Przejdź do treści
Parlament przyjął ustawę o amnestii. Opozycja nie głosowała
twitter

Ukraiński parlament uchwalił w środę bardzo późnym wieczorem ustawę o amnestii przygotowaną przez prezydencką Partię Regionów. Opozycja oświadczyła, że nie uzna tego aktu, gdyż został przyjęty niezgodnie z procedurami.

01.03

TIAHNYBOK: NASZA WALKA TRWA NADAL

Władze Ukrainy nie spełniły żądań Majdanu, więc „nasza walka trwa nadal!” – ogłosił po północy jeden z liderów opozycji Ołeh Tiahnybok.

- Nie wierzcie w to, że opozycja parlamentarna zdradzi Majdan. Dziś to potwierdziliśmy. Jesteśmy razem z wami i prowadzimy wspólną walkę. Opozycja będzie działać tylko wychodząc z żądań Majdanu, czyli wszystkich protestujących dziś Ukraińców – oświadczył.

Tiahnybok wystąpił w nocy przed kilkoma setkami ludzi, którzy zgromadzili się w centrum protestów antyrządowych, na Majdanie Niepodległości w Kijowie, po przegłosowaniu w Radzie Najwyższej ustawy o amnestii.

Usunięto obraz.

 00.05

"AMNESTIA TYLKO DLA POKOJOWYCH MANIFESTANTÓW"

Autor przyjętej ustawy, przedstawiciel prezydenta Wiktora Janukowycza w parlamencie Ihor Mirosznyczenko, oświadczył, że amnestia obejmie wyłącznie pokojowych uczestników protestów. Wyjaśnił też, że władzom chodzi tylko o opuszczenie budynków administracyjnych, co oznacza, że opozycja może pozostać w Domu Związków Zawodowych w Kijowie, gdzie znajduje się jej sztab, oraz w zajętym w niedzielę Domu Ukraińskim.

Amnestia ma obowiązywać tylko przez 15 dni od momentu opuszczenia tych budynków.

 23.30

KLICZKO: DOMAGAMY SIĘ UWOLNIENIA WSZYSTKICH ZATRZYMANYCH

- Zamiast obniżać temperaturę w społeczeństwie, oni ją tylko podwyższają. Pozostajemy na tym samym stanowisku: domagamy się uwolnienia wszystkich zatrzymanych i aresztowanych aktywistów – oświadczył jeden z liderów opozycji, znany bokser Witalij Kliczko.

 22.34

OPOZYCJA: TEJ USTAWY NIE UZNAJEMY

- Ukraińska opozycja nie uzna ustawy o amnestii przegłosowanej przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza w środę wieczorem – oświadczył jeden z politycznych liderów protestów antyrządowych Ołeh Tiahnybok.

 22.20

ONI PRZEGŁOSOWALI PROJEKT

Za prezydenckim projektem ustawy głosowało: 189 deputowanych Partii Regionów, 32 komunistów i 11 deputowanych niezależnych.  

Usunięto obraz.

22.00

JANUKOWYCZ POSTAWIŁ NA SWOIM. PARLAMENT PRZYJĄŁ PROJEKT PREZYDENCKIEJ USTAWY

Parlament Ukrainy uchwalił ustawę o amnestii dla uczestników demonstracji antyrządowych, jednak opozycja, która nie zgadzała się na projekt tego dokumentu zaproponowany przez rządzącą większość, nie uczestniczyła w głosowaniu.

Projekt autorstwa przedstawiciela szefa państwa w parlamencie Jurija Mirosznyczenki w liczącej 450 osób Izbie poparło 232 posłów. W czasie głosowania z ław opozycyjnych słychać było głosy oburzenia.

Po głosowaniu przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak szybko oznajmił, że zamyka obrady. W sali posiedzeń zabrzmiał hymn Ukrainy.

 21.51

WCZEŚNIEJSZE WYBORY PREZYDENCKIE?

Z wypowiedzi posłów rządzącej na Ukrainie Partii Regionów wynika, że w razie braku porozumienia między większością a mniejszością w parlamencie wokół projektu ustawy o amnestii, szef państwa może zgodzić się nie tylko na wcześniejsze wybory parlamentarne, ale i prezydenckie.

