Przejdź do treści
22:10 Marek Jakubiak w Republice: Dla nas Polska jest czymś więcej niż interesem europejskim. My walczymy o Polskę, a nie Europę. Po prostu kochamy swoją ojczyznę
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Papież miłosierdzia i reform. Co zostawił po sobie Franciszek?

Źródło: Republika

Nie przyszedł, by zarządzać Kościołem jak korporacją, lecz by obudzić sumienia. I obudził - także tych, którzy woleliby, żeby spały. Przedstawiamy dziesięć kluczowych wydarzeń pontyfikatu papieża Franciszka - człowieka, który z odwagą zmierzył się z wyzwaniami współczesności i pozostawił Kościół inny, niż go zastał.

Ewangelia na nowo. Nie litera, lecz ogień

Adhortacja Evangelii gaudium była jego manifestem. Franciszek nie tworzył nowego Kościoła – chciał, by Kościół powrócił do źródła. Odrzucił „mentalność zachowawczą”, krytykował klerykalizm i zamknięcie się we własnych strukturach. Domagał się „permanentnego stanu misji”. Wzywał do mówienia o Jezusie, nie o samym Kościele, o łasce, nie tylko o prawie.

Nie był reformistą dla reformy - był prorokiem, który wiedział, że ewangelizacja nie znosi stagnacji. Jego wezwanie do zmiany dotyczyło nie tylko treści, ale i stylu głoszenia. Papież chciał Kościoła zranionego obecnością wśród ludzi, nie wygodnego i aseptycznego.

Ziemia jest naszą siostrą

Franciszek jako pierwszy papież poświęcił encyklikę ekologii. "Laudato si" nie była jednak dokumentem technokratycznym. Była - jak sam ją określił - wezwaniem do „nawrócenia”. Papież wytykał współczesności brak solidarności międzypokoleniowej i hipokryzję ruchów ekologicznych, które walcząc o delfiny, milczą o nienarodzonych dzieciach. W jego ujęciu troska o planetę nie mogła być oddzielona od troski o człowieka.

Podobnie myślał o relacjach społecznych. W encyklice "Fratelli tutti" zażądał nowego ładu opartego nie na globalizacji rynku, ale na globalizacji braterstwa. I znów był niewygodny. Braterstwo nie mieści się w żadnym sztabie wyborczym.

Rodzina, sumienie i miłosierdzie - czyli "Amoris laetitia"

Najbardziej "kontrowersyjny" dokument jego pontyfikatu nie zmieniał dogmatów. Zmieniało się coś głębszego - sposób patrzenia. Franciszek w adhortacji "Amoris laetitia" pokazał, że miłość duszpasterska nie polega na wydawaniu wyroków, ale na towarzyszeniu i rozeznawaniu. Głośne „Dubia” czterech kardynałów pokazały, jak wielkie emocje wzbudził ten nowy język Kościoła - bardziej sumienia niż paragrafu.

Milczenie w Auschwitz, szept w Krakowie, krzyk w Rzymie

Podczas Światowych Dni Młodzieży Franciszek mówił do młodych o „kanapie, która paraliżuje”. Wcześniej - w ciszy byłego obozu Auschwitz - nie powiedział nic. Ale milczenie papieża było bardziej wymowne niż słowa. Z Jasnej Góry apelował o powrót do Chrztu. Z okna przy Franciszkańskiej - o odwagę, uczciwość i miłość.

W Rzymie z kolei mówił o miłosierdziu. Nie w teorii - w praktyce. Jubileusz Miłosierdzia był nie tylko wydarzeniem, ale duchowym ruchem. Franciszek nie tylko otworzył Drzwi Święte, ale sam odwiedzał ludzi odrzuconych: więźniów, chore dzieci, imigrantów. Pokazywał, że „czynienie miłosierdzia” nie jest opcją, ale istotą chrześcijaństwa.

Zderzenie z realnością: nadużycia i władza

Papież Franciszek mierzył się z grzechami Kościoła - bez makijażu. Szczyt nt. ochrony małoletnich, dekret znoszący tajemnicę papieską, dokument "Vos estis lux mundi" - to jego odpowiedź na dramat ofiar. Był to także test dla hierarchii - czy potrafi przyjąć prawdę, której długo nie chciała słyszeć.

