Przejdź do treści
21:39 Prezydent Ukrainy: ustaliliśmy z Rosją kolejną wymianę jeńców 1000 na 1000
20:11 Premier Donald Tusk: w najbliższym czasie zwrócę się do Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania dla rządu
19:59 Prezes PiS Jarosław Kaczyński: to jest klęska demokracji walczącej, ten rząd powinien odejść, proponujemy rząd techniczny
Wybory 2025 Gościem Poranka Radia Republika o godzinie 6.00 będzie Jacek Ozdoba z PiS
Wybory 2025 Prezydent Andrzej Duda pogratulował Karolowi Nawrockiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich
Wybory 2025 PKW ogłosiła oficjalnie, że wybory prezydenckie wygrał Karol Nawrocki, uzyskując 50,89 proc. głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał 49,11 proc. głosów
Wybory 2025 Szef PKW: frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 71,63 proc.
Protest We wtorek (3 czerwca) o godz. 12:00, pod ambasadą Niemiec przy ul. Jazdów 12 w Warszawie, odbędzie się protest pod hasłem: "Zabierzcie namiestnika!". Organizuje: Ruch Obrony Granic
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Papież na Korsyce: wojny i zniszczenia ciemiężą narody

Źródło: x.com/@VaticanNewsPL

Papież Franciszek, składający w niedzielę wizytę na Korsyce, na placu Austerlitz w Ajaccio odprawił mszę z udziałem ponad 7 tys. osób. Franciszek, który jako pierwszy papież w historii przybył na tę francuską wyspę, w homilii mówił o wojnach i zniszczeniach, które "ciemiężą narody".

Na Korsyce, której 80 procent ludności to katolicy, papieża witały w Ajaccio tysiące ludzi.

Tam urodził się Napoleon

Ołtarz na placu Austerlitz, upamiętniającym bitwę urodzonego w tym mieście Napoleona Bonaparte, ustawiono pod dominującym nad okolicą pomnikiem cesarza Francuzów. W mszy uczestniczyli przedstawiciele licznych obecnych na wyspie bractw kościelnych w tradycyjnych strojach.

"Kto uważa się za sprawiedliwego, nie odnawia się. Natomiast ci, którzy byli uważani za publicznych grzeszników, chcą przejść od postępowania nieuczciwego i naznaczonego przemocą do nowego życia" - podkreślił papież w homilii, odnosząc się do pragnienia nawrócenia.

 

Ojciec Święty ostrzegł: "Kto ma umysł zajęty myślami egocentrycznymi, traci radość duszy: zamiast czuwać z nadzieją, wątpi w przyszłość. Cały pochłonięty projektami światowymi, nie oczekuje na działania Opatrzności".

Franciszek mówił, że obecnie szerzy się przygnębienie, rozczarowanie, smutek.

"Jakże powszechne jest dziś to duchowe zło, zwłaszcza tam, gdzie szerzy się konsumpcjonizm. Takie społeczeństwo starzeje się niezadowolone, gdyż nie potrafi obdarowywać. Ten, kto żyje dla samego siebie, nigdy nie będzie szczęśliwy" - podkreślił.

Papież zaznaczył też, że chrześcijańska radość nie jest beztroska i powierzchowna, jest to - dodał - "radość serca".

Słowo Boże dodaje nam otuchy

"Nasza radość nie jest iluzorycznym pocieszeniem, które pozwala nam zapomnieć o smutkach życia. Jest owocem Ducha poprzez wiarę w Chrystusa Zbawiciela, który puka do naszego serca, wyzwalając je od melancholii i nudy" - wyjaśnił.

"Bracia i siostry, niestety dobrze wiemy, że między narodami nie brakuje poważnych powodów do bólu: nędzy, wojen, korupcji, przemocy. Słowo Boże jednak zawsze dodaje nam otuchy. W obliczu zniszczeń, które ciemiężą narody, Kościół głosi pewną nadzieję, która nie zawodzi, ponieważ Pan przychodzi, aby zamieszkać pośród nas" - powiedział papież.

 

"Nasze zaangażowanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości znajduje w jego przyjściu niewyczerpaną moc" - podkreślił.

Źródło: x.com, PAP

Wiadomości

Dym z pożarów w Kanadzie dotarł do zatoki. Eksperci: to nie zniknie szybko

Ukraińcy odcięli okupantowi prąd

W samochodzie terrorysty z Boulder znaleziono dokumenty USAID

Biznesmen biwakował nad rzeką. Spotkał lwicę. Nie żyje

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Hejt na córkę nowego prezydenta. Na szczęście dobrych ludzi jest więcej [KOMENTARZE]

Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]

Kanthak o koalicji Tuska: jest bankrutem, syndykiem masy upadłościowej

Nawrocki podziękował Trzaskowskiemu. "Może być Pan pewien, że zawsze po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!"

Ile gwiazdy biorą za wesele? Nawet 50 tysięcy za jeden wieczór! Wiśniewski, Zenek i Narożna w cenniku ślubnych marzeń

Fogiel: Tusk udaje, że „nic się nie stało” – ale Hołownia wierzga!

Instagram był za Trzaskowskim, Polska za Nawrockim

Przemysław Wipler apeluje do ludowców o zmianę: poprzemy mniejszościowy rząd z PSL

Będzie wymiana jeńców 1000 na 1000. Ukraina dogadała się z Rosją - "wszystkich naszych trzeba zabrać"

Powyborcze wpisy w serwisie X, które łudząco przypominają memy

Najnowsze

Dym z pożarów w Kanadzie dotarł do zatoki. Eksperci: to nie zniknie szybko

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Hejt na córkę nowego prezydenta. Na szczęście dobrych ludzi jest więcej [KOMENTARZE]

Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]

Kanthak o koalicji Tuska: jest bankrutem, syndykiem masy upadłościowej

Ukraińcy odcięli okupantowi prąd

W samochodzie terrorysty z Boulder znaleziono dokumenty USAID

Biznesmen biwakował nad rzeką. Spotkał lwicę. Nie żyje