Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
22:30 USA: prezydent Donald Trump powiedział po ataku rakietowym Iranu na Izrael, że siły zbrojne USA są w stanie gotowości, a on sam nie jest zadowolony z takiego obrotu zdarzeń i chce, by strony konfliktu wróciły do negocjacji
22:09 Bliski Wschód: Izrael jest ostrzeliwany irańskimi rakietami, po raz pierwszy od zawarcia rozejmu
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Poznań zaprasza na spotkanie z posłem Januszem Kowalskim i konstytucjonalistą dr. Oskarem KIDĄ. 8 czerwca, godz. 18:00. Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Elbląg i poseł Teresa Wilk zapraszają na spotkanie z legendą Solidarności Adamem Borowskim. 9 czerwca, godz. 17:00, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego filia w Elblągu, ul. Stoczniowa 10
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem. 10 czerwca, godz. 18:00, aula w domu katechetycznym, ul. Mikołaja Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenia Informujemy, że powstał 565. Klub „Gazety Polskiej” w Hajnówce (woj. podlaskie)
Wydarzenia Informujemy, że reaktywował się Klub "Gazety Polskiej" Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” Ciechanów zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 17.00, ul. Mickiewicza 1, Ciechanów, Sala NSZZ Solidarność
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 19.00, ul. Witosa 1, Chorzele, Strażnica OSP
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem

Przymus szczepień we Francji? Macron: To możliwe

Źródło: Fot. PAP/EPA/PASCAL ROSSIGNOL / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę, że szczepionka przeciw Covid-19 być może będzie obowiązkowa we Francji, ale obecnie nie jest to priorytet. Dodał, że szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest pożądane, ale ostatecznie jest to wybór rodziców.

We wcześniej nagranym wywiadzie, wyemitowanym we francuskich stacjach telewizyjnych TF1 i LCI, Macron przyznał, że podawanie szczepionki przeciw Covid-19 mogłoby zostać dodane do listy szczepionek już obowiązkowych we Francji. „To całkowicie możliwe” – powiedział.

Francuski prezydent przekonywał, że przepustki covidowe już „prawie wprowadziły obowiązek szczepień”. „Jesteśmy prawie na miejscu” - powiedział i przypomniał, że „zaszczepiło się ponad 90 proc. tych, którzy mieli być zaszczepieni”.

„Prawdopodobnie pójdziemy w kierunku regularnych przypomnień” – mówił Macron, podając jako przykład coroczną szczepionkę przeciwko grypie, która nie jest obowiązkowa. "Grypa co roku wraca w nieco innej postaci, trzeba się ponownie zaszczepić, żeby mieć dobrą ochronę. Prawdopodobnie zmierzamy w tym kierunku w przypadku tego wirusa" – wyjaśniał.

ZOBACZ: Od dziś możesz zaszczepić swoje dziecko. Cztery sposoby rejestracji

Szczepienie dzieci wyborem rodziców

Podkreślił także, iż szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest „pożądane”, ale nie jest obowiązkowe i dodał, że jest to „wybór rodziców”.

„Władze zdrowotne wyjaśniły, że u dzieci między 5. a 11. rokiem życia tworzy się ochrona, dlatego uważam, że jest to pożądane” - powiedział francuski prezydent dodając przy tym, że zachorowania u dzieci w tym wieku "rzadko mają poważne formy, nawet jeśli w ostatnich tygodniach mieliśmy dziesiątki zakażeń dzieci”.

ZOBACZ: Szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat zezwolone. FDA wydała zgodę

„Wzywam do odpowiedzialności”

Macron wezwał także do szczepień wszystkich tych, którzy nie przyjęli jeszcze ani jednej dawki. "Ponad 5 milionów naszych współobywateli, którzy nie są zaszczepieni, wzywam do odpowiedzialności, ponieważ nie są chronieni" - zaapelował.

Wywiad z Macronem został nagrany w niedzielę w Pałacu Elizejskim. Został wyemitowany w programie zatytułowanym "Dokąd zmierza Francja?".

PAP