Przejdź do treści
02:00 Węgry: teoretycznie istnieje punkt, po przekroczeniu którego nie warto już być częścią Wspólnoty. Mogę już teraz obiecać wyborcom, że jeśli zobaczę, że obecność w UE straciła sens, podejmę odpowiednie działania - zapowiedział Viktor Orban
22:22 Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Misja Ax-4 wystartowała! Na pokładzie polski astronauta! [NA ŻYWO]

Źródło: Telewizja Republika

Z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta z kapsułą Dragon, na pokładzie której jest Polak Sławosz Uznański-Wisniewski.

Było kilka podejść

Początkowo start misji był zaplanowany na 29 maja, jednak później ogłaszano kolejne możliwe terminy: 8, 10, 11, 19 i 22 czerwca. Obecnie jako siódmą z kolei datę wskazano 25 czerwca – o godzinie 8:31 czasu polskiego (2:31 czasu lokalnego na Florydzie, USA). I udało się!

Start misji Ax-4 nastąpił z Kennedy Space Center na Przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.

Czteroosobowa załoga

W skład załogi, oprócz polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, wchodzą: dowódca misji – doświadczona amerykańska astronautka i była biochemiczka NASA Peggy Whitson, indyjski pilot Shubhanshu Shukla oraz Tibor Kapu – specjalista naukowy z Węgier.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski stanie się drugim Polakiem w historii, który poleci w kosmos, i jednocześnie pierwszym, który odwiedzi Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwszym polskim kosmonautą był Mirosław Hermaszewski (1941–2022), który uczestniczył w ośmiodniowym locie statkiem Sojuz 30 w 1978 roku w ramach programu Interkosmos, wykonując 126 okrążeń Ziemi.

Shubhanshu Shukla będzie drugim Hindusem w kosmosie od czasu misji Rakesha Sharmy w 1984 roku, który odwiedził stację Salut 7 na pokładzie Sojuza T-11. Z kolei Tibor Kapu będzie drugim Węgrem w przestrzeni kosmicznej – po Bertalanie Farkasie, który w 1980 roku brał udział w locie statkiem Sojuz 36.

Peggy Whitson, która będzie dowodzić misją Ax-4, to rekordzistka wśród amerykańskich astronautów pod względem łącznego czasu spędzonego w kosmosie – 675 dni. Do 2018 roku była związana z NASA. Wśród kobiet również zajmuje pierwsze miejsce, a światowym rekordzistą pozostaje Rosjanin Oleg Kononienko, który – według niektórych źródeł – osiągnął łącznie 1110 dni w przestrzeni kosmicznej.

Rola polskiego astrounaty

Podczas pobytu na ISS załoga Ax-4 będzie realizować badania naukowe w warunkach mikrograwitacji oraz uczestniczyć w działaniach edukacyjnych. W ramach polskiej misji IGNIS dr Uznański-Wiśniewski przeprowadzi 13 eksperymentów technologicznych opracowanych przez polskie firmy oraz zrealizuje 30 pokazów edukacyjnych i naukowych. Dodatkowo będzie nawiązywał łączność z polskimi krótkofalowcami.

Astronauta zabierze ze sobą w przestrzeń kosmiczną symbole polskiego dziedzictwa: flagi narodowe, naszywkę z kombinezonu Mirosława Hermaszewskiego, pamiątki związane z Marią Skłodowską-Curie, replikę mapy z dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, sól z Wieliczki, fragment bursztynu, manuskrypt mazurka Fryderyka Chopina, trzy wiersze Wisławy Szymborskiej, krajkę z tradycyjnego stroju łódzkiego, zestaw polskich liter wykonanych w technologii druku 3D, a także oficjalne emblematy i plakat misji.

Misja Ax-4 to czwarty załogowy lot komercyjny organizowany przez amerykańską firmę Axiom Space. Udział Polski w przedsięwzięciu jest efektem porozumienia między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) dotyczącego realizacji misji IGNIS. Przygotowania wspiera również Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), działająca jako wykonawcza jednostka MRiT.

Transmisję ze startu misji IGNIS będzie można obejrzeć na żywo w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Joanna Kołaczkowska już wcześniej przygotowała Hrabi na swoje odejście

3 śmigłowce, 20 karetek. Dramatyczny wypadek w UK

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Minister obrony: plany dotyczące Wielonarodowych Sił w Ukrainie są już gotowe

Orban: po przekroczeniu tego punkt nie warto już być częścią UE

Jednak Putin go nie przekupił. Fico się ugiął!

Dramat Polaków w Gdańsku! Kuba odwraca losy meczu i wygrywa 3:1

Paprocka o zarzutach Bodnara wobec Manowskiej: wyjątkowo słabe, żenujące

Chaos zamiast rządu. Goście Gójskiej o konflikcie Tuska z Hołownią

Nielegalni imigranci zrobili rozróbę w miejscowości pod Zieloną Górą. Musiała interweniować policja

Najnowsze

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

3 śmigłowce, 20 karetek. Dramatyczny wypadek w UK

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Joanna Kołaczkowska już wcześniej przygotowała Hrabi na swoje odejście