Przejdź do treści
Opozycja: Amnestię przyjęto pod naciskiem Janukowycza
wikipedia/Ivan Bandura/CC BY 2.0

Większość parlamentarna w Radzie Najwyższej Ukrainy przegłosowała ustawę o amnestii pod naciskiem prezydenta i w wyniku szantażu ze strony Wiktora Janukowycza – oświadczyli przywódcy opozycji, Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok.

17:54

OPOZYCJA: AMNESTIĘ PRZYJĘTO POD NACISKIEM JANUKOWYCZA

Większość parlamentarna w Radzie Najwyższej Ukrainy przegłosowała ustawę o amnestii pod naciskiem prezydenta i w wyniku szantażu ze strony Wiktora Janukowycza – oświadczyli przywódcy opozycji, Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok.

Zdaniem oponentów władz podczas głosowania, które odbyło się dzień wcześniej, złamano procedury – doszło m.in. do głosowania kartami nieobecnych w sali plenarnej posłów.

Odpowiedzialność za naruszenie norm konstytucyjnych ponosi Wiktor Janukowycz, który wczoraj osobiście przybył do parlamentu i szantażując oraz zastraszając swoją frakcję, która balansuje na granicy rozłamu, zmusił ją do powrotu do sali posiedzeń i przepchnięcia ustawy o zakładnikach bez względu na to, że nie wystarczało do tego głosów – napisali opozycjoniści w oświadczeniu.

 

Usunięto obraz.

 

 

14:45

BORUSEWICZ ROZMAWIAŁ Z SZEFEM RADY NAJWYŻSZEJ UKRAINY

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Rybakiem. Polska będzie wspierać porozumienie sił politycznych na Ukrainie - zapewnił Borusewicz.

Marszałek Senatu powiedział, że docenia rolę przewodniczącego parlamentu Ukrainy w rozwiązywaniu kryzysu na drodze dialogu. "Pana aktywność sprawiła, że rozmowy z ulicy trafiły do parlamentu" – podkreślił Borusewicz. Według niego, parlament ukraiński to dobre miejsce do szukania kompromisu. Marszałek Senatu przypomniał, że premier Donald Tusk rozpoczął w środę konsultacje w Unii Europejskiej, których celem jest wsparcie Ukrainy. Borusewicz stwierdził, że decyzje podjęte w środę przez ukraiński parlament mogą napawać optymizmem.

Przewodniczący parlamentu Ukrainy zapewnił marszałka Senatu, że władze Ukrainy pragną zrobić wszystko co możliwe, aby wyjść z kryzysu politycznego nie drogą przemocy, lecz rozmów. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy podziękował także Borusewiczowi za wsparcie Ukrainy przez Polskę.

 

14:35

JANUKOWYCZ OSKARŻA OPOZYCJĘ O ZAOSTRZANIE SYTUACJI W KRAJU

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oskarżył opozycję o zaostrzanie sytuacji w kraju i oświadczył, że władze wypełniły wszystkie warunki dla pokojowego uregulowania konfliktu z przeciwnikami politycznymi.

W opublikowanej do narodu szef państwa wyraził zaniepokojenie wywołane działaniami „nieodpowiedzialnych polityków”, którzy zamiast nawoływać do pokoju i porozumienia „podgrzewają nastroje”, nie myśląc o cierpiących na mrozie ludziach, lecz wyłącznie o własnych notowaniach.

 

14:30

PROKURATURA INFORMUJE: ZATRZYMANO 234 OSOBY, Z CZEGO 140 ARESZTOWANO. 4 OFIARY ŚMIERTELNE

234 osoby zostały zatrzymane podczas ostatnich masowych akcji przeciwników władz na Ukrainie, 140 spośród tych osób aresztowano. Według Prokuraturay Generalnej w Kijowie są cztery ofiary śmiertelne, w tym dwóch milicjantów.

W komunikacie Prokuratury napisano, że w zamieszkach między protestującymi a milicją obrażenia odniosło ogółem 500 osób. Ponad połowa z nich to milicjanci.

Według opozycji i mediów podczas starć w Kijowie, które rozpoczęły się 19 stycznia, od strzałów z broni palnej zmarło pięciu uczestników protestów. Szósta osoba zmarła w wyniku innych obrażeń.

