Przejdź do treści
08:40 Bruksela: Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE
02:00 Węgry: teoretycznie istnieje punkt, po przekroczeniu którego nie warto już być częścią Wspólnoty. Mogę już teraz obiecać wyborcom, że jeśli zobaczę, że obecność w UE straciła sens, podejmę odpowiednie działania - zapowiedział Viktor Orban
22:22 Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Palestyńczycy i Izrael uzgodnili długoterminowy rozejm

Źródło: Telewizja Republika

Hamas ogłosił, że uzgodniono długoterminowe zawieszenie broni między stroną palestyńską a Izraelem. Weszło ono w życie o godz. 19 czasu lokalnego (18 czasu polskiego).

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potwierdził oficjalnie zawarcie po 50 dniach konfliktu zbrojnego porozumienia z Izraelem o zawieszeniu broni. Wkrótce potem Reuters podał, powołując się na wysokiej rangi izraelskiego polityka, że rząd Izraela zaakceptował rozejm, uzgodniony w trakcie mediacji Egiptu z obydwiema stronami konfliktu.

Tymczasem przywódcy Hamasu - jak podaje AP - wezwali swych zwolenników wpisami na Twitterze, by wyszli na ulice, aby świętować zawieszenie broni.

Porozumienie przewiduje wstrzymanie palestyńskich ataków z powietrza na Izrael; z kolei strona izraelska zobowiązuje się zaprzestać akcji militarnych w Strefie Gazy, w tym ataków lotnictwa i operacji lądowych.

Izrael ma otworzyć szerzej granicę z Gazą, aby ułatwić przewóz materiałów budowlanych do odbudowy zniszczonych budynków oraz dostarczanie pomocy humanitarnej.

W osobnym, dwustronnym porozumieniu Egipt zgodzi się na otwarcie swej granicy z Gazą w Rafah. Autonomia Palestyńska, rządzona przez prezydenta Mahmuda Abbasa, ma przejąć od Hamasu administrowanie granicami Gazy, co ma utrudnić wwożenie do niej broni, amunicji i innych towarów "podwójnego użycia".

Izrael ma zmniejszyć z 300 do 100 m buforową strefę bezpieczeństwa wzdłuż wewnętrznej granicy Gazy, co pozwoli Palestyńczykom na większy dostęp do ziemi uprawnej blisko granicy; ma też rozszerzyć palestyńską strefę rybacką na Morzu Śródziemnym z trzech do sześciu mil morskich.

W drugim etapie, który miałby wejść w życie za miesiąc, Izrael i Palestyńczycy mają rozmawiać w Kairze o izraelskich żądaniach rozbrojenia się Hamasu, budowie w Gazie portu morskiego i odbudowie lotniska Jasera Arafata oraz zwolnieniu przez Izrael więźniów z Hamasu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Zarówno Izrael, jak i Egipt uważają kontrolujący Strefę Gazy radykalny ruch palestyński Hamas za zagrożenie swego bezpieczeństwa i żądają, aby do Strefy nie była przemycana broń, która jest wykorzystywana do ataków na Izrael.

W czasie ostatniego konfliktu Hamas ostrzegał, że zgodzi się na zawieszenie broni jedynie w warunkach zniesienia izraelskiej blokady Gazy, a Izrael jako warunek konieczny traktuje demilitaryzację Strefy.

8 lipca Izrael rozpoczął ataki lotnicze na Strefę Gazy. 17 lipca rozpoczęła się operacja lądowa armii izraelskiej, której głównym celem miało być zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez palestyńskie bojówki do przeprowadzania ataków na Izrael. W palestyńsko-izraelskim konflikcie zbrojnym zginęło ponad 2130 osób po stronie palestyńskiej, z czego trzy czwarte to cywile, i 68 po stronie izraelskiej, a 11 tysięcy zostało rannych.

Według Biura Koordynacyjnego ds. Humanitarnych ONZ w wyniku działań wojennych 475 tys. ludzi zmuszonych było zmienić miejsce zamieszkania. 17200 domów zostało całkowicie bądź prawie całkowicie zniszczonych przez naloty izraelskie, a 38 tys. uszkodzonych.

Waszyngton z rezerwą przyjął najnowszy rozejm pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami i wezwał obie strony do przestrzegania warunków umowy.

- Apelujemy do obydwu stron o wypełnienie i przestrzeganie warunków porozumienia i mamy nadzieję, że rozejm będzie trwały. Traktujemy go jako szansę, a nie pewność. Jesteśmy świadomi, że przed stronami jest długa droga - powiedziała na codziennym briefingu rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.

PAP

Wiadomości

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Niemieckie "Wir schaffen das" zawiodło. Kto teraz zapłaci za błędy?

Real pożegnał się z wychowankiem, który zdobył wszystko

Młodzi przypieczętowali los Trzaskowskiego? Miażdżący raport o PO

Starmer i Merz podpisali traktat Kensington. Największa umowa zawarta między Niemcami i Wielką Brytanią od zakończenia II wojny światowej

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Joanna Kołaczkowska już wcześniej przygotowała Hrabi na swoje odejście

3 śmigłowce, 20 karetek. Dramatyczny wypadek w UK

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Minister obrony: plany dotyczące Wielonarodowych Sił w Ukrainie są już gotowe

Orban: po przekroczeniu tego punkt nie warto już być częścią UE

Najnowsze

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Starmer i Merz podpisali traktat Kensington. Największa umowa zawarta między Niemcami i Wielką Brytanią od zakończenia II wojny światowej

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Niemieckie "Wir schaffen das" zawiodło. Kto teraz zapłaci za błędy?

Real pożegnał się z wychowankiem, który zdobył wszystko

Młodzi przypieczętowali los Trzaskowskiego? Miażdżący raport o PO