Przejdź do treści
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Polscy sąsiedzi wybierają dzis prezydenta. Druga tura rozstrzygnie wynik?

Źródło: canva.com

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Słowacji obywatele wybierają miedzy Ivanem Korczokiem a Peterem Pellegrinim. Jak pokazują sondaże, różnica w liczbie oddanych głosów będzie minimalna. Eksperci nie przewidują, by przegrany zakwestionował wynik głosowania.

"Obóz Ivana Korczoka jest lepiej zmotywowany, a jego wyborcy są bardziej chętni do oddania głosu. Dzięki temu Korczok wygrał w pierwszej turze, to też mobilizuje ludzi przeciwko Pellegriniemu" - ocenił. Zdaniem Hanesa wyborcy Korczoka nie mają głównie motywacji partyjnych, a jego poparcie w dużej mierze opiera się na nieco niespodziewanym zwycięstwie w pierwszej turze wyborów.

Mający poparcie opozycji 60-letni Korczok jest zwycięzcą przeprowadzonej dwa tygodnie temu pierwszej tury głosowania. Wcześniej był dyplomatą i ministrem spraw zagranicznych.

"Z drugiej strony Peter Pellegrini może liczyć na głosy 1,3 mln wyborców partii, które zawarły koalicję pod koniec września 2023 r. Problem polega jednak na tym, że nie są oni tak zaangażowani w głosowanie" - powiedział Hanes. Przyczyny widzi w tym, że utworzenie rządu Roberta Ficy w pewnym stopniu zaspokoiło pragnienie zmian prezentowane przez wyborców koalicji. Nie uważają, że kolejną bitwę trzeba wygrać za wszelką cenę.

Pellegrini był w latach 2018-2020 premierem Słowacji, obecnie jest przewodniczącym parlamentu i liderem partii Głos - Socjaldemokracja (HLAS-SD), której jest równiez współzałożycielem. Popiera go koalicja utworzona po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Przedwyborcze sondaże pokazały, że nie ma jednoznacznego faworyta, a ostateczna różnica w poparciu dla kandydatów może być minimalna. Szef ośrodka badania opinii publicznej NMS Mikulasz Hanes powiedział PAP, że decydująca dla wyników sobotniego głosowania będzie frekwencja i to jak poszczególne obozy zdołają się zmobilizować.

Analitycy są zdania, że istotną rolę w wyborach odegrają zwolennicy byłego sędziego Sądu Najwyższego o prorosyjskich i zarazem antyzachodnich poglądach Sztefana Harabina. Przed dwoma tygodniami uzyskał trzecie miejsce z prawie 12 proc. poparciem. "W czwartek, mimo ciszy wyborczej zamieścił wpis w internecie, w którym sugerował, że Korczok powinien poznać wyniki wyborów w celi więziennej. Pisał tylko o Korczoku, o Pellegrinim nie wspomniał, ale nie zachęcał do głosowania na niego" - przypomniał w rozmowie z PAP prezes bratysławskiego pozarządowego Instytutu Spraw Publicznych Grigorj Meseżikow. Jego zdaniem wpis miał jednoznaczne przesłanie, aby nie głosować na Korczoka.

Hanes przewiduje, że jedna czwarta wyborców Harabina z pierwszej rundy w sobotę zostanie w domach. Pozostali podziela się stosunkiem dziewięć do jednego na korzyć Pellegriniego. "To oni pomogą przewodniczącemu parlamentu wyrównać mniejszą ilość głosów w pierwszej rundzie" - powiedział rozmówca PAP.

Meseżnikow podkreślił, że kandydaci bardzo różnią się między sobą. Jego zdaniem Pellegrini jest częścią rządowego walca, który niszczy liberalną demokrację, a Korczok krytykuje obecny rząd i jest zwolennikiem liberalnej demokracji. Ekspert zwrócił uwagę, że Pellegrini poparł kontrowersyjną zmianę prawa karnego i plany zmian w mediach publicznych, a nazwisko Korczoka skandowano na antyrządowych protestach w całym kraju. "To będzie referendum poparcia dla obecnego słowackiego rządem" – podkreślił.

Rozdźwięk między kandydatami dotyczy także spraw bezpieczeństwa i polityki zagranicznej Słowacji. Korczok krytykuje odmowę udziału aktualnych władz w pomocy wojskowej dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. W przedwyborczych debatach krytykował Pellegriniego za chęć wprowadzenia zawieszenia broni na Ukrainie za wszelką cenę.

Analitycy i obserwatorzy nie sądzą, żeby nawet przy minimalnej różnicy głosów między kandydatami doszło do zanegowania wyników wyborów. "To jest możliwe tylko teoretycznie. Korczok zaakceptuje wynik, nawet jeżeli różnica będzie wynosić pół punktu procentowego. Jeżeli mowa jest o Pellegrinim, to nie ma stuprocentowej pewności. Gdyby minimalnie przegrał, to mógłby domagać się co najwyżej powtórnego przeliczenia głosów. To mogę sobie wyobrazić. Odrzucenia wyników nie. To byłoby jak złamanie tabu" - powiedział PAP Meseżnikow.

Także dla Hanesa na Słowacji nie ma przestrzeni do formalnego negowania wyników głosowania. Przyznał jednak, że są wyborcy, którzy nie wierzą w system i są gotowić podważać także wyniki wyborów. "Jak wygra Korczok, można się spodziewać ze strony mediów szerzących dezinformacje przekazu o sfałszowanych wyborach" – zauważył Hanes.

Lokale wyborcze na Słowacji zamykają się o godz. 22. Pół godziny później zaczną spływać wyniki z poszczególnych punktów. Za ich publikację odpowiada Słowacki Urząd Statystyczny. Według szacunków jeszcze przed północą w niedzielę będzie jasne czy następcą Zuzany Czaputovej będzie Ivan Korczok czy Peter Pellegrini.

portal tvrepublika.pl, X, PAP

Wiadomości

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Polscy żołnierze trafią na Ukrainę, jeśli wygra Trzaskowski

Nie można osądzić sprawcy profanacji pomnika Żołnierzy Wyklętych, bo sędzia był "nieprawidłowy"

Marta Nawrocka gościem programu „Wstajemy” w Telewizji Republika

Polak gotowy na Rajd Portugalii. Kajetanowicz zakończył przygotowania

Hipokryzja Tuska obnażona. Simion przypomniał zdjęcie z Putinem

Najnowsze

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji