Przejdź do treści
09:58 Stalowa Wola: Dogaszanie pożaru hali; od piątku nie udało się całkowicie zagasić ognia
09:54 Kraków: Żywa szopka przy Bazylice Franciszkanów 25 i 26 grudnia
08:48 USA: Pierwsza kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim odbyła podróż w kosmos
08:07 Świat: Komitety olimpijskie krajów bałtyckich przeciwne stanowisku MKOl ws. Rosjan i Białorusinów
07:09 RPA: Dziewięć osób zginęło w strzelaninie w pobliżu Johannesburga
06:30 Polska: W niedzielę sklepy będą czynne, to ostatnia niedziela handlowa w tym roku. W Wigilię placówki handlowe będą zamknięte
06:18 Włochy: Burmistrz Wenecji wydał zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Polonia amerykańska w większości za prezydentem Dudą

Źródło: pap

W pierwszej turze najwięcej polonijnych wyborców, 10 634, odnotował konsulat nowojorski. Duda otrzymał tam 5076 (47 proc.) głosów wyprzedzając Trzaskowskiego 4017 (37,8 proc.). Frekwencja wyniosła 84 proc.

Polonia w Stanach Zjednoczonych głosowała w pierwszej turze wyborów prezydenckich w większości za Andrzejem Dudą. Przy wysokiej na ogół frekwencji opowiedziało się za nim łącznie 13 237 osób, podczas gdy za jego najgroźniejszym rywalem Rafałem Trzaskowskim 9046.

W Ameryce wybory miały miejsce w sobotę. Rozgrywka w pięciu okręgach wyborczych odbywała się głównie między urzędującym prezydentem Polski a prezydentem Warszawy. Duda wygrał w największych skupiskach elektoratu polonijnego, w okręgach podlegających konsulatom generalnym w Nowym Jorku i Chicago. Zwycięzcą w zlokalizowanych w Los Angeles, Waszyngtonie i Houston okazał się Trzaskowski.

W pierwszej turze najwięcej polonijnych wyborców, 10 634, odnotował konsulat nowojorski. Duda otrzymał tam 5076 (47 proc.) głosów wyprzedzając Trzaskowskiego 4017 (37,8 proc.)

Jak powiedział PAP konsul generalny Adrian Kubicki frekwencja (wyrażająca się stosunkiem otrzymanych kopert zwrotnych do wysłanych elektoratowi) wyniosła 84 proc.

Duda był także zwycięzcą w okręgu wyborczym w Chicago. Głosowało na niego 6731 osób, a na jego największego konkurenta 2101. W sumie oddano tam 10 002 ważnych głosów przy frekwencji 86,4 proc., co wzbudzało zadowolenie u konsula generalnego Piotra Janickiego. „Mieliśmy termin wysyłania pakietów wyborczych wyznaczony na poniedziałek, a zrobiliśmy to kilka dni wcześniej i żeby zaoszczędzić czasu złożyliśmy je w sortowni. U nas nawet w trudnych warunkach (związanych z koronawirusem) amerykańska poczta, może nie w 100 proc., ale sobie poradziła” – ocenił Janicki.

W pozostałych okręgach konsularnych obejmujących mniej liczną Polonię pierwszą turę wyborów wygrał Trzaskowski.

W Los Angeles, gdzie w sumie głosowało 2806 osób przy frekwencji 78 proc. prezydenta Warszawy poparło 1509 wyborców, podczas gdy Dudę 653. W Waszyngtonie zwyciężył on w stosunku 1080 do 549. Frekwencja wyniosła tam 71,4 proc., a głosowało w sumie 1975 wyborców.

Najwyższą frekwencję, 90,4 proc., odnotował najmłodszy, otwarty w grudniu roku 2017, konsulat generalny RP w Houston. Głosowało tam łącznie 709 osób, w tym 339 na Trzaskowskiego oraz 228 na Dudę.

Z innych kandydatów na prezydenta elektorat polonijny popierał w dużo mniejszym stopniu Szymona Hołownię i Krzysztofa Bosaka. Pozostali prawie nie liczyli się.

Nie wszyscy wyborcy w USA byli zadowoleni z korespondencyjnego głosowania. Należał do nich m.in. Józef Piotrowski z Long Island. -Jestem tak zniesmaczony, to coś niesamowitego. Kartę do głosowania dostałem dopiero w sobotę o 5.20 wieczorem. Pozbawiono mnie szansy uczestnictwa w wyborach – powiedział PAP.

