Przejdź do treści

Trump podpisał. To będzie oficjalny język USA

Źródło: Donald Trump - x.com/@WhiteHouse

Prezydent Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego język angielski staje się oficjalnym językiem Stanów Zjednoczonych.

Rozporządzenie to uchyla wcześniejsze rozporządzenie wykonawcze wydane w 2000 roku przez byłego prezydenta Billa Clintona, zatytułowane "Poprawa dostępu do usług dla osób o ograniczonej znajomości języka angielskiego". Rozporządzenie Clintona wymagało od agencji federalnych i beneficjentów funduszy federalnych zapewnienia pomocy językowej osobom nieposługującym się językiem angielskim.

Mimo to, w rozporządzeniu Trumpa zaznaczono, że "nie wymaga ono ani nie nakazuje" żadnych zmian w usługach świadczonych przez jakąkolwiek agencję. Decyzja o ewentualnych zmianach pozostanie w gestii szefów poszczególnych agencji.

Prezydent Trump uzasadnił wydanie rozporządzenia potrzebą "narodowo wyznaczonego języka będącego podstawą zjednoczonego i spójnego społeczeństwa", podkreślając, że "Stany Zjednoczone umacniają się dzięki obywatelom, którzy mogą swobodnie wymieniać się ideami w jednym wspólnym języku".

Stany Zjednoczone były jednym z nielicznych krajów, które nie miały języka urzędowego. Spośród 195 państw na świecie, około 180 dokonało takiego wyboru.

Trump publicznie wyrażał poparcie dla ustanowienia języka angielskiego językiem urzędowym, zwłaszcza w 2024 roku, krytykując politykę imigracyjną byłego prezydenta Joe Bidena.

W rozporządzeniu stwierdzono, że jego celem jest "promowanie jedności" i "kultywowanie wspólnej amerykańskiej kultury dla wszystkich obywateli", przy jednoczesnym zapewnieniu spójności w działaniach rządu i stworzeniu ścieżki do zaangażowania obywatelskiego.

Od powrotu do Białego Domu w styczniu, prezydent Trump podpisał co najmniej 76 rozporządzeń wykonawczych.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Zabito ponad 40 członków grupy terrorystycznej

W USA ceny ropy rosną, W tle sytuacja na Ukrainie i wzrosty w Chinach

Zełenski chce podpisania umowy z USA. Dlaczego zmienił zdanie?

Gdzie Donald Tusk oglądał konferencję Karola Nawrockiego?

Papieskie rekordy! Najstarszy zmarł mając 93 lata

Amerykanie szydzą z liderów Unii Europejskiej. EuroBOTY

Cyberatak na Polską Agencję Kosmiczną. Systemy odcięte od sieci

"Koalicja chętnych". Dlaczego Starmer użył tego wyrażenia?

Perspektywa wycofania żołnierzy USA z Europy

USA: stan klęski żywiołowej z powodu pożarów

Prezydent Duda wraca do słów Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Drugi rok z rządu spalili kukłę prezydenta. On jest z tego dumny

W angielskim Slough pobiegli tropem wilczym po raz XIII

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przysusze

Andrzej Duda: Polska zmieniała się szczególnie w latach 2015-2023

Najnowsze

Zabito ponad 40 członków grupy terrorystycznej

Papieskie rekordy! Najstarszy zmarł mając 93 lata

Amerykanie szydzą z liderów Unii Europejskiej. EuroBOTY

Cyberatak na Polską Agencję Kosmiczną. Systemy odcięte od sieci

"Koalicja chętnych". Dlaczego Starmer użył tego wyrażenia?

W USA ceny ropy rosną, W tle sytuacja na Ukrainie i wzrosty w Chinach

Zełenski chce podpisania umowy z USA. Dlaczego zmienił zdanie?

Gdzie Donald Tusk oglądał konferencję Karola Nawrockiego?