Przejdź do treści
11:33 Śląskie: 23 osoby usłyszały zarzuty ws. wielomilionowych wyłudzeń
11:11 Podkarpackie: Zniszczenia po nawałnicy, najtrudniejsza sytuacja w powiecie łańcuckim
10:35 Szymon Hołownia o zakończeniu negocjacji ws. rekonstrukcji rządu: będę namawiał, by granicą była data 23-25 lipca
10:05 Chiny: Aresztowania po wykryciu u dzieci wysokiego poziomu ołowiu we krwi
09:45 CKE: Maturę zdało 80 proc. wszystkich tegorocznych absolwentów
09:27 Grecja: Akropol zamknięty przez część dnia z powodu upałów
09:14 Austria: Tysiące plastikowych kwiatów wyrzucone na brzeg górskiej rzeki, sprawę bada policja
08:28 RCB ostrzega: intensywne opady deszczu w 10 województwach
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Grecja doświadcza ekstremalnych zmian pogodowych

Źródło: wahania pogodowe w Grecji - x.com/@LevineRx

Grecja przeżywa gwałtowne zmiany pogodowe, przypominające "rollercoaster". Po rekordowych temperaturach, sięgających 31,4 stopni Celsjusza w sobotę w Liwadii, co jest najwyższą temperaturą odnotowaną w marcu w historii pomiarów, meteorolodzy zapowiadają nadejście ochłodzenia i opady śniegu.

Wysokie temperatury zanotowane w ostatnich dniach były rekordowe dla marca w wielu regionach kraju. W związku z falą pożarów, do 18 marca obowiązuje ogólnokrajowy zakaz wypalania roślinności na terenach wiejskich. Meteorolodzy podkreślają, że tak wysokie temperatury na początku marca są zjawiskiem dotychczas niespotykanym. Zjawisko to przypisuje się obecności pyłu saharyjskiego w powietrzu. Tegoroczna zima jest 13-stą najcieplejszą w Grecji, a poprzednia zima 2023-2024 pozostaje rekordowo ciepła.

Jednak już od wtorku mieszkańcy muszą przygotować się na gwałtowne ochłodzenie. Napływająca masa zimnego powietrza przyniesie opady deszczu i śniegu w całym kraju. W Atenach, gdzie aktualnie panuje temperatura 27 stopni, maksymalna temperatura spadnie do 11 stopni.

Nagła zmiana pogody jest szczególnie niepokojąca dla sektora rolniczego. Spodziewane przymrozki w regionie Macedonii Północnej, gdzie w weekend zanotowano 27 stopni, mogą spowodować poważne szkody w kwitnących sadach owocowych.

Grecja staje się obszarem szczególnie narażonym na zmiany klimatyczne. Rok 2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów zarówno pod względem lata, jak i zimy. W ciągu roku odnotowano 31 znaczących zjawisk pogodowych, które zakłóciły codzienne życie, co znacznie przekracza średnią z lat 2000-2024. W wyniku ekstremalnych warunków pogodowych odnotowano 9 ofiar śmiertelnych.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Nastolatka oskarżona o próbę zabójstwa matki

Saryusz-Wolski o projekcie nowych Wieloletnich Ram Finansowych: zamiast wspierać słabszych, środki pójdą do liderów

Niebawem zmiany w rządzie. Co ustalił Hołownia z Tuskiem?

Berkowicz o dziurawej granicy z Niemcami: gdyby nie patrole obywatelskie, to Polacy by się o tym nie dowiedzieli [WIDEO]

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne!

Groźny wypadek na trasie ekspresowej. Kickbokser w ciężkim stanie

Wiadomo, gdzie zagra Modric. Trener potwierdza transfer

Matecki w Sejmie zwrócił się do nieobecnego Tuska. Wyjął NIEMIECKĄ flagę!

Zaczęło się posiedzenie Sejmu. Oglądaj TRANSMISJĘ u nas! [LIVE]

Kontrole tylko w jednym celu? Siemoniak sam się wsypał!

Uwaga - ostrzeżenie: intensywne opady deszczu w 10 województwach!

Michalik przekonuje: jesteśmy na wojnie, potrzebujemy partii... Giertycha i Sikorskiego [WIDEO]

Dwa tygodnie temu zatrzymała Kolumbijczyka, który ukradł portfel, teraz pora na podziękowania

Szybka zmiana na ważnym stanowisku. Klimczak ogłosił nazwisko!

Banki ostrzegają przed paraliżem systemów. Apelują, by część gotówki trzymać w domu

Najnowsze

Nastolatka oskarżona o próbę zabójstwa matki

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne!

Groźny wypadek na trasie ekspresowej. Kickbokser w ciężkim stanie

Wiadomo, gdzie zagra Modric. Trener potwierdza transfer

Matecki w Sejmie zwrócił się do nieobecnego Tuska. Wyjął NIEMIECKĄ flagę!

Saryusz-Wolski o projekcie nowych Wieloletnich Ram Finansowych: zamiast wspierać słabszych, środki pójdą do liderów

Niebawem zmiany w rządzie. Co ustalił Hołownia z Tuskiem?

Berkowicz o dziurawej granicy z Niemcami: gdyby nie patrole obywatelskie, to Polacy by się o tym nie dowiedzieli [WIDEO]