 

12:35

MEDIA: ROSJA WPROWADZIŁA BLOKADĘ HANDLOWĄ UKRAINY

Rosyjskie media informują, że Rosja zaostrzyła kontrolę celną towarów na granicy z Ukrainą. Powołują się na ukraińskie Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Samochodowych. Krok ten określają one jako "blokadę handlową". Przewoźnicy utrzymują, że już wczoraj restrykcyjnej, pełnej kontroli poddawane były wszystkie ładunki wwożone z Ukrainy do Rosji.

- Procedurę zaostrzonej kontroli celnej stosuje się wobec wyprodukowanych na Ukrainie artykułów spożywczych, produkcji przemysłu maszynowego, metali i sprzętu dla handlu. W czasie odprawy celnej produkcja jest wyładowywana z samochodów i wagonów kolejowych, a następnie ważona. Sprawdzane są certyfikaty pochodzenia - podała Federacja Pracodawców.

Z kolei Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Samochodowych utrzymuje, że zaostrzona procedura przewiduje odprowadzanie samochodów na teren miejsc tymczasowego magazynowania, odsyłanie dokumentów przewozowych do centralnego zarządu terytorialnego Federalnej Służby Celnej Rosji (FTS) w Moskwie i pobieranie opłat gwarancyjnych na czas weryfikacji dokumentów. Czynności te - alarmują przewoźnicy - mogą wydłużyć odprawę nawet do 10-15 dni.

Federalna Służba Celna Rosji nie potwierdza, ale też nie zaprzecza tym doniesieniom.

 

12:30

USA WPROWADZĄ SANKCJE, JEŻELI DOJDZIE DO ESKALACJI PRZEMOCY

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy przygotowuje sankcje, które będą mogły zostać nałożone na przedstawicieli władz Ukrainy, ale też na przywódców ukraińskich protestów, jeśli dojdzie w tym kraju do eskalacji przemocy - informuje Reuters.

Agencja powołuje się na anonimowe źródła w Kongresie USA. Pisze, że pakiet sankcji finansowych nie jest jeszcze gotowy, ale w razie eskalacji przemocy na Ukrainie sankcje można będzie wprowadzić szybko.

 

11:20

- Zrobimy wszystko - zarówno polski premier i ja jako szef Parlamentu Europejskiego - by pomóc w utrzymaniu dialogu między rządem a opozycją na Ukrainie, zapobiec przemocy i wykorzystać wszystkie narzędzia, jakie mamy, aby dojść do konstruktywnego i pokojowego rozwiązania - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

 

11:10

JANUKOWYCZ TRAFIŁ DO SZPITALA

Wiktor Janukowycz trafił do szpitala z powodu ostrej choroby układu oddechowego i wysokiej gorączki - poinformowała służba prasowa prezydenta Ukrainy.

Obecnie prezydent Ukrainy przebywa na zwolnieniu lekarskim.

 

10:20

Aleksander Kwaśniewski: - Sytuacja jest dramatyczna, a klucz do rozwiązania konfliktu jest w Kijowie, wśród samych Ukraińców.

Jego zdaniem w tym kraju trwa dezintegracja władzy, która może skłonić ukraińskie władze zarówno do ustępstw jak i do nasilenia przemocy. Zdaniem b. prezydenta środowe decyzje władz w sprawie przepisów o amnestii tylko zaostrzają spór.

- Jest typowe dla takiego kryzysu, że zaczyna się proces dezintegracji obozu władzy. Myślę, że wczorajsza nagła wizyta prezydenta Wiktora Janukowycza w Radzie Najwyższej wynika z tego, że on się boi, że większość jest już po innej niż on stronie, że stracił kilkadziesiąt głosów z Partii Regionów. Pojechał zatem wczoraj straszyć, dyscyplinować i szantażować. I to dało efekt - mówił Kwaśniewski - Ludzie, którzy dotąd wykonywali polecenia władz, teraz chcą przynajmniej zachować neutralność, by mieć "papiery na przyszłość", by móc powiedzieć: przecież ja też byłem wtedy z wami, byłem z obozie zwycięzców - dodał.

 

10:00

Minister Jaromir Sokołowski poinformował, że wczoraj wieczorem prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem o sytuacji na Ukrainie, perspektywach zakończenia kryzysu w tym kraju oraz szczycie UE-Rosja.

