Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
05:23 Serbia: Niski poziom wody w Dunaju odsłonił wraki niemieckich okrętów z II wojny światowej
04:29 Indonezja: Silne trzęsienie ziemi na wschodzie kraju; zginęły co najmniej dwie osoby
03:12 Izrael: Premier Netanjahu określił Wielką Brytanię mianem „republiki islamskiej”
00:23 Sudan: Co najmniej 14 osób zginęło w ataku rebeliantów; dziesiątki rannych
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Klub "GP" Perth zaprasza na WYSTAWY: "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II WŚ" oraz "STRATY WOJENNE POLSKI SPOWODOWANE PRZEZ NIEMCÓW PODCZAS II WŚ". Wystawy otwarte w weekendy do 17.08. Klub Gen. Sikorskiego, 7 Bellevue Road, Bellevue, Perth
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowa Sól zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, godz. 12:30 Msza Św. Parafia pw. WNMP na Pleszówku. Po Mszy Św. procesja z asystą ułańską, Godz. 14:14 defilada wojskowa Spod Ronda Ojca Medarda, Nowa Sól
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Pabianice zaprasza na Festyn Patriotyczno-Rodzinny 15 sierpnia, rozpoczęcie godz. 16:00 Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz.11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Świdnica, Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne zapraszają na Obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej 16.08, g. 12:30 Msza Św. Kościół pw. NMP Królowej Polski g. 13:45 Uroczystości pod tablicą 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Świdnica

Spadnie piekło: Trump nakazał "decydujące i potężne" naloty

Źródło: atak na Huti - x.com/screenshots

Prezydent Donald Trump ogłosił, w stanowczym wpisie na Truth Social w sobotę, że nakazał ataki powietrzne na rebeliantów Huti w Jemenie.

We wpisie Trump oświadczył, że "nakazał Armii Stanów Zjednoczonych podjęcie zdecydowanych i potężnych działań militarnych przeciwko terrorystom Huti w Jemenie".

Trump argumentuje, że Huti prowadzili "nieustępliwą kampanię piractwa, przemocy i terroryzmu przeciwko amerykańskim i innym statkom, samolotom i dronom". Skrytykował również byłego prezydenta Joe Bidena, twierdząc, że jego reakcja na grupę terrorystyczną "była żałośnie słaba, więc niepohamowani Huti po prostu kontynuowali swoje działania".

We wpisie prezydent Trump dodał: 

Minął ponad rok, odkąd statek handlowy pływający pod banderą USA bezpiecznie przepłynął przez Kanał Sueski, Morze Czerwone lub Zatokę Adeńską. Ostatni amerykański okręt wojenny, który przepłynął przez Morze Czerwone cztery miesiące temu, został zaatakowany przez Huti kilkanaście razy… Te nieustanne ataki kosztowały gospodarkę amerykańską i światową wiele MILIARDÓW dolarów, a jednocześnie narażały niewinne życia.”

Na zakończenie Trump napisał: 

Do wszystkich terrorystów Huti, WASZ CZAS SIĘ SKOŃCZYŁ, A WASZE ATAKI MUSZĄ SIĘ ZATRZYMAĆ, ZACZYNAJĄC DZISIAJ. 

JEŚLI NIE, PIEKŁO SPADNIE NA WAS TAKIE, JAKIEGO NIGDY WCZEŚNIEJ NIE WIDZIELIŚCIE!

Działania militarne nastąpiły trzy tygodnie po tym, jak Huti wystrzelili pociski ziemia-powietrze (SAM) w kierunku amerykańskiego myśliwca F-16. Trzech wysokich rangą urzędników resortu obrony USA poinformowało Fox News, że incydent z 19 lutego był pierwszym przypadkiem, gdy Huti wystrzelili pociski SAM w kierunku amerykańskiego odrzutowca. Pociski nie trafiły w F-16, a Huti bezskutecznie wystrzelili kolejnego SAM-a w kierunku amerykańskiego drona MQ-9 Reaper jeszcze tego samego dnia.

W styczniu Trump ponownie określił Huti jako zagraniczną organizację terrorystyczną (FTO), cztery lata po tym, jak jego pierwsza administracja podjęła identyczny krok, który administracja Bidena później odwołała.

Zgodnie z rozkazem Trumpa, celem działań jest powstrzymanie Huti wspieranych przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Quds Force (IRGC-QF), który "uzbraja i szkoli organizacje terrorystyczne na całym świecie". Rozkaz podkreśla, że Huti od 2023 roku dziesiątki razy ostrzeliwali okręty wojenne Marynarki Wojennej USA, narażając na niebezpieczeństwo amerykańskich żołnierzy.

Źródło: Republika/Fox News

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X