Sudańskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie w ciągu dwóch tygodni stolicy kraju, Chartumu, i jego okolic.
Policja w opublikowanym komunikacie wyjaśnia, że cudzoziemcy powinni wyjechać dla własnego bezpieczeństwa w obliczu nasilających się walk między oddziałami rządowymi (SAF), a milicją Sił Szybkiego Wsparcia (RSF).
Wrogość wobec obcokrajowców, przede wszystkim z innych krajów Afryki, związana jest z doniesieniami o zagranicznych najemnikach walczących w szeregach RSF, zwłaszcza z Etiopii, Sudanu Południowego, Czadu, Mali i Nigru. Najemnicy najczęściej wykorzystywani są jako snajperzy.
Przed wybuchem wojny 15 kwietnia 2023 r. Sudan przyjął ponad milion uchodźców, z których większość przebywała w miastach. Kraj ten służy także jako punkt tranzytowy dla nielegalnej migracji do Europy z krajów Afryki Zachodniej.
Według ONZ w wyniku konfliktu prawie 10 milionów ludzi opuściło swoje domy, co stwarza ryzyko głodu w kraju. W starciach zginęło ponad 16 tys. osób.