 

9:50

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" nie wyklucza, że nowym premierem Ukrainy zostanie lider nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok. Dziennik podkreślił w tytule, że "nie śniło się to (Stepanowi) Banderze"

 

8:50

Kliczko na łamach dziennika "Bild" apeluje do UE o objęcie Janukowycza zakazem wjazdu na teren Unii.

- Mam wrażenie, że ten człowiek (Janukowycz) chce nas wymanewrować i próbuje jedynie zyskać na czasie, by móc dalej uprawiać swoją brudną politykę - napisał Kliczko w artykule opublikowanym w niemieckim tabloidzie. - Mamy nadzieję, że UE zastosuje wobec Janukowycza i przedstawicieli jego władz sankcje, obowiązujące do czasu podpisania przez niego decyzji o anulowaniu dyktatorskich ustaw - wyjaśnił szef opozycyjnej partii UDAR i były bokser zawodowy.

 

8:20

Przebywający na Ukrainie specjalny wysłannik Telewizji Republika Bartłomiej Maślankiewicz poinformował, że na Ukrainie panuje w tej chwili spokojna atmosfera. Wspomniał również o wczorajszym głosowaniu:

-Wczoraj, zaraz po głosowaniu, ani nam, ani żadnej innej telewizji na Ukrainie, nie udało się ustalić treści nowych przepisów, ponieważ dokument nie jest nigdzie widoczny - relacjonował. - Tutaj, politycy Partii Regionów potrafią przegłosować prawo, które nie istnieje na papierze. Taka jest demokracja na Ukrainie - dodał.

Powiedział również, że trudno zweryfikować informacje dotyczące liczby osób zaginionych. - Trzydzieści kilka osób to są te dane, które bierzemy pod uwagę

Usunięto obraz.

 

7:50

Demonstranci na Majdanie Niepodległości w Kijowie ze spokojem przyjęli informację o przyjęciu wczoraj wieczorem przez parlament ustawy o amnestii w wersji, na którą nie zgadzała się opozycja. Mimo tego głosowania noc na czwartek minęła spokojnie. O północy odśpiewali ukraiński hymn.

Spokojnie było również na ul. Hruszewskiego prowadzącej do dzielnicy rządowej, gdzie gromadzą się bardziej radykalni demonstranci. W późnych godzinach nocnych przy barykadach czuwało ok. 100 demonstrantów. Podzieleni na małe, kilkuosobowe grupki grzali się przy ogniu rozpalonym w metalowych beczkach. Naprzeciwko nich stał 100-osobowy oddział milicji, który po północy został wzmocniony kolejnymi funkcjonariuszami.

 

01.03

TIAHNYBOK: NASZA WALKA TRWA NADAL

Władze Ukrainy nie spełniły żądań Majdanu, więc „nasza walka trwa nadal!” – ogłosił po północy jeden z liderów opozycji Ołeh Tiahnybok.

- Nie wierzcie w to, że opozycja parlamentarna zdradzi Majdan. Dziś to potwierdziliśmy. Jesteśmy razem z wami i prowadzimy wspólną walkę. Opozycja będzie działać tylko wychodząc z żądań Majdanu, czyli wszystkich protestujących dziś Ukraińców – oświadczył.

Tiahnybok wystąpił w nocy przed kilkoma setkami ludzi, którzy zgromadzili się w centrum protestów antyrządowych, na Majdanie Niepodległości w Kijowie, po przegłosowaniu w Radzie Najwyższej ustawy o amnestii. 

Usunięto obraz.

Wczoraj o godz. 10.00 rozpoczęło się posiedzenie Rady Najwyższej w Kijowie. Jednym z postulatów opozycji było zwolnienie zatrzymanych przez władze demonstrantów.

Już około 10.30 przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak ogłosił przerwę w obradach do godz. 13.00 czasu polskiego, jednak trwała ona dużo dłużej. Około godz. 15.30 deputowani frakcji Batkiwszczyna opuścili salę obrad parlamentu, powrócili do niej dopiero po godz. 17.00. Lekko przed godziną 20.00 do siedziby Rady Najwyższej Ukrainy przybył prezydent Wiktor Janukowycz.

