Przejdź do treści
20:15 Hiszpania: państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone i pomarańczowe stopnia alarmowe we wschodniej i północno-wschodniej Hiszpanii w związku z intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powodzi
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prezydent RP w „Bildzie”: czy ktoś tak rozmawiał z Adolfem Hitlerem?

Źródło: Twitter/@ronzheimer

Takiego ostrego wywiadu Niemcy się nie spodziewali. Andrzej Duda w rozmowie z niemieckim „Bildem” powiedział, jak ocenia kontakty przywódców Niemiec i Francji z Władimirem Putinem. - Te rozmowy nic nie dają. Co powodują? Powodują tylko legitymizację człowieka, który jest odpowiedzialny za zbrodnie, które popełnia rosyjska armia w Ukrainie – stwierdził prezydent Polski.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron regularnie rozmawiają telefonicznie z Władimirem Putinem. Jak twierdzą - o wojnie w Ukrainie. - Jestem zdumiony tymi całymi rozmowami, które są prowadzone w tej chwili z Putinem – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Bilda” - Te rozmowy nic nie dają. Co powodują? Powodują tylko legitymizację człowieka, który jest odpowiedzialny za zbrodnie, które popełnia rosyjska armia w Ukrainie. On za to odpowiada. On podjął decyzję o wysłaniu tam żołnierzy. Jemu podlegają wydający rozkazy. Władimirowi Putinowi – podkreślił polski prezydent.

Polens Präsident kritisiert Putin-Telefonate - „Hat jemand SO mit Hitler gesprochen?“ https://t.co/wGVHrOVVF5

— BILD (@BILD) June 9, 2022


- Czy ktoś tak rozmawiał z Adolfem Hitlerem w czasie II wojny światowej? Czy ktoś powiedział, że Adolf Hitler musi zachować twarz? Że powinniśmy postępować tak, by nie upokorzyć Adolfa Hitlera. Nie słyszałem o takich głosach – dodał prezydent Duda. - Nie może dojść do żadnego porozumienia, z którym nie zgadza sie ukraiński rząd. Musimy zrobić wszystko, by zatrzymać imperialistyczna Rosję. Musimy pomóc Ukraińcom na wszelkie możliwe sposoby. Naszą wielką nadzieją jest to, że rosyjski imperializm połamie sobie zęby na Ukrainie. A my w międzyczasie tak się wzmocnimy, że nie opłacałoby się nas zaatakować – podkreślił prezydent RP.


Głowę polskiego państwa zapytano o postawę kanclerza Scholza, który jak dotąd nie zdecydował się na wizytę w Kijowie. Andrzej Duda podkreślił, że nie chce oceniać tego rodzaju decyzji politycznych przywódców. - Są różne okoliczności, różne osobowości – stwierdził nasz prezydent.

🇵🇱 President Duda in @bild : „I m amazed at all the talks that are going on with Putin at the moment. By Chancellor Scholz, by President Macron. Did anyone talk to Adolf Hitler like that during WWII? Did someone say Adolf Hitler had to save face?“ (1/4) https://t.co/Ws5cbfxdUd pic.twitter.com/9vXOhRrxTS

— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) June 8, 2022


- Proszę mi wybaczyć, być może niektórzy w Niemczech poczują się urażeni. Części niemieckiej gospodarki jest kompletnie obojętne, co stanie się z Ukrainą, co będzie z Polską. Mówią oni: chcemy robić interesy, zarabiać pieniądze. Z Rosją można robić interesy, chcemy sprzedawać nasze produkty. Chcemy kupować tani gaz i importować ropę naftową. Być może niemiecka gospodarka nie wierzy, że rosyjska armia kiedyś znów mogłaby świętować wielkie zwycięstwo w Berlinie i okupować część Niemiec. My w Polsce wiemy, że to jest możliwe. I dlatego dla nas nie ma czegoś takiego, jak ‚business as usual'. I dlatego wzywamy świat i Europę, by nie było już ‚business as usual' z Rosją – zaapelował prezydent Duda.

 

 

dw.com, Twitter/@BILD

Wiadomości

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek

Pierwsze słowa Igi po wygranej: nigdy nawet o tym nie marzyłam

Z całego świata płyną gratulacje! Świątek pokonała Anisimovą w finale Wimbledonu

IMGW ostrzega przed wzrostem stanów wody. Wiemy, których regionów dotyczy

Prezydent Andrzej Duda do Igi Świątek: napisała Pani historię — nie tylko polskiego sportu, ale i polskiej dumy

Tusk traci większość w sejmie

Świątek rozgromiła do zera Anisimovę w finale Wimbledonu!

Miller szokuje: niech rząd rządzi bez udziału prezydenta

Najnowsze

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT