Przełom w Wielkiej Brytanii. Wykorzystują zamkniętą kopalnię do ogrzewania domów
Jedna czwarta domów w Wielkiej Brytanii znajduje się nad opuszczonymi kopalniami węgla, dawno zalanymi wodą. Teraz kopalnie są wykorzystywane do nowego, bezemisyjnego ogrzewania.
Przykład osiedla w brytyjskim hrabstwie Durham pokazuje, że kopalnia węgla może służyć ogrzewaniu domów. Opuszczona i zalana kopalnia jest wykorzystywana jako niskoemisyjne źródło ciepła.
Podgrzana geotermalnie woda w dawnej kopalni jest wykorzystywana do ogrzewania kilku magazynów , składu dystrybucyjny, lokalnej piekarni, a wkrótce także do pobliskiego salonu samochodowego.
Seaham Garden Village will be the UK's first district heating scheme using mine water energy to heat 750 affordable private homes.
— Durham County Council (@DurhamCouncil) February 7, 2020
Find out more about our partnership with @CoalAuthority and @Tolentplc here https://t.co/VPtb0ZLu3o pic.twitter.com/rX2CAndWle
Brytyjski Urząd Węglowy, który jest odpowiedzialny za nieużywane kopalnie w kraju, ma wielkie plany na nadchodzącą dekadę.
- Wykorzystanie opuszczonych kopalń węgla jako źródła ciepła to innowacyjne i praktyczne rozwiązanie jednego z największych wyzwań stojących przed naszą gospodarką, czyli dekarbonizacji ciepłownictwa – powiedział w oświadczeniu Jeremy Crooks, dyrektor ds. innowacji w Urzędzie ds. Węgla.
- Woda w kopalniach jest podgrzewana w ramach procesów geologicznych i pozostaje ciepła przez cały rok. Ten stale odnawiający się i wolny od węgla zasób ciepła, może być przeniesiony do sieci rurociągów za pomocą wymiennika ciepła i zostać rozprowadzony do pobliskich domów. Rozwój Seaham Garden Village będzie pierwszym działającym przykładem takiej sieci – zaznaczył Crooks. Zwrócił on także uwagę, że rozwiązanie – przeniesione w inne regiony Wielkiej Brytanii – może wpisać się w transformację energetyczną kraju.
Geolodzy uważają, że jedna czwarta brytyjskich domów znajduje się obecnie na polu węglowym, rozciągającym się na całą Walię, środkową Szkocję, północną Anglię. Szacuje się, że w starych szybach kopalnianych znajdują się 2 miliardy metrów sześciennych ciepłej wody – co odpowiada ponad jednej czwartej objętości Loch Ness w Szkocji. Naukowcy sugerują, że dzięki temu woda kopalniana jest jednym z największych niewykorzystanych źródeł czystej energii w Wielkiej Brytanii.