Przejdź do treści

Ukraina dostanie 20 miliardów dolarów. Rosja zapłaci

Źródło: bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu - B-52H Stratofortress - x.com/@CENTCOM

Stany Zjednoczone zdecydowały się odblokować 20 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie, co stanowi część większego pakietu o wartości 50 miliardów dolarów uzgodnionego przez kraje G7.

Środki te pochodzą z odsetek generowanych przez zamrożone aktywa rosyjskie, które zostały zajęte w wyniku sankcji nałożonych przez państwa zachodnie.

Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen, podkreśliła, że te fundusze, pochodzące z „wyjątkowych dochodów” generowanych przez aktywa Rosji, zapewnią Ukrainie „niezbędne wsparcie”. Środki te zostaną przetransferowane przez pośredni fundusz Banku Światowego dedykowany wsparciu Ukrainy, skąd będą sukcesywnie udostępniane rządowi w Kijowie.

 

Wsparcie finansowe i przyspieszenie działań

Administracja prezydenta Joe Bidena przyspieszyła transfer funduszy, aby zrealizować swoje zobowiązania przed planowaną zmianą władzy w USA 20 stycznia, kiedy urząd obejmie administracja Donalda Trumpa. Dodatkowo zapowiedziano kolejne wsparcie w wysokości 988 milionów dolarów, które ma trafić na potrzeby Ukrainy.

 

Ukraina otrzyma pierwsze środki w 2025 roku

Denys Szmyhal, premier Ukrainy, poinformował, że Ukraina rozpocznie otrzymywanie pierwszych transz z 50 miliardów dolarów już na początku przyszłego roku.

„Proces prawny dotyczący mechanizmu rekompensaty jest w toku, a jednocześnie trwają prace nad konfiskatą zamrożonych rosyjskich aktywów” – powiedział Szmyhal w wywiadzie dla Interfax.

Kluczowe wsparcie dla Ukrainy

Pakiet pomocowy stanowi nie tylko wsparcie finansowe, ale także wyraz międzynarodowej solidarności wobec Ukrainy w obliczu agresji Rosji. Środki te mają pomóc w odbudowie infrastruktury, wsparciu gospodarki i kontynuowaniu działań obronnych. Odblokowanie aktywów rosyjskich jest jednym z elementów szerszych sankcji, które mają zwiększyć presję na Kreml i zmusić Rosję do zaprzestania działań wojennych.

Źródła: Republika/Agerpres/AFP/Digi24.

Wiadomości

Tragedia na stacji kolejowej w New Delhi: 16 Ofiar Śmiertelnych

Zabójstwo w centrum Dublina. Na filmie widać skąd pochodzą | FILM

Dwa oblicza Serbii. Studenci pieszo. Prezydent dowoził autobusami

Stany Zjednoczone zerwą sojusze Rosji z Chinami, Iranem i Koreą Północną

Przez małpę cały kraj bez prądu

Trener zatrzymany za podejrzenie o przestępstwa seksualne wobec nieletnich

Bocheński: w Unii Europejskiej obowiązuje cenzura

Trump: USA poprą każdą decyzję Izraela

Polski filmik podbija USA

W Toruniu już wprowadzają cenzurę. Miasto rozwiązało Publiczny Różaniec

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 15.02.2025

Zełenski nie potwierdza umowy z USA

Brutalny atak migranta w Austrii

Chiński film animowany bije rekordy

Nie można urażać uczuć religijnych terrorystów - pokazując ich wizerunki

Najnowsze

Tragedia na stacji kolejowej w New Delhi: 16 Ofiar Śmiertelnych

Przez małpę cały kraj bez prądu

Trener zatrzymany za podejrzenie o przestępstwa seksualne wobec nieletnich

Bocheński: w Unii Europejskiej obowiązuje cenzura

Trump: USA poprą każdą decyzję Izraela

Zabójstwo w centrum Dublina. Na filmie widać skąd pochodzą | FILM

Dwa oblicza Serbii. Studenci pieszo. Prezydent dowoził autobusami

Stany Zjednoczone zerwą sojusze Rosji z Chinami, Iranem i Koreą Północną