Przejdź do treści
22:10 MSZ Rosji ostrzega Niemcy przed zaangażowaniem w wojnę w Ukrainie, jeśli Kijów użyje rakiet Taurus do atakowania infrastruktury krytycznej na terytorium Rosji. Atak tymi rakietami zostanie uznany za bezpośredni udział Niemiec w działaniach wojennych
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Papież mówi NIE dla święcenia kobiet

Źródło: Republika

W ocenie papieża Franciszka sytuacja nie dojrzała jeszcze do tego, aby możliwe było wprowadzenie diakonatu kobiet - stanowisko to przedstawił w poniedziałek prefekt watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez.

Kwestia roli kobiet w Kościele i przede wszystkim postulatów jej zwiększenia przywoływana jest w związku z trwającym w Watykanie synodem biskupów, który ma nakreślić jego przyszłość. Wyrażane są opinie, że brak rozwiązań w tej sprawie, w tym brak perspektyw w dziedzinie diakonatu kobiet, może wręcz przesądzić o częściowej porażce zgromadzenia biskupów lub umniejszyć jego konkluzje.

W trakcie synodu pojawiły się też słowa krytyki w związku z tym, że dykasteria kierowana przez kardynała z Argentyny nie wysłuchała uważnie propozycji dotyczących diakonatu kobiet.

Watykaniści zaznaczają, że w wystąpieniu na synodzie kardynał Fernandez w imieniu papieża na razie "zamknął drzwi" przed taką możliwością.

"Wiemy, że Ojciec Święty wypowiedział się, że w tym momencie kwestia diakonatu nie jest dojrzała, i poprosił, byśmy nie skupiali się teraz na tej możliwości" 

- powiedział kardynał, cytowany przez watykańskie media.

Wyjaśnił, że komisja powołana do przeanalizowania tej kwestii doszła do "częściowych konkluzji", które - jak zaznaczył - zostaną opublikowane w stosownym momencie. Komisja pracuje dalej - zauważył, dodając, że papież potwierdził mu swoją wolę, by nadal ona działała.

Jednocześnie kardynał Fernandez zapewnił, że dla papieża kwestia roli kobiet w Kościele jest ważna.

Zdaniem prefekta "myślenie o diakonacie dla niektórych kobiet nie rozwiąże kwestii milionów kobiet w Kościele". 

"Pośpiech z apelowaniem o wyświęcanie diakonek nie jest dzisiaj najważniejszą odpowiedzią, by promować kobiety" 

- ocenił.

Taka jest "linia pracy na tym etapie" - zaznaczył.

Źródło: PAP

Wiadomości

Teleskop Webba: Przełomowe odkrycie? Silne dowody na życie pozaziemskie 

Rosja skreśla Talibów z listy organizacji terrorystycznych

Meloni wyszła ze spotkania z Trumpem. Co powiedziała?

Floryda: Strzelanina na uniwersytecie. Dwie osoby nie żyją

Wladywostok uspokaja: Koreańczycy z Północy nie jedzą psów, a to nie krew!

Ukraiński wywiad publikuje nagranie: histeria rosyjskiego dowódcy

Legia pokonała Chelsea na wyjeździe! Wielki sukces polskiego klubu

Jagiellonia odpada z rozgrywek po zaciętej walce. Betis melduje się w półfinale

Włochy: Wypadek kolejki górskiej. Co najmniej cztery ofiary śmiertelne

Ustawa o mowie nienawiści trafiła do TK. Arent: nie blokujmy wolności słowa w Polsce

"Mam nadzieję, że to wam się przyda". Jagielska poucza jak dokonać aborcji [WIDEO]

Łódź: Szokujące odkrycie w bloku mieszkalnym. Drzwi do mieszkania otworzyli strażacy

Czy w Otwocku woda jest w końcu zdatna do picia? Jest informacja inspektora sanitarnego

Radosław Fogiel: Rafał Trzaskowski najlepiej by sobie poradził w debatowaniu sam ze sobą

Rosja grozi Niemcom wojną. To będzie oficjalny powód

Najnowsze

Teleskop Webba: Przełomowe odkrycie? Silne dowody na życie pozaziemskie 

Wladywostok uspokaja: Koreańczycy z Północy nie jedzą psów, a to nie krew!

Ukraiński wywiad publikuje nagranie: histeria rosyjskiego dowódcy

Legia pokonała Chelsea na wyjeździe! Wielki sukces polskiego klubu

Jagiellonia odpada z rozgrywek po zaciętej walce. Betis melduje się w półfinale

Rosja skreśla Talibów z listy organizacji terrorystycznych

Meloni wyszła ze spotkania z Trumpem. Co powiedziała?

Floryda: Strzelanina na uniwersytecie. Dwie osoby nie żyją