Przejdź do treści
21:34 Francja: Macron stwierdził, że Iran ponosi poważną odpowiedzialność za destabilizację w regionie
21:25 Iran: w kierunku Izraela wystrzelona została trzecia seria rakiet
21:03 Izrael: w Jerozolimie i Tel Awiwie słychać wiele eksplozji
20:40 Izrael: atak rakietowy Iranu na Tel Awiw
20:31 Armia Izraela: wykryliśmy rakiety wystrzelone z Iranu
20:07 Izrael: transmisja briefingu rzecznika armii przerwana z powodu irańskiego ataku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 16 czerwca, godz. 18:00. Hotel i Restauracja "Pelikan" ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenia Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Tryb. zbiera podpisy poparcia dla referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej imigracji Piotrków ul. Konarskiego. Poniedziałek-piątek w godz. 11-18
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Posłem na Sejm RP Markiem Jakubiakiem, 16 czerwca (poniedziałek), g. 18, Hotel & Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub GP Gdańsk II organizuje 21 czerwca (sobota) piknik patriotyczny w Rekownicy (gmina Nowa Karczma), odjazd autokaru spod ECS w Gdańsku o godzinie 15:15, w programie msza św. dziękczynna za wybór prezydenta, koncert Andrzeja Kołakowskiego
Wydarzenie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Kluby Gazety Polskiej w Gdyni i Wejherowie zapraszają na spotkanie z Posłami Dariuszem Mateckim i Mariuszem Goskiem które odbędzie się 27.06 o g. 17:30 w Gdyni, w budynku Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości ul. 10 lutego 33
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Pompeo: USA przekażą do 1 mld USD krajom Trójmorza na inwestycje energetyczne

Źródło: PAP/EPA / PHILIPP GUELLAND

Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanym w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld USD na inwestycje energetyczne - ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w sobotę, w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapewniał, że środki te zostaną przekazane przez agencję rządową (DFC, International Development Finance Corporation) przy wsparciu Kongresu USA. "Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji" w sektorach energetycznych tych państw - argumentował Pompeo w swoim wystąpieniu na dorocznej konferencji.

Skupił się w nim na obronie roli USA w światowej polityce oraz krytykowaniu Chin i Rosji, a także wzywaniu do jedności Zachodu.

Pompeo odniósł się też do krytyki USA ze strony prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który stwierdził w piątek, że Stany Zjednoczone pod rządami obecnej administracji odrzucają ideę społeczności międzynarodowej. Zdaniem szefa amerykańskiej dyplomacji twierdzenia takie "nie odzwierciedlają rzeczywistości".

"Z radością informuję, że (doniesienia) o śmierci Sojuszu" Północnoatlantyckiego "są mocno przesadzone. Zachód wygrywa i wygrywamy razem" - podkreślił Pompeo.

Wskazując m.in. na aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku, ocenił, że to Rosja, Chiny i Iran podważają światowy porządek. "Obecnie, po ponad 30 latach od upadku muru berlińskiego, wciąż zagrażają nam państwa, które nie szanują suwerenności" - zauważył szef amerykańskiej dyplomacji.

Po raz kolejny ostrzegł przed chińskim gigantem telekomunikacyjnym Huawei. "Huawei i inne wspierane przez rząd chińskie firmy technologiczne to +konie trojańskie+ służące chińskiemu wywiadowi" - ocenił.

Pompeo po raz kolejny wyraził sprzeciw USA wobec gazociągu Nord Stream 2. Przestrzegł też, że "rosyjskie kampanie dezinformacyjne próbują obrócić naszych obywateli przeciwko sobie". 

O zagrożeniach ze strony Chin i Rosji mówił również w Monachium szef Pentagonu Mark Esper.

Według niego rozwinięcie przez Zachód własnej technologii 5G, szybkiej sieci bezprzewodowej nowej generacji, przeważy nad zyskami ze "współpracy z silnie subsydiowanymi chińskimi dostawcami, którzy odpowiadają przed partyjnym kierownictwem". "Zachęcamy sojusznicze i amerykańskie firmy technologiczne do rozwijania alternatywnych rozwiązań 5G" - wezwał Esper. Dodał, że rozwiązania w tym obszarze testowane są w amerykańskich bazach wojskowych.

W trwającej do niedzieli konferencji w stolicy Bawarii bierze udział ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw członków UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały udział w ostatnim czasie także UE, Niemcy oraz USA. Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz gospodarczej współpracy dla rozwoju infrastruktury w regionie struktury w obszarze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych.

PAP

Wiadomości

Samonaprowadzające czołgi Tuska rozbawiły sieć do łez

Odwet Iranu za nocny atak. Drony lecą na Izrael

ZAKSA odrzuca Challenge Cup i walczy o Ligę Mistrzów. Klub składa wniosek o dziką kartę

Lis ostro do Hołowni: „Megaloman totalny”. Nie ma miłości u „demokratów”

HIT! Kompromitacja rosyjskiego lotnictwa. Su-25 zestrzelił własnego skrzydłowego

AKTUALIZACJA

Irańskie rakiety uderzają w Tel Awiw!

Laurka od siebie dla siebie. Minister zdrowia nie zawiodła

Iran wystrzelił rakiety w stronę Izraela [WIDEO]

Mentzen bez litości dla Hołowni: „Największy frajer w polskiej polityce”

Izrael uderza w irańską bazę rakietową. W sieci nagrania z miejsca eksplozji [WIDEO]

KRS alarmuje: brak konkursów na sędziów to łamanie prawa!

Agnieszka Kaczorowska zatańczy z kobietą? Wielka niewiadoma w jubileuszowej edycji "Tańca z Gwiazdami"!

Izrael mobilizuje rezerwy. Przygotowania do obrony i możliwych uderzeń Iranu

Stabilne poparcie prawicy. Dane pokazują, że PiS trzyma poziom od lat

Konflikt izraelsko-irański. Pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Najnowsze

Samonaprowadzające czołgi Tuska rozbawiły sieć do łez

HIT! Kompromitacja rosyjskiego lotnictwa. Su-25 zestrzelił własnego skrzydłowego

AKTUALIZACJA

Irańskie rakiety uderzyły w Tel Awiw!

Laurka od siebie dla siebie. Minister zdrowia nie zawiodła

Iran wystrzelił rakiety w stronę Izraela [WIDEO]

Odwet Iranu za nocny atak. Drony lecą na Izrael

ZAKSA odrzuca Challenge Cup i walczy o Ligę Mistrzów. Klub składa wniosek o dziką kartę

Lis ostro do Hołowni: „Megaloman totalny”. Nie ma miłości u „demokratów”