Przejdź do treści

Nowe rakiety balistyczne Korei Północnej. Kim Dzon Un "odstrasza od wojny"

Źródło: Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zapowiedział w sobotę zwiększenie siły „odstraszania od wojny” podczas parady wojskowej, na której pokazano nowe międzykontynentalne rakiety balistyczne i pociski wystrzelane z okrętów podwodnych – przekazała agencja Yonhap.

W przemówieniu z okazji 75. rocznicy założenia rządzącej Partii Pracy Korei Kim nie odniósł się bezpośrednio do napiętych stosunków z USA, ale ostrzegł, że siły nuklearne jego kraju zostaną „w pełni zmobilizowane” w przypadku zagrożenia – podała agencja AP. Komentatorzy wiążą paradę ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA.

Zgodnie z oczekiwaniami władz Korei Płd. podczas rocznicowej parady w Pjongjangu zaprezentowano nowe rodzaje broni strategicznej. Według Yonhapu były to m.in. międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM), pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętów podwodnych (SLBM) oraz pociski krótkiego zasięgu opracowane na podstawie rosyjskich pocisków Iskander.

- Będziemy kontynuować wzmacnianie odstraszania od wojny dla samoobrony, aby odstraszać, kontrolować i zarządzać wszelkimi groźnymi próbami i zagrażającymi nam działaniami, w tym stale rosnącymi zagrożeniami nuklearnymi ze strony wrogich sił – powiedział Kim, ubrany w jasnoszary garnitur.

Przywódca KRLD oświadczył, że środki odstraszania służą wyłącznie obronności i „nigdy, pod żadnym pozorem, nie zostaną nadużyte ani użyte jako pierwsze”. Zaznaczył jednak, że w przypadku podważenia suwerenności jego kraju lub ataku odpowie on, „używając najpotężniejszej dostępnej nam siły ofensywnej" - podał Yonhap.

Kim życzył również Korei Płd. szybkiego uporania się z pandemią Covid-19 i wyraził nadzieję na pojednanie obu państw koreańskich. Władze Korei Płn. utrzymują, że w ich kraju nie wykryto ani jednego zakażenia SARS-CoV-2.

Parada najprawdopodobniej odbyła się już w sobotę nad ranem, ale północnokoreańska telewizja wyemitowała nagranie z tego wydarzenia dopiero wieczorem czasu lokalnego. Wcześniej południowokoreańskie wojsko informowało o wykryciu oznak „olbrzymiej parady z udziałem dużej ilości sprzętu i personelu” – przekazał Yonhap.

- Analizujemy szczegóły na temat uzbrojenia, które Pjongjang dziś zaprezentował-  – powiedziało tej agencji źródło w kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii, dodając, że nie wykryto w sobotę nadzwyczajnych ruchów północnokoreańskiego wojska. 

PAP

Wiadomości

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Szef MSZ zapowiedział duży pakiet sankcji przeciwko Rosji

Znaleziono nieznaną roślinę sprzed 310 mln lat

Co Trump powiedział Dudzie o Polsce? To najważniejsze

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Strzelanina w szpitalu w USA: Nie żyje policjant i porywacz

Zawalił się dach w centrum handlowym, zginęło co najmniej 6 osób

Uchodźca z Syrii zaatakował przed wyborami w Niemczech

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Najnowsze

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Co Trump powiedział Dudzie o Polsce? To najważniejsze

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Szef MSZ zapowiedział duży pakiet sankcji przeciwko Rosji

Znaleziono nieznaną roślinę sprzed 310 mln lat