 21.50

JANUKOWYCZ PRZEKONUJE DO SWOJEGO PROJEKTU. PROŚBĄ CZY GROŹBĄ?

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wciąż przebywa w parlamencie, gdzie przekonuje deputowanych swej Partii Regionów, by nie godzili się na opozycyjny projekt ustawy o amnestii, a opozycję zachęca do poparcia projektu autorstwa jego stronników.

Opozycja odpowiada mu twardym „nie”. - Żadna z partii opozycyjnych nie poprze w głosowaniu tego projektu! – oświadczył deputowany opozycji Andrij Szewczenko.

Z parlamentu cały czas napływają chaotyczne i często sprzeczne wiadomości na temat rozgrywających się tam wydarzeń.

Na razie wiadomo, że Janukowycz i jego ugrupowanie chcą, by opozycja poparła projekt ustawy o amnestii, zgodnie z którym przeciwnicy władz opuszczają zajęte budynki instytucji państwowych i w ciągu kolejnych 15 dni mogą liczyć na zwolnienie z odpowiedzialności karnej za udział w antyrządowych demonstracjach.

Opozycja upiera się, że amnestia ma objąć wszystkich uczestników protestów bez względu na to, czy okupowane instytucje zostaną opuszczone, czy nie. Oznacza to, że opozycja nie godzi się na wyjście z zajętych budynków w Kijowie ani w siedzibach władz obwodowych.

 21.20

Prezydent Ukrainy powrócił do parlamentu. Trwa druga narada z deputowanymi Partii Regionów.

 21.00

Usunięto obraz.

 20.30

JANUKOWYCZ "PIERZE MÓZGI"

Jak informuje lider opozycyjnej partii Udar Witalij Kliczko na naradę frakcji rządzącej Partii Regionów do parlamentu wieczorem przybył nie tylko Janukowycz, ale całe kierownictwo partii.

Kliczko powiedział, że prezydent i całe kierownictwo partyjne przyjechało po to, by, jak się wyraził, "przeprowadzić pranie mózgu wszystkim tym deputowanym, którzy nie chcą poprzeć tych haniebnych projektów ustaw". Dodał, że "Partia Regionów nie chce obecnie głosować za tymi haniebnymi ustawami, które sama przecież zaproponowała".

Kliczko powiedział, że czwarty przedstawiany projekt, którego autorem jest deputowany Partii Regionów Jurij Miroszniczenko, nie był z opozycją uzgadniany.

 20.10

JANUKOWYCZ W PARLAMENCIE

Janukowycz wyszedł z posiedzenia Partii Regionów przez boczne wyjście. Niezadowolony - informuje na Twitterze deputowany ukraińskiego parlamentu.

Usunięto obraz.

 19.45

"TO MOŻE BYĆ DŁUGA NOC"

Do siedziby Rady Najwyższej Ukrainy przybył prezydent Wiktor Janukowycz.

Usunięto obraz.

 19.15

ASHTON APELUJE O ZAPRZESTANIE PRZEMOCY

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelowała do stron konfliktu na Ukrainie o zaprzestanie przemocy i o rozpoczęcie prawdziwego dialogu. Ashton od wtorku przebywa w Kijowie, gdzie spotkała się m.in. z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

- Rozmowy między stronami konfliktu na Ukrainie muszą przybrać formę prawdziwego dialogu – powiedział Catherine Ashton. Zaznaczyła, że jest zaszokowana informacjami o represjach, stosowanych wobec uczestników demonstracji antyrządowych; o represjach usłyszała na spotkaniu z organizacjami pozarządowymi.

- Jeden z najważniejszych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę, to zapobieganie przemocy i zastraszaniu - podkreśliła szefowa dyplomacji UE. Powiedziała, że rozmowa z ukraińskim prezydentem dotyczyła m. in. przyszłości. - Dialog, do którego dochodziło od czasu do czasu, powinien się stać prawdziwym dialogiem - wyjaśniła.

18.50

Komentarz do zmiany na stanowisku szefa ukraińskiego rządu.

Usunięto obraz.

twitter

 18.35

Usunięto obraz.