Wyjaśnił, że rejestrował się do głosowania w tym samym czasie co kolega, który otrzymał pakiet tydzień wcześniej. Narzekał na brak informacji np. ile trzeba nakleić znaczków i w jakiej cenie, bo jego znajomi, którzy dla pewności wrzucali pakiety na poczcie, musieli dopłacić, a jego zdaniem koperty innych mogły nie zostać z powodu niewystarczającej opłaty dostarczone.

Przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego i Klubów GP w Filadelfii Tadeusz Antoniak także przyznał, że część potencjalnych wyborców narzekało, ponieważ albo nie dostali kart do głosowania, albo przyszły zbyt późno. „Na świeżo po sondażach widzę, że w drugiej turze prezydent Duda będzie miał ciężki bój, by wygrać reelekcję. Moim zdaniem jednak wygra, ponieważ potencjalnie ok. 10 – 15 proc. wyborców Hołowni, ok. 1,5 proc. Kosiniaka-Kamysza i 5-6 proc. Konfederacji Bosaka opowie się za Dudą i zapewni mu zwycięstwo nad Trzaskowskim” – ocenił Antoniak. W jego opinii w drugiej turze wyborów duże znaczenie odegrają emocje kandydatów i to, jak je uwidocznią w swych wypowiedziach.

„Na przykład prezydent Duda będzie się utożsamiał z obozem władzy, z polityką socjalną 500+ i podwyższeniem stopy życiowej. A Trzaskowski zidentyfikuje się z tym, co demonstrował jako prezydent Warszawy, w tym ze stanowiskiem dotyczącym promocji ideologii LGBT” – przewidywał Antoniak.

Bankier inwestycyjny, gracz giełdowy, autor bestsellera „Sztuka spekulacji” Zenon Komar mieszkający obecnie w Summit, w New Jersey, zauważył, że exit polls potwierdziły wyniki wcześniejszych sondaży, dających ok. 10 proc. przewagi Dudzie. „Jestem optymistą i według mnie, jeśli opozycja się zjednoczy, Trzaskowski powinien wygrać minimalnie z przewagą ok. 2 proc i zostać nowym prezydentem. Oznaczałoby to następny krok ku normalności i przywróceniu we władzach równowagi” – mówił Komar.

PAP

Wiadomości

Już niedługo zostanie otwarta żywa szopka przy Bazylice Franciszkanów

Niemcy mają serdecznie dosyć masowej migracji. Wyniki tego sondażu są miażdżące

Seria wypadków na A4. UWAGA kierowcy, występują poważne utrudnienia w ruchu

Pierwsza kobieta na wózku inwalidzkim odbyła lot w kosmos

Zmasowany atak Rosjan na Odessę. Turcy nagrali moment nalotu WIDEO

Światowa akcja widzów Republiki! Publikujemy Wasze filmiki! [SZCZEGÓŁY]

Pożyczka na Ukrainę zabezpieczona rosyjskimi aktywami? Bosak rozbiera na części manipulacje Tuska

Setki ewakuowanych, jedna ofiara po ulewnych deszczach na zachodzie USA

Tak działa dyskredytacja polskich polityków na przykładzie prezydenta Nawrockiego. Niemiecka robota

Są ofiary i ranni po strzelaninie w pobliżu Johannesburga!

Czy ekipa Tuska jest dumna z zamachu na TVP?

„Solidarność” skrytykowała metody tłumienia protestu rolników w Brukseli

Eksperci ostrzegają: Sztuczna inteligencja sprawia, że mózg pracuje mniej

Policyjna akcja w całych Włoszech: Zatrzymano 384 osoby

Putin chce rozmawiać z europejskim przywódcą

Najnowsze

Już niedługo zostanie otwarta żywa szopka przy Bazylice Franciszkanów

Zmasowany atak Rosjan na Odessę. Turcy nagrali moment nalotu WIDEO

Światowa akcja widzów Republiki! Publikujemy Wasze filmiki! [SZCZEGÓŁY]

Pożyczka na Ukrainę zabezpieczona rosyjskimi aktywami? Bosak rozbiera na części manipulacje Tuska

Setki ewakuowanych, jedna ofiara po ulewnych deszczach na zachodzie USA

Niemcy mają serdecznie dosyć masowej migracji. Wyniki tego sondażu są miażdżące

Seria wypadków na A4. UWAGA kierowcy, występują poważne utrudnienia w ruchu

Pierwsza kobieta na wózku inwalidzkim odbyła lot w kosmos