Reforma Kurii Rzymskiej była kolejnym aktem tego samego myślenia. Wprowadzenie dykasterii, możliwość kierowania nimi przez świeckich, synodalność jako zasada działania - to nie kosmetyka. To zmiana świadomości.

Papież dialogu, który nie bał się granic

Franciszek podróżował na peryferie - geograficzne i religijne. Od Emiratów Arabskich po Sudan Południowy. W Abu Zabi podpisał dokument o braterstwie z imamem Al-Azharu. Potępił przemoc w imię Boga i uznał pluralizm religijny za część Bożego planu. Nie wszystkim się to spodobało. Ale to właśnie Franciszek mówił: „prawdziwe braterstwo wymaga ryzyka”.

Synodalność: Kościół przyszłości czy utopia?

Ostatnim wielkim dziełem Franciszka był Synod o synodalności. Po raz pierwszy osoby świeckie miały głos decydujący. Po raz pierwszy dokument końcowy został uznany przez papieża za część Magisterium. I po raz pierwszy papież nie napisał własnej adhortacji - bo zaufał wspólnemu rozeznaniu. Dla wielu to było zbyt wiele. Dla innych - za mało. Ale dla Franciszka liczyło się jedno: iść razem.

Dziedzictwo, które będzie pracować w czasie

Pontyfikat Franciszka był czasem napięć, sporów i krytyki - ale też czasem odwagi, która nie szukała poklasku. To papież, który mierzył się z ranami Kościoła, bez zamiatania ich pod dywan. Który wyciągnął rękę do ubogich i skrzywdzonych. Który w imię Ewangelii odważył się zburzyć święty spokój i przywrócić chrześcijaństwu twarz miłosierdzia. Jego słowa i gesty, może bardziej niż dekret czy dokument, będą jeszcze długo rezonować w sercach wierzących i w sumieniach Kościoła.

 A odpowiedź na pytanie, czy był papieżem na miarę czasów, przyniesie dopiero przyszłość ... i owoce jego odważnych decyzji.

Źródło: eKAI

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

"Casanova Killer" stracony - dekady po zbrodniach

Przeżyli razem 74 lata. Niewiarygodne jak zmarli!

21-latek oskarżony o podpalenie rezydencji Keira Starmera

Putin odwołał dowódcę wojsk lądowych Rosji

Izrael walczy z epidemią odry

"Klątwa" pomników Melanii Trump w Słowenii?

USA ma dość Rosji? Rubio jednoznacznie o negocjacjach pokojowych

Lewandowski i Szczęsny mistrzami Hiszpanii! FC Barcelona z 28. tytułem najlepszej drużyny w kraju

Sondaż CBOS: Nawrocki i Trzaskowski z największym poparciem

Internauci komentują próbę zamilczenia afery wokół Jakuba Kocjana

Goście Katarzyny Gójskiej o aferze wokół NASK i kampanii Trzaskowskiego

Jakubiak: Dla nas Polska jest czymś więcej niż interesem europejskim

Jarosław Kaczyński w Wierzchosławicach wspiera Karola Nawrockiego i krytykuje kampanię PO

Burza po kontroli poselskiej. Goście Kłeczka krytykują NASK

Dr Michał Sopiński: ABW powinna przyjrzeć się działalności Jakuba Kocjana

Najnowsze

"Casanova Killer" stracony - dekady po zbrodniach

Izrael walczy z epidemią odry

"Klątwa" pomników Melanii Trump w Słowenii?

USA ma dość Rosji? Rubio jednoznacznie o negocjacjach pokojowych

Lewandowski i Szczęsny mistrzami Hiszpanii! FC Barcelona z 28. tytułem najlepszej drużyny w kraju

Przeżyli razem 74 lata. Niewiarygodne jak zmarli!

21-latek oskarżony o podpalenie rezydencji Keira Starmera

Putin odwołał dowódcę wojsk lądowych Rosji