Pod katedrą w Mediolanie znaleziono resztki pogańskiej świątyni, poświęconej prawdopodobnie Minerwie, bogini sztuki, mądrości, nauki i literatury. Odkrycia dokonano podczas prac, które mają ukazać, jak wyglądała stolica Cesarstwa Zachodniorzymskiego w III wieku.
Dzięki pracom archeologicznym, prowadzonym mimo stałych trudności finansowych, odkrywane są nowe rozdziały historii słynnej gotyckiej katedry, jednej z największych na świecie. Jej budowę rozpoczęto w XIV wieku. Wyświęcona została w XVI wieku, a ukończona dopiero w czasach Napoleona.
Dotychczas wiadomo było, że katedra, czyli Duomo, została wzniesiona w miejscu, gdzie znajdowały się wczesnochrześcijańska świątynia oraz bazylika. Obecnie, w trakcie odkrywania śladów Forum antycznego miasta Mediolanum archeolodzy trafili na pozostałości jeszcze starszej pogańskiej świątyni.
Prace te stanowią część wielkiej rekonstrukcji placu z czasów, gdy Mediolan był stolicą cesarstwa zachodniego. Zgodnie z zamierzeniami prace mają zostać ukończone przed wystawą Expo, która odbędzie się w tym mieście w 2015 roku.