Przejdź do treści

"Wolność krzyżami się mierzy". 87 Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

Źródło: facebook/Lowell Foods

Reprezentatywną 5. Aleją na Manhattanie przemaszerowała w niedzielę 87. Parada Pułaskiego. Tysiące jej uczestników przybyło głównie z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Pensylwanii, ale też z bardziej odległych stanów. Jej mottem było: "Wolność krzyżami się mierzy".

Trasę zabarwiły biało-czerwone flagi, balony, szarfy i koszulki z białym orłem. Maszerowali przedstawiciele wielu parafii i organizacji polonijnych, weterani, harcerze, młodzież z szkół dokształcających, studenci z polskich klubów uczelnianych, lokalne Miss Polonia na rydwanach, artyści, sportowcy i jeźdźcy na koniach. Defilowali też żołnierze, policjanci i strażacy.

Nie zabrakło zmotoryzowanych kolumn: udekorowane samochody, w tym nawet syrenka i fiat 125p, a także motocykle. Towarzyszyły im dźwięki orkiestr i zespołów muzycznych. Jedną z oryginalnych atrakcji był stylizowany domek z Zalipia.

Wydarzenie, przy największej od lat według obserwatorów frekwencji, trwało ok. 4.5 godziny. Otworzył je Chór i orkiestra Polonia, złożone z uczniów szkół dokształcających.

Gościem specjalnym była córka generała gen. Władysława Andersa, b. senator i ambasador RP Anna Maria Anders. Wyraziła zadowolenie z skali polonijnej imprezy, którą oceniła w jednym z wywiadów jako "ponad wszystko".

 

 

Na paradę przybył m.in. burmistrz Nowego Jorku Eric Adams. Z polskich dyplomatów uczestniczyli m.in. ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski i konsul generalny w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz.

Zgodnie z tradycją paradę poprzedziła msza św. w katedrze św. Patryka oraz okolicznościowe śniadanie. Organizatorzy podkreślali, że honorują bohatera dwóch krajów, generała Pułaskiego, który wierzył w wolność dla wszystkich. W 1779 roku został śmiertelnie ranny w bitwie pod Savannah w wieku 32 lat.

"Piękna i chyba najliczniejsza parada jaką, widziałem! Trzepot morza biało-czerwonych flag, jak fale w czasie sztormu. Imponujący udział młodzieży. Groźny ryk setek Harleyów - strzeż się nasz wschodni sąsiedzie! I Maluch - nostalgia za serce łapie i łezka się kręci. Przetrwamy następny zakręt historii" – skomentował w rozmowie z PAP lekarz-radiolog, prof. Jerzy Król.

Parada Pułaskiego, której wielkim marszałkiem był Piotr Praszkowicz, urozmaica nowojorski krajobraz od 1937 roku. Starsza jest tylko irlandzko-amerykańska Parada Dnia św. Patryka zainaugurowana w 1762 roku.

Źródło: PAP

Wiadomości

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Strzelanina w szpitalu w Pensylwanii: Nie żyje policjant i napastnik

Zawalił się dach w centrum handlowym, zginęło co najmniej 6 osób

Uchodźca z Syrii zaatakował przed wyborami w Niemczech

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

TYLKO U NAS

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Najnowsze

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Strzelanina w szpitalu w Pensylwanii: Nie żyje policjant i napastnik

Zawalił się dach w centrum handlowym, zginęło co najmniej 6 osób

Uchodźca z Syrii zaatakował przed wyborami w Niemczech

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM