Przejdź do treści
10:49 AFP: Nie żyje słynna aktorka Brigitte Bardot
09:27 Podlaskie: Areszt dla mężczyzny podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek
08:43 Elbląg: Stany ostrzegawcze przekroczone na trzech wodowskazach
07:59 PSP: w sobotę strażacy interweniowali 215 razy w związku z silnym wiatrem
07:17 USA: Zełenski po raz pierwszy odwiedzi Mar-a-Lago - „zimowy Biały Dom”
06:53 USA: W niedzielę kolejne rozmowy Trumpa z Zełenskim o planie pokojowym
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Ogromna ilość przypadków małpiej ospy w Afryce!

Źródło: Wikimedia Commons

Jak poinformowała w sobotę Agencja Zdrowia Unii Afrykańskiej (UA), łącznie 18 737 podejrzanych lub potwierdzonych przypadków małpiej ospy (mpox) zgłoszono w Afryce od początku roku, w tym 1,2 tys. przypadków w ciągu minionego tygodnia.

Dane te dotyczą trzech szczepów wirusa, z których jeden to nowy, bardziej śmiercionośny i bardziej zaraźliwy klad 1b, który skłonił Światową Organizację Zdrowia (WHO) w środę do ogłoszenia międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia, najwyższego alertu wydawanego przez tę agencję.

Do tej pory zgłoszono 3101 potwierdzonych i 15 636 podejrzanych przypadków z 12 państw członkowskich UA. W Afryce z powodu tego wirusa zmarło już 541 osób, co oznacza, że współczynnik śmiertelności wynosi 2,89 proc., poinformowały w sobotnim oświadczeniu Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Najbardziej dotkniętym krajem jest Demokratyczna Republika Konga z 1005 przypadków i 24 zgonami zgłoszonymi w ciągu jednego tygodnia. W tym kraju nowy szczep klad 1b został po raz pierwszy wykryty we wrześniu 2023 r. Małpia ospa obecna jest we wszystkich 26 prowincjach tego niemal 100-milionowego kraju.

Sąsiednie Burundi zgłosiło 173 nowe przypadki, co oznacza wzrost o 75 proc. w ciągu jednego tygodnia. Uganda zgłosiła dotychczas dwa przypadki, a Kenia jeden, zdiagnozowany u kierowcy, który przyjechał z Ugandy. Kenijska służba zdrowia przebadała 12 osób, które miały z nim kontakt. Mężczyzna po kilku dniach pobytu w szpitalu został uznany za całkowicie zdrowego.

Wirus, choć w nieco łagodniejszej wersji (szczep klad 2), pojawił się również w krajach Afryki leżących nad Zatoką Gwinejską. Liberia potwierdziła w piątek pięć przypadków w trzech hrabstwach. W minionych dniach wirus został wykryty również w sąsiednim Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ghanie i w Nigerii.

W RPA zgłoszono 24 przypadki wirusa i 3 spowodowane nim zgony. Kilka przypadków odnotowano też w Mozambiku.

W Afryce od początku roku zgłoszono więcej przypadków niż w całym 2023 roku, w którym odnotowano łącznie 14 383 przypadki. Jednak według Africa CDC „to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli weźmiemy pod uwagę liczne słabości w nadzorze, testach laboratoryjnych i śledzeniu kontaktów”.

Afryka zmaga się też z niedoborem dostaw szczepionek przeciwko małpiej ospie. Afrykańskie służby medyczne szacują, że obecnie dostępnych jest około 200 tys. dawek, a potrzeba ich co najmniej 10 mln.

Duńska firma Bavarian Nordic oświadczyła w sobotę, że zwiększy produkcję szczepionek przeciw małpiej ospie i będzie współpracować z międzynarodowymi organizacjami, by zapewnić jak najszerszą dystrybucję. W br. jest gotowa dostarczyć 2 mln, a w przyszłym roku 10 mln dawek.

Mpox to choroba wirusowa, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi, ale także z człowieka na człowieka poprzez kontakt seksualny lub bliski kontakt fizyczny. Towarzyszą jej gorączka, bóle mięśni i przypominające czyraki zmiany skórne.

Źródło: Republika, PAP

Wiadomości

PILNE: Nie żyje Brigitte Bardot. Aktorka miała 91 lat

Wystrzałowy Sylwester znów w Chełmie. Republika wraca na Lubelszczyznę

Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy zbrojeniowe

Jest areszt dla podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek!

Przekroczone zostały stany ostrzegawcze na trzech wodowskazach...

Najnowszy sondaż: poznaliśmy opinię Polaków o USA i prezydencie Trumpie

Silny wiatr uderzył w Polsce. Strażacy musieli interweniować 215 razy

SPRAWDŹ TO!

TVP Info w likwidacji przerwała transmisję. Bo... przemawiał prezydent [KOMENTARZE]

Co czeka nas w pogodzie przez najbliższe dni? [PROGNOZA]

Tragiczna śmierć piłkarza: udusił się monetą podczas meczu

Kiedy Kierwiński znajdzie wszystkie balony z Białorusi?

Rewolucja w Gmailu: Google wprowadza możliwość zmiany

Mężczyzna zmarł po 8 godzinach oczekiwania w szpitalu w Edmonton

Tylko 10,56 proc. młodych w Brukseli to Belgowie

Etna: intensywne fontanny lawy do 400 m wysokości

Najnowsze

PILNE: Nie żyje Brigitte Bardot. Aktorka miała 91 lat

Przekroczone zostały stany ostrzegawcze na trzech wodowskazach...

Donald Trump

Najnowszy sondaż: poznaliśmy opinię Polaków o USA i prezydencie Trumpie

Silny wiatr uderzył w Polsce. Strażacy musieli interweniować 215 razy

SPRAWDŹ TO!

TVP Info w likwidacji przerwała transmisję. Bo... przemawiał prezydent [KOMENTARZE]

Wystrzałowy Sylwester znów w Chełmie. Republika wraca na Lubelszczyznę

Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy zbrojeniowe

Jest areszt dla podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek!