Przejdź do treści
Republika Gośćmi programu „W Punkt” Katarzyny Gójskiej o godz. 20:50 będą poseł PiS Jan Kanthak i poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek
17:09 Strefa Gazy: izraelskie czołgi wkroczyły do miasta Dajr al-Balah
17:02 Rząd: premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00
16:49 Niemcy: minister obrony stwierdził, że przekaże Ukrainie dwa Patrioty z zasobów niemieckiej armii
16:39 CPK: KIO potwierdza, że warunki przetargu na budowę terminala pasażerskiego CPK są zgodne z prawem
16:22 Wielka Brytania: szefowie dyplomacji 25 krajów, w tym Polski, wezwali do zakończenia wojny w Strefie Gazy
16:13 Małopolskie: samochód dachował na A4, siedem osób w szpitalu
15:47 Niemcy: nie ma jasności w sprawie Patriotów dla Ukrainy
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Oskarżony o korupcję prezydent RPA ustąpił ze stanowiska

Źródło: kremlin.ru

Prezydent RPA Jacob Zuma oświadczył w środę wieczorem, że ustępuje ze stanowiska - Ta decyzja przywraca krajowi pewność - powiedział prasie zastępca sekretarza generalnego Afrykańskiego Kongresu Narodowego Jessie Duarte.

Decyzja ta przywraca społeczeństwu Republiki Południowej Afryki pewność w momencie, gdy przed krajem mnożą się wyzwania natury ekonomicznej i społecznej, które wymagają natychmiastowej i zdecydowanej reakcji - dodał Duarte.

Prezydent RPA stanął przed ultimatum postawionym przez Afrykański Kongres Narodowy. Musiał ustąpić do wtorku sam, albo też ,,będzie usunięty w wyniku wotum nieufności przegłosowanego przez parlament w czwartek''.

 Południowoafrykańskie media podkreślają, że jego dymisja kładzie kres długiej serii skandali z jego udziałem.

 W swoim pożegnalnym orędziu 75-letni prezydent RPA powiedział, że podaje się do dymisji, mimo iż nie zgadza się postawą przyjętą przez Kongres wobec niego, po usunięciu go ze stanowiska sekretarza generalnego ANC i wybraniu na to stanowisko dotychczasowego zastępcy Cyrila Ramaphosy w grudniu ubiegłego roku

Moja rezygnacja z natychmiastowym efektem wynika jedynie z tego, że zawsze byłem karnym członkiem Afrykańskiego Kongresu Narodowego - dodał Zuma.

Rezygnacja Jacoba Zumy nastąpiła zaledwie kilkanaście godzin, po przeszukaniu przez policję luksusowej rezydencji pochodzących z Indii braci Gupta. Są to bliscy sojusznicy prezydenta. Hindusi oskarżeni są o udział w wielkiej aferze korupcyjnej, w którą zamieszany miał być również Zuma. Dzięki znajomości braci z prezydentem i  wzajemnie świadczonym przysługom bracia Gupta dorobili się ogromnych fortun i zaczęli wpływać na obsadę kluczowych stanowisk w rządzie.

 Po ogłoszeniu rezygnacji przez Zumę, nowy szef państwa może zostać zaprzysiężony na prezydenta jeszcze w piątek - ogłosił rzecznik ANC Jackson Mthembu.

65. prezydentem RPA będzie najprawdopodobniej Cyril Ramaphosa - jeden z polityków, którzy aktywnie uczestniczyli w "negocjowanej rewolucji południowoafrykańskiej", polegającej na odejściu od polityki apartheidu w RPA - ocenia AFP.

Jacob Zuma był prezydentem RPA od maja 2009 roku. 

Interia

Wiadomości

Niemcy chcą ingerować na polskiej granicy. Tusk milczy, Merz zapowiada działania

Sachajko: Tusk nie może sprzeciwić się swoim mocodawcom z Niemiec

PILNE: Donald Tusk ogłosi szczegóły ws. rekonstrukcji rządu w środę o godz. 10:00

Sportowa przystań Lubelszczyzny – Paweł Markiewicz i jego misja

Dariusz Matecki alarmuje: kolejni migranci dowiezieni do polskiego szpitala [WIDEO]

Zastanawiali się na antenie co by było z Polską, gdyby nie napaść Hitlera i Stalina. Ich teoria szokuje

Sielawa z jeziora Piaseczno – kulinarna podróż po Lubelszczyźnie z kuchnią dworską

Facet przebrany za Beatę Kozidrak w likwidowanej TVP. Na to medium płacimy miliardy

Ranking WTA: Stabilna czołówka, rekordowy awans Klimovicovej

Manowska pisze do Hołowni ws. listu Bodnara: nie było żadnych nieprawidłowości

Weekend protestów przeciw polityce migracyjnej rządu Tuska

Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią

Ruchniewicz pod okiem śledczych. "Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków"

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Najnowsze

Niemcy chcą ingerować na polskiej granicy. Tusk milczy, Merz zapowiada działania

Dariusz Matecki alarmuje: kolejni migranci dowiezieni do polskiego szpitala [WIDEO]

Zastanawiali się na antenie co by było z Polską, gdyby nie napaść Hitlera i Stalina. Ich teoria szokuje

Sielawa z jeziora Piaseczno – kulinarna podróż po Lubelszczyźnie z kuchnią dworską

Facet przebrany za Beatę Kozidrak w likwidowanej TVP. Na to medium płacimy miliardy

Sachajko: Tusk nie może sprzeciwić się swoim mocodawcom z Niemiec

PILNE: Donald Tusk ogłosi szczegóły ws. rekonstrukcji rządu w środę o godz. 10:00

Sportowa przystań Lubelszczyzny – Paweł Markiewicz i jego misja