Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
21:27 Małopolska: Jak podaje Policja, znaleziono ciało poszukiwanego Tadeusza Dudy - od piątku trwała obława za 57-letnim mężczyzną, który zastrzelił swoją córkę i zięcia w Starej Wsi
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
18:28 Francja: Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - to pierwsza taka rozmowa E. Macrona od 2022 roku
14:30 Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie nabytej kawalerki. Okazuje się, że najważniejsze zarzuty prokuratorzy uznali za niepoważne i nie będą kontynuować śledztw
14:24 Lubuskie: Do 20 lat więzienia grozi 31-latkowi, który usłyszał zarzut potrącenia dwóch osób, będąc pod wpływem alkoholu i ucieczki z miejsca wypadku, do którego doszło we wsi Jarnatów (Lubuskie). Zginęła 59-latka, a jej córka została poważnie ranna
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Papież Franciszek porównał przemoc wobec kobiet do „satanizmu"

Źródło: fot.Pixabay

Papież porównał przemoc wobec kobiet do „satanizmu”. Stwierdził, że „wkraczamy do kultury obojętności, w której staramy się oddalić od prawdziwych problemów”.

- Pandemia to czas, w którym wszystko zostało wystawione na próbę. Relacja z Bogiem również – wypowiedział się papież, podczas spotkania z osobami „niewidzialnymi”. Jego wypowiedzi wyemitowała włoska telewizja.

Papież przyjął swoich rozmówców w Domu Świętej Marty. Wśród nich była kobieta – ofiara przemocy, mężczyzna skazany dwukrotnie na dożywocie, a także osoba bezdomna.

Franciszek mówił o przemocy wobec kobiet. - Tyle jest kobiet bitych, wykorzystywanych w domu, także przez męża. To problem, który według mnie jest wręcz satanistyczny. Pytał także: - Jaka jest godność kobiet bitych, upokarzanych?. Mówił również o przemocy rodziców wobec dzieci.

„To upokarzające, kiedy ojciec albo matka bije w twarz dziecko". - Godnością jest twarz - zaznaczył.

Papież o obojętności

Papież Franciszek poruszył ważną kwestię- obojętności wśród społeczeństwa. - Wkraczamy do kultury obojętności, w której staramy się oddalić od prawdziwych problemów, od bólu braku domu, pracy. W pandemii problemy wzrosły, a do drzwi pukają ci, którzy oferują pożyczkę, lichwiarze – mówił papież. To jego zdaniem „okrucieństwo, które nakłada się na okrucieństwo".

„Nadzieja nigdy nie zawodzi” - powiedział w rozmowie z mężczyzną, który spędził ćwierć wieku w więzieniu, papież. - Jest Bóg, nie na orbicie, ale obok ciebie, bo stylem Boga jest bliskość, współczucie, czułość. Bóg jest z każdym z uwięzionych, z każdą osobą, która popada w trudności - dodał. Papież podkreślił, że „Bóg przebacza zawsze i wszystko”. Przepełnienie więzień zdaniem papieża jest „nieludzkie”, a Kościół jest przeciwny karze śmierci.

Brak kontaktu podczas lockdownu

Papież apelował do młodych ludzi, podkreślając jak ważny, jest kontakt twarzą w twarz. Franciszek poruszył kwestię braku kontaktu przez sytuację pandemiczną. - Potrzebujemy kontaktów, twarzą w twarz, ale mamy pokusę, by izolować się przy pomocy innych metod; na przykład kontaktując się tylko przez telefon; są przyjaźnie telefoniczne i brak bezpośredniego kontaktu - powiedział.

Podczas lockdownu wzrosła liczba samobójstw. - Covid wszystkich pogrążył w kryzysie" – oświadczył Franciszek.

Czas Bożego Narodzenia

Papież apelował o to, aby otworzyć swoje serca na ludzi ubogich. - Kiedy spojrzysz ubogiemu w twarz, twoje serce zmienia się. - powiedział papież.

- Wyklucza się to, co nam się nie podoba i to niekiedy zdarza się na początku życia - stwierdził, odnosząc się do aborcji. Zdaniem Papieża Franciszka wyklucza się osoby starsze i umieszcza w „przechowalniach” - domach opieki.

Franciszek zwrócił się do widzów, pytając: „czym jest Boże Narodzenie?Choinka? Figurka dziecka z kobietą i mężczyzną obok? Tak, to Jezus. To narodziny Jezusa. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o Bożym Narodzeniu jako przesłaniu pokoju”. - dodał na zakończenie Franciszek.

TVN24BiS

Wiadomości

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Śmierć Barbary Skrzypek. Skwarzyński: prokuratura to ukryła

Bodnar dalej brnie. Zapowiada list do Hołowni z zarzutami wobec składu orzekającego SN

Panika? Giertych atakuje Sąd Najwyższy po decyzji ws. wyborów

Karol Nawrocki w Brukseli. Ważne rozmowy z szefem NATO!

Rekord Republiki! Ponad 100 milionów wyświetleń na YouTube w czerwcu

Obywatel Mołdawii przed sądem za zabójstwo dentystki

Najnowsze

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego