Przejdź do treści
22:35 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: w wyniku ataku dronów na bazę ONZ w Sudanie zginęło sześciu żołnierzy sił pokojowych. To obywatele Bangladeszu
20:35 Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, John Coale, poinformował w sobotę, że Białoruś zgodziła się wstrzymać przeloty balonów nad Litwą – podał Reuters
20:04 Norweski Komitet Noblowski w sobotnim komunikacie wyraził „głęboką ulgę i szczerą radość” z powodu uwolnienia z białoruskiego więzienia Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2022
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Po aferze z żoną premier Hiszpanii zamierza "odnowić demokrację"

Źródło: x.com

Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek ponad 30 środków, które, w jego ocenie, mają pomóc w "odnowieniu demokracji”, miedzy innymi, dzięki walce z dezinformacją. Przez opozycję i część mediów działania rządu zostały kreślone jako zamach na wolność słowa.

Plan zawiera 31 środków, które mają zostać wdrożone w ciągu najbliższych trzech lat. W przekonaniu rządu Pedro Sancheza zwiększą one przejrzystość i kontrolę w polityce oraz mediach. Mają również przeciwdziałać "machinie oszczerstw" (hiszp. maquina del fango), czyli dezinformacji i kłamstwom, którymi – w ocenie Sancheza – posługują się jego przeciwnicy polityczni.

Rząd zapowiedział m.in. stworzenie publicznego rejestru mediów, w którym będą zawarte szczegółowe informacje dotyczące własności oraz reklamodawców. Dodatkowo wprowadzone mają zostać limity finansowania mediów przez administrację publiczną.

Ponadto plan przewiduje nowelizację ustawy o partiach politycznych, większą przejrzystość deklaracji majątkowych posłów i senatorów, a także zwiększenie kontroli nad urzędnikami państwowymi pod kątem konfliktu interesów.

Kontrowersje wywołuje punkt o usunięciu z kodeksu karnego sankcji za przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz instytucji państwowych. Konserwatywny portal "El Debate" skomentował te plany jako "zagrożenie dla katolików", a cały rządowy program określił jako "atak na wolność prasy".

 "Premier wziął prawo w swoje ręce, aby pomścić honor swojej żony i wprowadził plan, który atakuje podstawy wolności prasy i prawo do informacji" – napisał portal.

Begona Gomez, małżonka premiera Hiszpanii, jest oskarżana o korupcję oraz używanie wpływów politycznych w związku z pełnieniem funkcji dyrektora studiów magisterskich z zarządzania w zakresie konkurencyjnej społecznej transformacji na stołecznym Uniwersytecie Complutense. Premier odpiera zarzuty kierowane pod adresem jego małżonki twierdząc, że to wynik kampanii politycznej.

Wprowadzenie zaproponowanych przez rząd środków będzie wymagało znalezienia większości w parlamencie – zauważa hiszpańska prasa. W poniedziałek porozumienie zostało zawarte między rządzącą Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE) oraz lewicową partią Sumar. Ugrupowania te nie mają jednak większości ani w Kongresie Deputowanych, ani w Senacie.

Źródło: PAP

 

Wiadomości

Nigel Farage

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nawrocki w rocznicę 13 grudnia: postkomuniści z marginalnym poparciem wrócili do władzy

Mela Koteluk spełniła marzenie o macierzyństwie. Pokazała pierwsze zdjęcie

Matecki wraca do sprawy słynnej aplikacji wyborczej: przestępstwa nie było, przeprosin brak

Paulina Smaszcz znów o Kurzajewskim. Jest pewna wygranej w sądzie

Duklanowski: dramatyczna sytuacja w Polimerach Police. Załoga bez pensji

BBN przypomina: Tusk, Sienkiewcz, Siemoniak i Cichocki nie powinni pełnić funkcji publicznych

Nowy biznes Andziaks, teraz sprzedaje herbatę. Internauci komentują: „Kogo na to stać?”

Babisz: Czechy nie będą za nic ręczyć ani dawać Kijowowi pieniędzy

Najnowsze

Nigel Farage

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nawrocki w rocznicę 13 grudnia: postkomuniści z marginalnym poparciem wrócili do władzy

strzelanina w USA

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich