Przejdź do treści

Prześmiewcza figura Kaczyńskiego znów na ulicach Duesseldorfu. Będzie reakcja MSZ?

Źródło: TWITTER

Wczoraj w Duesseldorfie odbyła się parada karnawałowa, która z uwagi na złe warunki atmosferyczne, została przesunięta z lutego na marzec. Mimo wcześniejszego protestu szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, na paradzie pojawiła się prześmiewcza figura przedstawiająca Polskę przygniecioną butem Jarosława Kaczyńskiego.

Zdaniem autora prześmiewczej instalacji Jacquesa Tilly'ego miało to pokazać "autorytarną przebudowę państwa w Polsce". – To satyryczne wyolbrzymienie, przesada. Przemyślane to zostało z humorem, bo mamy karnawał, nie miałem na myśli nic obraźliwego. To karnawałowy żart. Przedstawienie Kaczyńskiego jako dyktatora jest wyolbrzymieniem, ale jest to też forma krytyki, a od tego w końcu mamy karnawał – tłumaczył artysta.

Figura obrazuje pobitą, zrozpaczona kobietę przygnieciona butem Jarosława Kaczyńskiego – miało to przedstawiać obraz aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Platforma wykonana przez niemieckiego artystę przedstawia prezesa Prawa i Sprawiedliwości w mundurze generała i w ciemnych okularach, co jednoznacznie kojarzy się z wizerunkiem generała Wojciecha Jaruzelskiego. CZYTAJ WIĘCEJ

Początkowo pochód miał odbyć się 9 lutego, jednak ze względu na złe warunku pogodowe został przesunięty na wczoraj. Już miesiąc temu w sieci pojawiły się zdjęcia platform, które miały być wystawione na paradzie. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do niemieckiego rządu z prośbą o wyjaśnienie. Zdaniem szefa MSZ jest to objaw "lekceważenia Polaków i polskich polityków", a samą instalację minister ocenił jako "wybryk." CZYTAJ WIĘCEJ

Oprócz figury Jarosława Kaczyńskiego, na paradzie przedstawiono też innych polityków, m.in. Donalda Trumpa, który zamiast twarzy miał pośladki. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel została przedstawiona na łódce, którą przewraca fala uchodźców. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan został natomiast zaprezentowany, jako ten odpowiedzialny za zabójstwa Kurdów i współpracujący z Daesh (tzw. Państwem Islamskim).

gosc.pl, TVN24, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Popularne chatboty AI zainfekowane rosyjską dezinformacją

Dramatyczne sceny! Całe 330-tysięczne miasto pod wodą

Zagrożenie nuklearne. Dyktator Iranu wyzwał Trumpa

Stachowiak-Różecka: igrzyska i spektakularne zatrzymania zastraszają Polaków!

SPRAWDŹ TO!

Młody Polak pobił rekord Europy! Triumf Maksymiliana Szweda

Bezpieczna Polska. Nawrocki: armia musi liczyć co najmniej 300 tys. żołnierzy

Jakie będą skutki starcia Zełenskiego z Trumpem? | Zdaniem Kowalskiego

Bodnar straszy "ciągiem dalszym". Takiej odpowiedzi się nie spodziewał!

Kowalski: murem za Dariuszem Mateckim i każdym represjonowanym przez reżim Tuska!

Kolejny tragiczny wypadek. Nie żyją dwie osoby...

Trzy tygodnie leczenia papieża. Jak się czuje Franciszek?

Rząd zakwestionował przepisy ws. ograniczenia nadmiernej turystyki

Francja rozpoczęła wycofywanie swoich wojsk z Afryki

Śmiertelna czołówka w Jaworznie. Nie żyje kobieta

Kmita: Tusk reprezentuje zorganizowaną grupę przestępczą

Najnowsze

Popularne chatboty AI zainfekowane rosyjską dezinformacją

Młody Polak pobił rekord Europy! Triumf Maksymiliana Szweda

SPRAWDŹ TO!

Bezpieczna Polska. Nawrocki: armia musi liczyć co najmniej 300 tys. żołnierzy

Jakie będą skutki starcia Zełenskiego z Trumpem? | Zdaniem Kowalskiego

Bodnar straszy "ciągiem dalszym". Takiej odpowiedzi się nie spodziewał!

Dramatyczne sceny! Całe 330-tysięczne miasto pod wodą

Zagrożenie nuklearne. Dyktator Iranu wyzwał Trumpa

Stachowiak-Różecka: igrzyska i spektakularne zatrzymania zastraszają Polaków!