 17.27

"4 USTAWY W 10 MINUT"

Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy jeszcze dziś wszystkie projekty ustawy o amnestii - pisze agencja Interfax-Ukraina. - Wszystkie cztery ustawy rozpatrzymy w 10 minut - zapowiedział z trybuny parlamentu jego przewodniczący Wołodymyr Rybak.

Po tej zapowiedzi ogłoszono przerwę w obradach.

 17.05

BATKIWSZCZYNA WRACA NA SALĘ OBRAD

Frakcja opozycyjnej Batkiwszczyny zakończyła konsultacje i wraca na salę obrad w parlamencie Ukrainy, mimo że nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie projektu ustawy o amnestii - pisze agencja Interfax-Ukraina.

Według agencji lider Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk udał się jeszcze na konsultacje z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Wołodymyrem Rybakiem.

Deputowany frakcji Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow powiedział, że na razie nie ma ani jednego kompromisowego wariantu projektu ustawy o amnestii.

 16.59

Rozmowa z Janem Pawlickim, który właśnie wrócił do Warszawy do studia Telewizji Republika, by przybliżyć rzeczywistość Euromajdanu.
Pytany, ilu jest dokładnie rannych, bo podaje się liczbę zabitych, ale na materiałach filmowych widać, że często ludzie zostają dotkliwie pobici podczas starć z siłami bezpieczeństwa, Pawlicki odpowiedział: "Trudno o takie szacunki, ale jeśli chodzi stosowanie przemocy wobec demonstrantów, to nawet dziennikarze padają jej ofiarami". Przytoczył przykład pobitych dziennikarzy TVP. - Berkut nie zwraca uwagi na to, że zgromadzeni tam korespondenci i fotoreporterzy są obklejeni napisami "Prasa", mają odblaskowe kamizelki - mówił.
Jak dodał, z tego powodu kilka dni temu spora grupa dziennikarzy zorganizowała przemarsz przed blokadą Berkutu, żeby im pokazać, jak wygląda zagraniczna prasa.

 16.50

BĘDĄ SANKCJE?

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) powiedział w Kijowie, że jeśli nie dojdzie to zaprzestania stosowania przemocy wobec ludności cywilnej na Ukrainie, to UE może zastosować sankcje wobec osób winnych jej użycia "w postaci zakazu wjazdu i zamrożenia kont".

Polityk jest członkiem 12-osobowej, odwiedzającej Kijów, delegacji europarlamentu, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich frakcji politycznych.

Saryusz-Wolski powiedział w środę w Kijowie dziennikarzom, że sankcje mogą być skierowane "wobec osób winnych stosowania przemocy w postaci zakazu wjazdu i zamrożenia kont."

 16.42

Przebieg wydarzeń w ukraińskim parlamencie obserwują obecni na sali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

Usunięto obraz.

 16.05

BATKWISZCZYNA: AMNESTIA TAK, ALE BEZ WARUNKU OPUSZCZENIA GMACHÓW RZĄDOWYCH PRZEZ OPOZYCJĘ

Frakcje opozycyjne będą głosować za projektem ustawy o amnestii tylko, jeśli nie będzie on zawierał wymogu opuszczenia zajętych przez opozycję gmachów rządowych - oznajmił deputowany partii Batkiwszczyna, której frakcja opuściła salę obrad parlamentu.

Jak poinformował Andriej Szewczenko, deputowani Batkiwszczyny wyszli z obrad, by naradzić się nad projektem ustawy o amnestii.

 Sądzę, że są zarejestrowane projekty ustaw, w tym te, które przewidują amnestię bez żadnych warunków, i coś mi mówi, że znajdzie się u nas większość dla tych projektów - powiedział Szewczenko telewizji Rada.

Szewczenko dodał, że projekt ustawy, który przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak nazwał "uzgodnionym projektem", jeszcze nie został rozdany deputowanym, jego treść nie jest znana i "można się jej tylko domyślać"

 

16:00

ASHTON I JANUKOWYCZ ODBYLI SPOTKANIE

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się w środę w Kijowie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton - poinformowała służba prasowa ukraińskiego prezydenta. W spotkaniu wziął też udział przedstawiciel UE na Ukrainie Jan Tombiński.

Nie podano żadnych szczegółów spotkania.

Ukraińskie media informowały, że obecna na Ukrainie od wtorku Ashton ma się też spotkać z przedstawicielami opozycji.

