Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział, że państwa przekazujące środki na ochronę lasów Amazonii nie robią tego bezinteresownie, lecz chcą "ingerować w suwerenność" jego kraju. Polityk mówił o tym w transmisji na Facebooku. Po raz pierwszy brazylijski prezydent przyznał, że za pożarami lasów w regionie mogą stać rolnicy.
Jair Bolsonaro skrytykował też prezydenta Francji Emmanuela Macrona za jego aktywność dotyczącą lasów Amazonii. Francuski prezydent apelował do krajów G-7 o wspólną walkę z pożarami w tym regionie.
"Propozycja prezydenta Francji, aby omawiać problemy Amazonii na forum G-7 bez udziału krajów regionu, jest objawem kolonialnej mentalności, która jest nie na miejscu w XXI wieku" - napisał na Twitterze prezydent Brazylii.
- Lamento que o presidente Macron busque instrumentalizar uma questão interna do Brasil e de outros países amazônicos p/ ganhos políticos pessoais. O tom sensacionalista com que se refere à Amazônia (apelando até p/ fotos falsas) não contribui em nada para a solução do problema.
— Jair M. Bolsonaro (@jairbolsonaro) August 22, 2019
Wcześniej Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że pożary w Amazonii stanowią międzynarodowy kryzys i powinny mieć najwyższy priorytet podczas spotkania grupy G-7 w ten weekend we Francji.
Liczba pożarów od początku roku wzrosła o 84 procent
Brazylijska agencja kosmiczna informowała, że od początku roku liczba pożarów w Amazonii wzrosła o 84 procent, a tylko w ostatnim tygodniu doszło do 10 tysięcy pożarów.
Media na całym świecie publikują w tych dniach zdjęcia z pokrytego ogromną, czarną chmurą nieba nad Amazonią, a ekolodzy alarmują, że obszarowi nazywanemu “zielonymi płucami Ziemi” grozi katastrofa.
WATCH: @chrislhayes traces the political roots of the man-made fires destroying the Amazon rainforest. Brazil's President Jair Bolsonaro has played a key role in the deforestation that is literally fueling the flames. pic.twitter.com/KvmPySHIVK
— MSNBC (@MSNBC) August 23, 2019
Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu. Drzewa wychwytują bowiem część emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, który jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Na terenie Amazonii żyje też milion rdzennych mieszkańców oraz rośnie 3 miliony gatunków roślin.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!