obecnie państwa bałtyckie są znacznie lepiej przygotowane do odparcia ewentualnej agresji, a ich współpraca z NATO stała się kluczowa dla stabilności regionu.
Hodges zasugerował także, że Rosjanie mogą próbować przeprowadzić "pełzające agresje", co oznacza małe, ale nieprzerwane ataki, wspierane przez intensywne kampanie dezinformacyjne. W obliczu tych wyzwań generał podkreślił, że reakcje NATO oraz współpraca między państwami członkowskimi są niezbędne do zatrzymania dalszych aspiracji Kremla.
Punktując stałość agresji Rosji, generał zwrócił uwagę, że obecna polityka USA powinna koncentrować się na wsparciu Ukrainy w dążeniu do zwycięstwa nad Rosją. Hodges zaznaczył, że dalsze działania będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłej stabilności nie tylko w Europie Wschodniej, ale również dla całego kontynentu.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Komisja Zbigniew Ziobro
Wiadomości
Poseł Jabłoński ostro o likwidacji zasady losowania sędziów przez ministra Żurka. Mamy do czynienia z "LEX GAWŁOWSKI"
Prezydent Nawrocki odniósł się do rozporządzenia Waldemara Żurka. "To prosta droga do zniszczenia zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości"
AfD cieszy się coraz większym poparciem. Ugrupowanie zyskuje na rosnącym niezadowoleniu z rządów Merza
Lubnauer obwinia Kościół i prawicę za blamaż "edukacji zdrowotnej". Wiceszefowa MEN chce, aby ten przedmiot był obowiązkowy.
Kwestionowanie powojennych granic i prawa do odszkodowań dla ocalałych ofiar polskich. "W Niemczech nastroje brunatno-imperialne mają się doskonale"
Najnowsze

AfD cieszy się coraz większym poparciem. Ugrupowanie zyskuje na rosnącym niezadowoleniu z rządów Merza

Lubnauer obwinia Kościół i prawicę za blamaż "edukacji zdrowotnej". Wiceszefowa MEN chce, aby ten przedmiot był obowiązkowy.

Kwestionowanie powojennych granic i prawa do odszkodowań dla ocalałych ofiar polskich. "W Niemczech nastroje brunatno-imperialne mają się doskonale"

Nowa audycja w Radiu Republika w najbliższą sobotę. Do rozmowy ze słuchaczami w programie "Tu się mówi" zaprasza Adrian Klarenbach

Bogucki ostro o działaniach Żurka ws. losowania sędziów: „To akt bezprawia”

Poseł Jabłoński ostro o likwidacji zasady losowania sędziów przez ministra Żurka. Mamy do czynienia z "LEX GAWŁOWSKI"