Interfax-Ukraina pisze, powołując się na unijne źródła na Ukrainie, że Ashton miała omówić sytuację w tym kraju z jego prezydentem, liderami opozycji i aktywistami Majdanu.

 

15:38

BATKIWSZCZYNA OPUSZCZA SALĘ OBRAD

Jak podała agencja informacyjna Interfax-Ukraina, deputowani frakcji Batkiwszczyna opuścili salę obrad parlamentu.

15:04

KOLEJNA PRZERWA, TYM RAZEM NA KOPIOWANIE PROJEKTÓW USTAW

Jedynie na chwilę wznowiono obrady Rady Najwyższej ukraińskiego parlamentu. Przewodniczący Wołodymyr Rybak oświadczył, że trwa kopiowane projektów ustaw i niebawem deputowani mają je otrzymać.

14:50

WYWIAD

WYWIAD PORTALU TELEWIZJA REPUBLIKA Z WITALIJEM ALEKSANDREM TUKAŁO, UKRAIŃCEM, DOKTORANTEM SZKOŁY NAUK SPOŁECZNYCH

 

14:20

MIEDWIEDIEW: WYWIĄŻEMY SIĘ Z OBIETNIC ZŁOŻONYCH UKRAINIE. WARUNKIEM NOWY RZĄD

Rosja zadeklarowała, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej, jednak dopiero po sformowaniu tam nowego rządu.

Rozwiązanie takie na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w jego rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy zaproponował premier Dmitrij Miedwiediew. Putin się na to zgodził. Wcześniej prezydent polecił gabinetowi Miedwiediewa, by ten w pełnym zakresie wykonał wszystkie porozumienia z Ukrainą w dziedzinie finansowej i energetycznej.

W grudniu zeszłego roku podczas spotkania z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem w Moskwie, które miało miejsce po odstąpieniu przez Ukrainę od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, Putin zgodził się na przyznanie Kijowowi kredytu w wysokości 15 mld dolarów na ustabilizowanie gospodarki, a także na obniżenie ceny gazu dla Ukrainy i przedłużenie terminu płatności za błękitne paliwo odebrane przez stronę ukraińską w 2013 roku.

Usunięto obraz.

fot. flickr/CC/Russland und Ukraine

13:30 PRZERWA W OBRADACH DO 15

Przerwa z obradach Rady Najwyższej w sprawie amnestii dla uczestników antyrządowych protestów na Ukr

pap, Telewizja Republika, Radio Wnet, www.espreso.tv, tvn24.pl, twitter

Wiadomości

17 osób zginęło w katastrofie autobusu. Spadli z urwiska

Burza Bert uderzyła w Europę. Chaos w Wielkiej Brytanii i Irlandii

NATO wzmacnia ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej

I tura wyborów w Rumunii. Prorosyjski kandydat na czele

Atak rosyjskich dronów na Kijów

Protest w Nowym Sadzie. "Bulwar zakrwawionych rąk"

Rosja jest wyjątkowo agresywna w cyberprzestrzeni

Stróżniak zabronił puszczać "Przeżyj to sam" na wiecach KOD-u

Aktor opowiada szczerze o swoim alkoholizmie

Zandberg kandydatem? Dziennikarze wpadli na trop

Czy Hołownia jest dla konserwatywnych wyborców racjonalną alternatywą?

Niemcy chcą sprowadzać imigrantów-fachowców

Ryba: Nawrocki pokazał, że jest człowiekiem rodzinnym

Krwawy atak na bar. Są zabici i ranni

Petru pójdzie pracować na kasę do dyskontu

Najnowsze

17 osób zginęło w katastrofie autobusu. Spadli z urwiska

Atak rosyjskich dronów na Kijów

Protest w Nowym Sadzie. "Bulwar zakrwawionych rąk"

Rosja jest wyjątkowo agresywna w cyberprzestrzeni

Stróżniak zabronił puszczać "Przeżyj to sam" na wiecach KOD-u

Burza Bert uderzyła w Europę. Chaos w Wielkiej Brytanii i Irlandii

NATO wzmacnia ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej

I tura wyborów w Rumunii. Prorosyjski kandydat na czele