Przejdź do treści
16:47 Francja: Policja zabiła nożownika w stolicy Korsyki - Ajaccio
15:14 Świat: Ukraina i Portugalia porozumiały się w sprawie wspólnej produkcji ukraińskich dronów morskich
14:48 Watykan: Papież Leon XIV zwołał pierwszy nadzwyczajny konsystorz swojego pontyfikatu
14:17 Sąd w niemieckim Akwizgranie skazał 61-letniego Fernando P. na osiem i pół roku pozbawienia wolności za wieloletnie przestępstwa seksualne wobec własnej żony. Mężczyzna odurzał kobietę, gwałcił ją, a następnie nagrywał i udostępniał wszystko w sieci
14:07 Jordańskie wojsko uczestniczyło wraz amerykańską armią w ataku przeprowadzonym w nocy z piątku na sobotę na cele dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) w Syrii - poinformowała państwowa telewizja Jordan TV, cytowana przez agencję Reutera
13:33 Pakistański sąd skazał w sobotę byłego premiera Imrana Khana i jego żonę na 17 lat więzienia, uznając ich za winnych przywłaszczenia i sprzedaży luksusowych prezentów, które Khan otrzymał jako szef rządu – podała agencja AP
13:05 Kujawsko-pomorskie: zablokowana jest droga krajowa nr 10 w miejscowości Wólka koło Lipna, gdzie zderzyły trzy samochody osobowe i ciężarówka. Poszkodowana została jedna osoba. Wyznaczono objazd
Republika Republika zaprasza naszych widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Rosjanie chcą porozmawiać z Muskiem o lotach na Marsa

Źródło: Steve Jurvetson - Flickr, CC BY 2.0, / NORAD and USNORTHCOM Public Affairs Domena publiczna/ NASA / USGS (see PIA04304 catalog page), Domena publiczna, Wikipedia

Doradca Putina ds. biznesu Kiriłł Dmitrijew zapowiedział we wtorek, że w najbliższym czasie może dojść do spotkania przedstawicieli Rosji z Elonem Muskiem, aby porozmawiać o lotach na Marsa, w których miałaby uczestniczyć strona rosyjska. Zdaniem Dmitrijewa oba państwa mogą współpracować w "podboju kosmosu".

Rosyjskie media poinformowały, że w ostatnim czasie Dmitrijew spotkał się z nowym szefem Roskosmosu, rosyjskiej agencji kosmicznej, Dmitrijem Bakanowem i rozmawiał o możliwej współpracy z USA w sektorze kosmicznym.

Oko na zachodnie firmy

Dmitrijew został w lutym mianowany przez Putina specjalnym przedstawicielem ds. współpracy inwestycyjnej z zagranicą. Jego zadaniem jest kontakt z zagranicznymi inwestorami, którzy chcieliby wejść na rosyjski rynek, bądź na niego powrócić, jeśli sankcje nałożone po rosyjskiej inwazji Ukrainy zostaną zniesione.

Putin we wtorek oświadczył, że Rosja nie zamierza ułatwiać zachodnim firmom powrotu na rosyjski rynek. Gospodarz Kremla przekazał rządowi, aby miał oko na zachodnie firmy, mające zapis w umowie, umożliwiający zastosowanie metody buy-back tj. zakupu własnych akcji przez daną spółkę, co w przypadku Rosji może oznaczać uniezależnienie się zachodnich firm od rosyjskich akcjonariuszy. Zaznaczył, że każdy przypadek musi być dokładnie przeanalizowany.

Dmitrijew jest też szefem Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RFPI). Agencja Reutera przekazała, że we wtorek Dmitrijew powiedział dziennikarzom, że Rosja jest zainteresowana współpracą z amerykańskim biznesem przy wydobyciu rosyjskich metali ziem rzadkich. Szef RFPI zaznaczył, że Rosja ma ich zdecydowanie więcej niż Ukraina.

Bliski współpracownik Putina

Reuters zwrócił uwagę, że Rosja dysponuje jednymi z największych zasobów metali rzadkich na świecie. Według U.S. Geological Survey (USGS) te złoża klasyfikują się na piątym miejscu, jeśli chodzi o rząd wielkości. Największymi zaś dysponują kolejno Chiny, Brazylia, Indie i Australia.

Jednocześnie strona ukraińska prowadzi z USA rozmowy o zawarciu porozumienia o wydobyciu zasobów mineralnych w Ukrainie. Kijów zadeklarował, że jest gotów podpisać umowę, ale do tej pory Waszyngton nie zadeklarował, aby porozumienie zostało uzgodnione.

49-letni Dmitrijew należy do grona najbliższych współpracowników Putina. Przez analityków jest nawet uważany za jego możliwego następcę.

Dobrze zna USA

Szef RFPI kształcił się w Stanach Zjednoczonych i może pochwalić się dyplomem z Uniwersytetu Stanforda, gdzie uzyskał licencjat z ekonomii, aby następnie przejść przez prestiżową szkołę biznesową na Uniwersytecie Harwarda.

Dmitrijew urodził się w Kijowie, aby potem służyć na Kremlu, którego gospodarz w 2022 roku najechał Ukrainę. W czasie swojej kariery jako finansista współpracował m.in. z amerykańskimi i francuskimi firmami.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Ziobro: Ministerstwo Niesprawiedliwości Żurka pobiło Orwella

Cieszyński wyjaśnia jak działa "Hamulec Leszczyny" w ochronie zdrowia

Szokująco niski wyrok po śmierci Polaka. Holenderski sąd zdecydował

Boks: Joshua nokautuje Paula w szóstej rundzie

Hity w sieci. Jakubiak ostro o TSUE. Giertych atakuje Boguckiego. Rymanowski gasi rząd Tuska

Matecki o umowie z Mercosur: "To jest nóż w plecy polskiego rolnika!"

Fiasko Tuska w UE, demontaż Okrągłego Stołu i żart z taniego prądu

Wysłannik Putina w drodze do Miami. W tle rozmowy dot. zakończenia wojny na Ukrainie

Jabłoński: Tusk i Kopacz zgodzili się na relokację migrantów

Państwo do naprawy. Prezydent uruchamia nową inicjatywę ustrojową

„Kryptodyktatura” zamiast aresztu. Sachajko punktuje działania rządu

Parlament Europejski ignoruje traktaty. Ideologiczna rezolucja przeszła mimo sprzeciwu

Romanowski o decyzji sądu ws. ENA i atakach rządu Tuska: "To jest ocena dwóch lat bezprawia"

Rolnicy wzywają do kolejnego protestu przeciw umowie z państwami MERCOSUR

Sędzia zmiażdżył Żurka

Najnowsze

Ziobro: Ministerstwo Niesprawiedliwości Żurka pobiło Orwella

Hity w sieci. Jakubiak ostro o TSUE. Giertych atakuje Boguckiego. Rymanowski gasi rząd Tuska

Matecki o umowie z Mercosur: "To jest nóż w plecy polskiego rolnika!"

Fiasko Tuska w UE, demontaż Okrągłego Stołu i żart z taniego prądu

Wysłannik Putina w drodze do Miami. W tle rozmowy dot. zakończenia wojny na Ukrainie

Cieszyński wyjaśnia jak działa "Hamulec Leszczyny" w ochronie zdrowia

Szokująco niski wyrok po śmierci Polaka

Szokująco niski wyrok po śmierci Polaka. Holenderski sąd zdecydował

Boks: Joshua nokautuje Paula w szóstej rundzie