Przejdź do treści
07:32 Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspomina św. Szczepana – pierwszego męczennika. Obecnie prześladowanych z powodu wiary jest ponad 380 mln chrześcijan w 78 krajach (dane organizacji Open Doors)
07:14 W Rumunii, ponad trzy dekady po upadku komunizmu, nie słabnie tęsknota za reżimem kierowanym przez Nicolae Ceausescu. Ponad 55 proc. osób zadeklarowało, że komunizm był pozytywnym wydarzeniem dla kraju
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Tornado w Portugalii. Podtopienia po przejściu huraganu Floriane

Źródło: tornado nad Portugalią - x.com/screenshot

Utrzymujący się od soboty nad Portugalią huragan Floriane doprowadził do licznych podtopień oraz zniszczeń mienia publicznego i prywatnego w całym kraju - informują portugalskie media. W Peniche, co najmniej 21 domów zostało uszkodzonych przez tornado, które przeszło przez miasto.

Do późnego popołudnia odnotowano prawie 200 zgłoszeń o incydentach związanych z pogodą w całym kraju. Region Lizbony i Vale do Tejo był jednym z najbardziej dotkniętych, gdzie doszło do licznych powaleń drzew i powodzi.

Według jednego z naocznych świadków żywiołu, José António Rodrigues’a, tornado pojawiło się na morzu, około półtora kilometra od Peniche, około godziny 15:00. Silne wiatry zerwały dachy z domów, które znalazły się na jego drodze. Tornado spowodowało również powalenie drzew, znaków drogowych i billboardów.

Na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar. Nikt też nie musiał opuścić swojego domu.

Ekstremalne warunki pogodowe zostały spowodowane przez niż atmosferyczny o nazwie Floriane. Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) ostrzegł, że skutki burzy będą odczuwalne do poniedziałku.

Wszystkie 18 dystryktów kontynentalnej Portugalii oraz archipelag Madery zostały objęte żółtymi alarmami z powodu silnych opadów deszczu. Wydano także ostrzeżenia dotyczące silnego wiatru, opadów śniegu i wzburzonego morza.

Floriane, nazwany tak przez MeteoFrance (francuską agencję meteorologiczną), przemieszcza się wzdłuż Atlantyku w kierunku wschodnim. Niż ma również wpłynąć na północne wybrzeże Hiszpanii oraz rejon Zatoki Biskajskiej, powodując silne wiatry i wzburzone morze.

IPMA wydał również pomarańczowy alert dla zachodniej grupy wysp archipelagu Azorów (Flores i Corvo) z powodu prognozowanego wzburzonego morza. We wtorek fale mogą osiągnąć nawet 8 metrów wysokości. Pomarańczowy alert jest wydawany, gdy istnieje umiarkowane do wysokiego zagrożenie związane z warunkami pogodowymi.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

"Są dobre pomysły, które mogą zaowocować trwałym pokojem”. Zełenski po rozmowach z Kushnerem i Witkoffem

Zbigniew Bogucki: droga do zwycięstwa to nie autostrada

Wnętrze Tytana: tunele potencjalnie sprzyjające życiu

Pierwszego męczennika... a dziś prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

„Cud bożonarodzeniowy”: Ranny w ataku na Bondi Beach wraca do domu

Europejskie przypadki MERS: wysoka śmiertelność wirusa

Członkini Memoriału o Rosji: państwo zorganizowane na zasadach mafijnych

Zabił żonę, strzelił do pasierbicy. Pod choinką pełno prezentów...

AKTUALIZACJA

Atak USA na ISIS w Nigerii. Trump: będą kolejne

Ambasador USA: Polska jest odpowiedzią na problemy Europy

Kreml uwolni francuskiego naukowca? "Piłka po stronie Paryża"

Kolejne drony z Białorusi lecą w stronę Polski. Ukraińcy przekazują niepokojące informacje

Niestety, hejterzy nie odpuszczają nawet w Święta Bożego Narodzenia

Dziesiątki milionów złotych zaległości. TVP nie płaci tantiem

Kontrabanda z Białorusi odnaleziona, ale brakuje... balonu

Najnowsze

"Są dobre pomysły, które mogą zaowocować trwałym pokojem”. Zełenski po rozmowach z Kushnerem i Witkoffem

atak na Bondi Beach

„Cud bożonarodzeniowy”: Ranny w ataku na Bondi Beach wraca do domu

MERS-CoV

Europejskie przypadki MERS: wysoka śmiertelność wirusa

Putin i założycielka Memoriału

Członkini Memoriału o Rosji: państwo zorganizowane na zasadach mafijnych

zabójstwo na Florydzie

Zabił żonę, strzelił do pasierbicy. Pod choinką pełno prezentów...

Zbigniew Bogucki: droga do zwycięstwa to nie autostrada

księżyc Saturna

Wnętrze Tytana: tunele potencjalnie sprzyjające życiu

męczeństwo chrześcijan w Nigerii

Pierwszego męczennika... a dziś prześladowanych jest 380 mln chrześcijan