Przejdź do treści
00:11 We Francji od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz palenia w parkach, na plażach, przystankach autobusowych, na terenie obiektów sportowych i przed szkołami
00:06 Sekretarz skarbu USA Scott Bessent ocenił w wywiadzie dla stacji Fox News, że negocjacje handlowe USA z Chinami znalazły się "w pewnym impasie"
00:05 Potężne pożary lasów w Kanadzie sprawiają, że niebezpieczny dym przemieszcza się w kierunku Stanów Zjednoczonych. Władze Minnesoty i Michigan wydały już ostrzeżenie dotyczące jakości powietrza
00:00 1 czerwca o 15.30 Leon XIV pozdrowi kolarzy, biorących udział w wyścigu Giro d’Italia, podczas ich przejazdu przez terytorium Watykanu. Wydarzenie to poprzedzi Jubileusz Świata Sportu, zaplanowany na 14 i 15 czerwca
23:55 Około 100 prac Andy’ego Warhola oglądać będzie można od soboty na wystawie czasowej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Manifestacja przeciwko budowie ośrodka dla imigrantów! Gdzie? Poręba/Zawiercie, ul. Dworcowa – skwer przed M OK. Sobota – 31.05 godz. 12:00
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Rosyjscy cyberhakerzy zatrzymani. Atakowali szpitale i szkoły

Źródło: x.com/@FBI

Aresztowano dwóch Rosjan podejrzanych o udział w atakach cybernetycznych, mających na celu wymuszanie wysokich okupów - podało we wtorek amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości. Tego samego dnia USA, Wielka Brytania i Australia wprowadziły nowe sankcje na organizację cyberprzestępczą z Rosji.

Zatrzymani to 33-letni Roman Bierieżnoj i 39-letni Jegor Gliebow. Są oni podejrzewani o wykorzystywanie Phobos, złośliwego oprogramowania "ransomware", do wymuszania okupów od ponad 1000 instytucji, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Wśród nich są m.in. ośrodki medyczne i edukacyjne. W sumie hakerzy wyłudzili w ten sposób ponad 16 mln dolarów - informuje agencja Reutera.

Blokuje dostęp do systemu

"Ransomware" - to oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. Zarabiają one pieniądze, zmuszając swoje ofiary do płacenia okupu za odszyfrowanie lub odblokowanie tych danych za pomocą klucza cyfrowego.

Również we wtorek USA, Australia i Wielka Brytania objęły sankcjami rosyjskiego dostawcę usług hostingowych Zservers i dwóch obywateli rosyjskich za wspieranie działalności organizacji cyberprzestępczej Lockbit.

“Zservers zapewnił cyberprzestępcom dostęp do wyspecjalizowanych serwerów i infrastruktury komputerowej, zaprojektowanej w celu wymykania się organom ścigania” - uzasadnił decyzję w oświadczeniu Departament Stanu USA.

 

W lutym 2024 r. brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) i amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowały, że podczas międzynarodowej operacji przejęły kontrolę nad stroną internetową LockBit, poprzez którą grupa prowadziła działalność. Grupa podjęła próbę odbudowy w ciągu ostatnich miesięcy, jednak NCA ocenia, że w wyniku operacji przeprowadzonej przez nią wspólnie z FBI, LockBit działa obecnie z ograniczoną wydajnością, a globalne zagrożenie z jej strony znacznie się zmniejszyło.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Wiadomo, co z wojskiem amerykańskim w Europie. Decyzja Trumpa

Największa fala ataku dronów na Ukrainę od początku wojny

Liga Mistrzów: PSG i Inter powalczą o prestiżowe trofeum

W tym roku upływa 25 lat od pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich w III RP

Piast Gliwice zaprezentował jubileuszowe logo na 80-lecie klubu

Szantaż, 20 milionów euro i nagrania w restauracji. Spór Lewandowskiego i Kucharskiego wchodzi w decydującą fazę

Sygnał od widza: atak na Nawrockiego trwa nawet w szkołach

Internauci grzmią po zdjęciu europosłów na Sri Lance! „Pięknie się jeździ za naszą kasę”

To już jest desperacja! Gortat przekonuje, że prawicowcy mogliby zagłosować nawet na mordercę [WIDEO]

Ekshumacje bez zasług Tuska. Nawrocki obnaża manipulację rządu

Karol Nawrocki w Łapach: „Polska to jest wielka sprawa!”

Decyzja Rady Izby Notarialnej ws. Nawrockiego. Bez uchybień w aktach notarialnych

Tu padł kolejny aborcyjny "rekord". Szczególnie zagrożone życie dzieci z zespołem Downa

Tak Sikorski, Biejat i Hołownia mówili o Trzaskowskim. Dziś mu klaszczą, wczoraj go punktowali [WIDEO]

Nawrocki kontra Tusk: ostatni wywiad i wielki finał kampanii

Najnowsze

Wiadomo, co z wojskiem amerykańskim w Europie. Decyzja Trumpa

Piast Gliwice zaprezentował jubileuszowe logo na 80-lecie klubu

Szantaż, 20 milionów euro i nagrania w restauracji. Spór Lewandowskiego i Kucharskiego wchodzi w decydującą fazę

Sygnał od widza: atak na Nawrockiego trwa nawet w szkołach

Internauci grzmią po zdjęciu europosłów na Sri Lance! „Pięknie się jeździ za naszą kasę”

Największa fala ataku dronów na Ukrainę od początku wojny

Liga Mistrzów: PSG i Inter powalczą o prestiżowe trofeum

W tym roku upływa 25 lat od pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich w III RP