Przejdź do treści
14:13 Watykan: Leon XIV zadeklarował gotowość Kościoła na ekumeniczne ustalenie daty Wielkanocy
13:47 Hiszpania: Pół roku po wielkiej loterii podział wygranej dzieli trzy madryckie szkoły
13:16 IMGW: burze w cały kraju, na południu Polski upał
13:00 W. Brytania: Liczba aresztowań pracujących nielegalnie imigrantów wzrosła o 51 proc.
12:39 Hiszpania: Pożar w domu opieki w Saragossie. Nie żyje jedna osoba, 19 rannych
11:10 MSWiA: strefa buforowa na granicy z Białorusią przedłużona o kolejne 90 dni
10:27 Alert RCB i ostrzeżenia IMGW I i II stopnia dla całego kraju przed burzami i silnym wiatrem
09:28 PSP: w piątek strażacy interweniowali 2186 razy w związku z pogodą
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Tryb. zbiera podpisy poparcia dla referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej imigracji Piotrków ul. Konarskiego. Poniedziałek-piątek w godz. 11-18
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Nieruchomości Rosjan niebezpieczne dla Finlandii

Źródło: Canva.com

Ministerstwo obrony Finlandii chce wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży nieruchomości obywatelom Rosji, argumentując, że mogą one być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych i zagrażać bezpieczeństwu kraju. Zakaz uniemożliwi destabilizowanie Finlandii w trudnej sytuacji - oświadczył szef resortu Antti Hakkanen.

Ministerstwo obrony w poniedziałek skierowało do konsultacji projekt zmian w prawie, na podstawie którego władze będą mogły odmówić wydania zezwolenia na zakup nieruchomości obywatelowi kraju, który został uznany za "naruszający integralność, suwerenność i niepodległość innego państwa lub który może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii". Zakaz dotyczyłby także podmiotów prawnych, których siedziba znajduje się na terytorium takiego państwa.

Projekt nie odnosi się wprost do Rosji, ale w praktyce, w związku z obecną sytuacją bezpieczeństwa w Europie i trwającą agresją zbrojną Rosji na Ukrainę, proponowane przepisy dotyczyłyby przede wszystkim rosyjskich obywateli. Ma trafić do parlamentu jeszcze w tym roku.

Finlandia "musi zadbać o to, by w społeczeństwie nie było słabych punktów, które mogą zostać wykorzystane przez wrogie siły" - przekonywał Hakkanen na konferencji prasowej w Helsinkach. "Po przystąpieniu Finlandii do UE myślano, że globalizacja to same korzyści. Wówczas, w przypadku obrotu nieruchomościami, być może zatracono pewne realistyczne podejście, a handel wymknął się spod kontroli" – przyznał.

W latach 2015-2020 Rosjanie kupowali w Finlandii ok. 150-200 nieruchomości rocznie. Wcześniej takich transakcji było jeszcze więcej - ok. 300-600 rocznie w latach 2011-2014. W 2021 r. było ich ok. 220. Po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. liczba dokonywanych przez Rosjan zakupów nieruchomości w Finlandii spadła, ale później skokowo wzrosła, m.in. ze względu na to, że posiadanie nieruchomości w Finlandii uprawniało wówczas do wjazdu do kraju. Zaobserwowano także zjawisko dzielenia jednej własności przez kilka osób. Łącznie w 2022 r. Rosjanie nabyli ponad 300 nieruchomości.

W ostatnich dwóch latach liczba tych transakcji znów spadła - w 2023 r. zarejestrowano ich ponad 100, a w pierwszym półroczu 2024 r. około 70. Powodem są przede wszystkim sankcje UE, trudności z płatnościami bankowymi i całkowite zamknięcie wschodniej granicy Finlandii.

Od 2020 r., odkąd pozwolenie na zakup nieruchomości w Finlandii przez podmioty spoza UE wydaje ministerstwo obrony, Rosjanie byli najliczniejszą grupą ubiegającą się o taką zgodę. W ciągu kilku lat resort obrony wydał kilkanaście negatywnych decyzji, powołując się na zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Przez lata dużym zainteresowaniem Rosjan cieszyły się działki i domy przy granicy fińsko-rosyjskiej. Uwagę fińskich mediów skupiają luksusowe obiekty i nieruchomości na wyspach u wybrzeży Finlandii będące w posiadaniu osób rosyjskiego pochodzenia.

 

 Źródło: PAP; X.com

Wiadomości

Polityk Lewicy zaatakowała żonę Nawrockiego. Nie zgadniecie na co wpadła!

Forum Klubów "GP". Sakiewicz: Polacy masowo poszli na wybory! [NA ŻYWO]

STRIFE 14: Gala w Piotrkowie Trybunalskim już dziś!

Mazurek i Stanowski miażdżą Tuska! Porażka Giertycha i Hołowni. Odlot Wałęsy i Kidawy

HIT DNIA

Lis zaatakował Karola Nawrockiego. Nie ujdzie mu to płazem!

Rząd Tuska rozbraja polską armię!

Syn zabił ojca w Boże Narodzenie. Usłyszał zarzuty

Dlaczego Kinga Gajewska przyniosła ziemniaki do DPS-u?

SONDAŻ: Czy Polacy chcą dymisji rządu Tuska? Sprawdzono!

Siatkarska Liga Narodów. Tie-break rozstrzygnął mecz Polska-Turcja!

Strażacy mieli pełne ręce pracy. To skutki burzowej pogody

Moskal: Konferencja CPAC była absolutnie niezwykłym wydarzeniem!

Rosja planuje odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego w 2026 roku

HIT DNIA

HIT! Wręczyła ziemniaki, cyknęła fotkę i wróciła. Pracownicy DPS-u o wizycie Gajewskiej!

Kraków teraz: Antyterroryści próbują dostać się do mieszkania

Najnowsze

Polityk Lewicy zaatakowała żonę Nawrockiego. Nie zgadniecie na co wpadła!

HIT DNIA

Lis zaatakował Karola Nawrockiego. Nie ujdzie mu to płazem!

Rząd Tuska rozbraja polską armię!

Syn zabił ojca w Boże Narodzenie. Usłyszał zarzuty

Dlaczego Kinga Gajewska przyniosła ziemniaki do DPS-u?

Forum Klubów "GP". Sakiewicz: Polacy masowo poszli na wybory! [NA ŻYWO]

STRIFE 14: Gala w Piotrkowie Trybunalskim już dziś!

Mazurek i Stanowski miażdżą Tuska! Porażka Giertycha i Hołowni. Odlot Wałęsy i Kidawy