O godz. 22.00 parlament Ukrainy uchwalił ustawę o amnestii dla uczestników demonstracji antyrządowych, jednak opozycja, która nie zgadzała się na projekt tego dokumentu zaproponowany przez rządzącą większość, nie uczestniczyła w głosowaniu. ­Amnestia obejmie wyłącznie pokojowych uczestników protestów.

 – Ukraińska opozycja nie uzna ustawy o amnestii przegłosowanej przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza w środę wieczorem – oświadczył jeden z politycznych liderów protestów antyrządowych Ołeh Tiahnybok.

Przebieg wydarzeń w ukraińskim parlamencie obserwowali obecni na sali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się wczoraj w Kijowie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Wczoraj o godz. 10.00 rozpoczęło się posiedzenie Rady Najwyższej w Kijowie. Jednym z postulatów opozycji było zwolnienie zatrzymanych przez władze demonstrantów.

Już około 10.30 przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak ogłosił przerwę w obradach do godz. 13.00 czasu polskiego, jednak trwała ona dużo dłużej. Około godz. 15.30 deputowani frakcji Batkiwszczyna opuścili salę obrad parlamentu, powrócili do niej dopiero po godz. 17.00. Lekko przed godziną 20.00 do siedziby Rady Najwyższej Ukrainy przybył prezydent Wiktor Janukowycz.

O godz. 22.00 parlament Ukrainy uchwalił ustawę o amnestii dla uczestników demonstracji antyrządowych, jednak opozycja, która nie zgadzała się na projekt tego dokumentu zaproponowany przez rządzącą większość, nie uczestniczyła w głosowaniu. ­Amnestia obejmie wyłącznie pokojowych uczestników protestów.

 – Ukraińska opozycja nie uzna ustawy o amnestii przegłosowanej przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza w środę wieczorem – oświadczył jeden z politycznych liderów protestów antyrządowych Ołeh Tiahnybok.

Przebieg wydarzeń w ukraińskim parlamencie obserwowali obecni na sali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się wczoraj w Kijowie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

CZYTAJ PEŁNĄ RELACJĘ Z WCZORAJSZYCH WYDARZEŃ

telewizja republika, pap

Wiadomości

Już zaczęły obowiązywać cła na samochody elektryczne z Chin. Wiemy więcej!

Autostrada w kierunku Świecka zablokowana. Są dwie ofiary!

Dlaczego za rządów Tuska brakuje pieniędzy w budżecie?

Są na „czarnej liście Sienkiewicza”. Atak rządowy na uczelnię

Premier Hiszpanii wierzy w niewinność żony. Sąd ma inny pogląd

Siedem stanów, które zadecydują o prezydenturze. Dlaczego siedem?

PiS potrzebuje pieniędzy na kampanię. Skąd je weźmie?

Nie mogą pojąć dlaczego poparcie Trumpa wśród Latynosów rośnie...

Gwałtowne powodzie w Hiszpanii. 400 litrów na metr kwadratowy!

Joe Biden: wyborcy Trumpa to śmieci. - Donald Trump: wybaczcie mu

Izraelski atak lotniczy na Liban - co najmniej 10 ofiar śmiertelnych

Wystartował statek kosmiczny Shenzhou-19 z trzyosobową załogą na pokładzie

Andrzej Duda wskazał kto powinien być kandydatem na Prezydenta RP

Cenckiewicz: Tusk jest twarzą polityki prorosyjskiej

Cejrowski o Muzeum Sztuki Nowoczesnej: to nawet nie jest zepsuta lodówka

Najnowsze

Już zaczęły obowiązywać cła na samochody elektryczne z Chin. Wiemy więcej!

Premier Hiszpanii wierzy w niewinność żony. Sąd ma inny pogląd

Siedem stanów, które zadecydują o prezydenturze. Dlaczego siedem?

PiS potrzebuje pieniędzy na kampanię. Skąd je weźmie?

Nie mogą pojąć dlaczego poparcie Trumpa wśród Latynosów rośnie...

Autostrada w kierunku Świecka zablokowana. Są dwie ofiary!

Dlaczego za rządów Tuska brakuje pieniędzy w budżecie?

Są na „czarnej liście Sienkiewicza”. Atak rządowy na uczelnię